Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie wygląda jak z horroru. Czy wkrótce zostanie całkowicie rozebrany? [NOWE ZDJĘCIA]

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
O częstochowskim Park Miniatur Sakralnych znajdującym się w dawnym kamieniołomie na stokach Złotej Góry znowu zrobiło się głośno. Pojawiły się bowiem głosy mówiące o tym, że wkrótce ma zostać rozebrany. Pozostawione tam – i bądź co bądź robiące ogromne wrażenie – miniatury od lat padają ofiarami wandali...

Park z największym pomnikiem papieża

Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie został otwarty w sierpniu 2011 roku. Inwestorem była spółka MTK Morion Sp. z o.o. z siedzibą w Wieliczce, która wykupiła 16 ha na terenie dawnych kamieniołomów.

Najbardziej charakterystycznym elementem tego miejsca był największy na świecie pomnik Jana Pawła II. Inicjatorem jej postawienia był biznesmen Leszek Łysoń. Pomnik powstał w głównej mierze jako podziękowanie dla św. Jana Pawła II, który miał czuwać przy przedsiębiorcy, kiedy ten ratował tonącego syna w czasie urlopu w Chorwacji.

Statua powstała w zakładzie w Nowej Soli. Była transportowana w częściach w nocy. Na miejscu została zmontowana. Wysokość 13,8 metra czyniła go największym pomnikiem Jana Pawła II na świecie. Ważył 7 ton! Wydarzenie związane z odsłonięciem figury przyciągnęło do Częstochowy media z całej Polski. Informowały o nim również te zagraniczne. Pomnik został oficjalnie zaprezentowany w 2013 roku.

Makiety najbardziej znanych obiektów sakralnych na świecie

Poza tym na terenie na Złotej Góry można było znaleźć 17 makiet najbardziej znanych obiektów sakralnych na świecie. Zostały one sporządzone w skali 1:25 oraz 1:10. Można tam było zobaczyć budowle z terenu Europy i Azji takie jak:

  • Plac Świętego Piotra wraz z Bazyliką i kolumnadą,
  • Katedra w Eczmiadzynie,
  • Gnadenkapelle oraz Kościół św. Filipa i Jakuba w Altötting,
  • Bazylika Naszej Pani z La Salette,
  • Bazylika Santa Casa w Loreto,
  • Bazylika Grobu Świętego w Jerozolimie,
  • Bazylika Narodzenia Pańskiego w Betlejem,
  • Ostra Brama w Wilnie,
  • Kościół św. Jakuba w Medjugorie,
  • Klasztor Santa Maria de Montserrat,
  • Bazylika Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Mariazell,
  • Dom Marii Dziewicy w Efezie,
  • Bazylika św. Franciszka w Asyżu,
  • Bazylika Matki Boskiej Różańcowej w Fatimie,
  • Bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lourdes,
  • Katedra w Santiago de Compostela,
  • Bazylika św. Jana na Lateranie.

Poza tym znajdowały się tam: rekonstrukcja rzymskich katakumb oraz liczne figury postaci biblijnych (m.in. Mojżesz, Jan Chrzciciel, Matka Boża Fatimska z dziećmi). Do tego działał plac zabaw, park linowy, a nawet kino 5D. Były też plany, aby w tym miejscu stworzyć wyciąg narciarski. Na terenie parku funkcjonowało również zaplecze gastronomiczne. Park był obiektem całorocznym, czynnym codziennie. Wstęp był płatny.

Inwestor zachęcał również do skorzystania z usług noclegowych – na terenie obiektu można było sezonowo wynająć sobie domki. Początkowo cieszył się on sporym zainteresowaniem.

Obiekt popada w ruinę

Ostatecznie jednak doszło do konfliktu na linii prezes Leszek Łysoń – zarząd spółki. Właściwie wielkie wydarzenie związane z odsłonięciem największego na świecie pomnika świętego Jana Pawła II było początkiem końca. Już wtedy pojawiły się pierwsze – nieoficjalne oczywiście – informacje, że przyszłość spółki, do której należał park, nie jest świetlana. Po jakimś czasie próbowano go nawet sprzedać, ale bez efektu.

Dziś Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie wygląda jak z horroru. Od lat jest ofiarą wandali. W efekcie zniszczone jest niemal wszystko od samych makiet i domków letniskowych, przez plac zabaw, a na budynkach administracji kończąc. Można tylko żałować, że te pierwsze nie zostały przeniesione w inne miejsce - nawet teraz widać ogrom pracy, który został włożony w ich przygotowanie. Wszystkie były dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Ostatnio o częstochowskim Park Miniatur Sakralnych znowu zrobiło się głośno. Pojawiły się bowiem głosy mówiące o tym, że wkrótce ma zostać rozebrany. Tych informacji nie udało się jak na razie potwierdzić - zresztą plotki na ten temat powtarzane są od kilku lat. Niektórzy twierdzili nawet, że miniatury zostaną zabrane i przewiezione do innych obiektów tego typu. Niestety prawdopodobnie większość z nich nie zyska drugiego życia, bo została doszczętnie zniszczona.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera