Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Październikowy numer miesięcznika „Nasza Historia” już w sprzedaży

Tomasz Borówka
W październikowej "Naszej Historii" piszemy także:O Groźnym - pociągu pancernym, który we wrześniu 1939 roku siał postrach wśród Niemców.O słynnych naukowcach Humboldtach, którzy mieli swoją rodową siedzibę w śląskim Otmuchowie.Historycznej hali targowej w Katowicach. Powstała przed wojną, w PRL była Supersamem. A teraz?O tym, jak skończyła  się historia miłości pewnej Niemki i subiekta sklepowego.
W październikowej "Naszej Historii" piszemy także:O Groźnym - pociągu pancernym, który we wrześniu 1939 roku siał postrach wśród Niemców.O słynnych naukowcach Humboldtach, którzy mieli swoją rodową siedzibę w śląskim Otmuchowie.Historycznej hali targowej w Katowicach. Powstała przed wojną, w PRL była Supersamem. A teraz?O tym, jak skończyła się historia miłości pewnej Niemki i subiekta sklepowego. Nasza Historia
Pociągi pancerne to zamierzchły, ale ciekawy rozdział historii wojskowości. We wrześniu 1939 jeden z nich walczył na Śląsku

We wrześniu 1939 zdecydowana przewaga w broni pancernej należała do Wehrmachtu, co zresztą szybko i dotkliwie odczuło na własnej skórze także i Wojsko Polskie walczące o Śląsk. 2 września pod Pszczyną niemieckie czołgi srodze poturbowały polską 6 Dywizję Piechoty. Także pod Woźnikami Krakowska Brygada Kawalerii nie powstrzymała Panzerwaffe, a pod Jordanowem (daleko od Śląska, ale aż tam sięgały pozycje broniącej go armii “Kraków”) jej pochód hamowano z najwyższym wysiłkiem.

Było jednak takie miejsce na Śląsku, gdzie to polska broń pancerna okazała się górą, ba - bez mała zatriumfowała. Stało się to pod Wyrami, gdzie bataliony polskich 23 i 55 Dywizji Piechoty otrzymały potężne wsparcie ze strony Pociągu Pancernego nr 54 “Groźny”.

Pociągi pancerne w zestawieniu z nowoczesnymi czołgami wydają się obecnie bronią całkowicie archaiczną, ale w początkach II wojny światowej jeszcze tak nie było. Ówczesne czołgi, pojazdy na ogół lekkie i słabo uzbrojone, nie mogły równać się z nimi pod względem siły ognia. Co więcej, “pociąg pancerny” był tak naprawdę nie tyle samym uzbrojonym w działa (większego kalibru niż większość czołgów) i liczne karabiny maszynowe pociągiem, ale całą jednostką wojskową. W jej skład wchodziły m.in. półgąsienicowe ciężarówki, motocykle, a nawet... czołgi (przystosowane też do poruszania się po szynach), nie mówiąc już o całym drugim pociągu, zaopatrzeniowym. Taka to bojowa machina stanęła na drodze oddziałów niemieckiej 28 Dywizji Piechoty przebijających się przez wyrski las, walnie przyczyniając się do ich powstrzymania.

Więcej o “Groźnym” i jego dzielnym, poległym pod Wyrami dowódcy, kapitanie Janie Rybczyńskim - w najnowszym numerze “Naszej Historii”. Znajdą tam Państwo także inne śląskie tematy. Szukajcie w kioskach numeru z winietką „Dziennika Zachodniego” i z Aleksandrem Zawadzkim na okładce.


*Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
*Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
*Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
*Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!