Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Panewnicki las przetnie sześciopasmowa droga szeroka na 40 metrów? Mieszkańcy sprzeciwiają się inwestycji, Rada Miasta zadecyduje jutro

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Mieszkańcy przeszli szlakiem, po którym ma biec tzw. nowa Owsiana.
Mieszkańcy przeszli szlakiem, po którym ma biec tzw. nowa Owsiana. Ochrońmy Wspólnie Zieloną Ligotę i Panewniki
Czy panewnicki las przetnie sześciopasmowa droga szeroka na 40 metrów? Taką możliwość przewiduje plan budowy tzw. "nowej Owsianej" w Katowicach. Potencjalnej inwestycji nie chcą mieszkańcy Ligoty i Panewnik. Napisali petycję, w której sprzeciwiają się budowie drogi ze względu na negatywne konsekwencje dla środowiska. W ich ocenie droga zniszczy las, a prowadzi "donikąd", bowiem w sąsiednich miastach nie ma w planach budowy połączeń, które skomunikowałyby te gminy. Na jutrzejszej sesji Rady Miasta Katowice radni będą głosować nad uchwaleniem MPZP dla tego tego terenu.

Mieszkańcy Katowic nie chcą drogi biegnącej przez las Panewnicki

W czwartek 23 listopada, na sesji Rady Miasta Katowice, radni będą głosować m.in. nad uchwałą w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego w rejonie ul. Panewnickiej. W MPZP zabezpieczono teren na budowę nowej drogi. Chodzi o alternatywne połączenie dla ul. Owsianej, które miałoby biec równolegle, w dużej mierze przez tereny leśne i dalej wzdłuż rzeki Ślepiotki. Połączenie miałoby się kończyć w rejonie ulic Panewnickiej, Bałtyckiej i Gościnnej. Drogi, która podzieli las, nie chcą mieszkańcy, a swój sprzeciw wyrazili petycją.

- Miasto Katowice planuje zniszczenie zielonych płuc Katowic, lasu panewnickiego, w rejonie Owsiana-Gościnna w celu zbudowania drogi mierzącej ok. 40 metrów szerokości (6 pasów ruchu) i jest kompletnie głuche na sprzeciw i podpisy setki mieszkańców, uwagi Rady Dzielnicy nr 6 Ligota-Panewniki i lokalnego nadleśnictwa - przekonują mieszkańcy w petycji.

Jak argumentują dalej twórcy petycji, planowana przez miasto inwestycja przyczyni się do wycinki drzew i parcelacji lasu, a przez brak możliwości zapewnienia szlaków bezpiecznej migracji zwierząt spowoduje zwiększenie ich śmiertelności. Mieszkańcy chcieliby, aby dzielnice zachowały swój obecny charakter, a powstanie drogi sprawi, że Ligota i Panewniki staną się kolejną "strefą hałasu".

- Nie chcemy aby Panewniki i Ligota stały się dzielnicami „tranzytowymi”, chcemy tu żyć i wychowywać nasze dzieci w zdrowym, bezpiecznym i przyjaznym środowisku - tłumaczą twórcy petycji.

W długiej liście zarzutów do miejskich planistów mieszkańcy wskazują, że nie widzą sensu budowania tej drogi, skoro w sąsiedniej Rudzie Śląskiej nie ma planów budowy łącznika "nowej Owsianej" z autostradą A4. Przez trzy dni petycję podpisało już prawie tysiąc osób.

Mieszkańców zaangażowanych w walkę o panewnicki las zrzesza inicjatywa społeczna "Ochrońmy Wspólnie Zieloną Ligotę i Panewniki". Jej liderką jest Kama Klimsa, mieszkanka dzielnicy, która wskazuje również na ekonomiczny wymiar planowanej inwestycji.

- Jeżeli dojdzie do budowy, to będzie horrendalnie droga. Trzeba będzie zabezpieczyć korytarze dla zwierząt, przejazdy dla ludzi, w różnych miejscach, muszą powstać ekrany. Górą lub dołem musi przekroczyć infrastrukturę miejskich wodociągów. To jest coś, za co też zapłacą mieszkańcy Katowic – mówi Kama Klimsa.

Osoby skupione wokół inicjatywy "Ochrońmy Wspólnie Zieloną Ligotę i Panewniki" zapowiadają udział w nadchodzącej sesji Rady Miasta i przed głosowaniem zamierzają przypomnieć radnym swoje argumenty.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera