Październikowy numer miesięcznika „Nasza Historia” już w sprzedaży

Tomasz Borówka
W październikowej "Naszej Historii" piszemy także:O Groźnym - pociągu pancernym, który we wrześniu 1939 roku siał postrach wśród Niemców.O słynnych naukowcach Humboldtach, którzy mieli swoją rodową siedzibę w śląskim Otmuchowie.Historycznej hali targowej w Katowicach. Powstała przed wojną, w PRL była Supersamem. A teraz?O tym, jak skończyła  się historia miłości pewnej Niemki i subiekta sklepowego.
W październikowej "Naszej Historii" piszemy także:O Groźnym - pociągu pancernym, który we wrześniu 1939 roku siał postrach wśród Niemców.O słynnych naukowcach Humboldtach, którzy mieli swoją rodową siedzibę w śląskim Otmuchowie.Historycznej hali targowej w Katowicach. Powstała przed wojną, w PRL była Supersamem. A teraz?O tym, jak skończyła się historia miłości pewnej Niemki i subiekta sklepowego. Nasza Historia
Udostępnij:
Pociągi pancerne to zamierzchły, ale ciekawy rozdział historii wojskowości. We wrześniu 1939 jeden z nich walczył na Śląsku

We wrześniu 1939 zdecydowana przewaga w broni pancernej należała do Wehrmachtu, co zresztą szybko i dotkliwie odczuło na własnej skórze także i Wojsko Polskie walczące o Śląsk. 2 września pod Pszczyną niemieckie czołgi srodze poturbowały polską 6 Dywizję Piechoty. Także pod Woźnikami Krakowska Brygada Kawalerii nie powstrzymała Panzerwaffe, a pod Jordanowem (daleko od Śląska, ale aż tam sięgały pozycje broniącej go armii “Kraków”) jej pochód hamowano z najwyższym wysiłkiem.

Było jednak takie miejsce na Śląsku, gdzie to polska broń pancerna okazała się górą, ba - bez mała zatriumfowała. Stało się to pod Wyrami, gdzie bataliony polskich 23 i 55 Dywizji Piechoty otrzymały potężne wsparcie ze strony Pociągu Pancernego nr 54 “Groźny”.

Pociągi pancerne w zestawieniu z nowoczesnymi czołgami wydają się obecnie bronią całkowicie archaiczną, ale w początkach II wojny światowej jeszcze tak nie było. Ówczesne czołgi, pojazdy na ogół lekkie i słabo uzbrojone, nie mogły równać się z nimi pod względem siły ognia. Co więcej, “pociąg pancerny” był tak naprawdę nie tyle samym uzbrojonym w działa (większego kalibru niż większość czołgów) i liczne karabiny maszynowe pociągiem, ale całą jednostką wojskową. W jej skład wchodziły m.in. półgąsienicowe ciężarówki, motocykle, a nawet... czołgi (przystosowane też do poruszania się po szynach), nie mówiąc już o całym drugim pociągu, zaopatrzeniowym. Taka to bojowa machina stanęła na drodze oddziałów niemieckiej 28 Dywizji Piechoty przebijających się przez wyrski las, walnie przyczyniając się do ich powstrzymania.

Więcej o “Groźnym” i jego dzielnym, poległym pod Wyrami dowódcy, kapitanie Janie Rybczyńskim - w najnowszym numerze “Naszej Historii”. Znajdą tam Państwo także inne śląskie tematy. Szukajcie w kioskach numeru z winietką „Dziennika Zachodniego” i z Aleksandrem Zawadzkim na okładce.


*Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
*Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
*Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
*Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

S
Sandman
Bosche. Jaka piękna jest twoja złość kałrusie. Nienawiść w czystej postaci. Pisz, Pisz...
k
karlus
A do kogo pruł ze swojego zawszonego "Maschinengewehr" - twój adoptowany cielmicki dziadziuś, kery zaliczył z Adolf Hitler Wehrmacht Travel - szlak bojowy z cielmickich stepów, aż pod Leningrad?
Ilu niewinnych sowieckich wieśniaków broniących swojego domu i pola - wyprawił do krainy wiecznych łowów?
Ile medali i kurewskich odznaczeń za to dostał - on i twoja adopcyjna bierutowska rodzina?
Ilu żydów sowieckiego pochodzenia - wyeksmitował ze swojego Maschinengewehr - do nieba?

Teraz mendo cielmicka trzęsiesz galotami przed nawałą bandytów i hołoty z syryjskich kołchozów!
TERAZ WIESZ, CO SIĘ W TEDY CZUJE!!!
My to samo czuliśmy w latach 1919-1921!
Byliście dla nas jak zaraza i hekatomba!
Kiedy na łeb zwala ci się quuurestwo i dzicz z kieleckich wiosek i kołchozów - sorry - z syryjskich stepów... zaczynasz drzeć ryło - jak twój adoptowany father na Leningrubie, gdy mu ryło "fasował" - sztajgier prusko-niemiecki...
k
karlus
Wszystkie samochody i pociągi zajęte były wywożeniem Śląskiego złota i zabytków - przez most w Zaleszczykach i Czeremoszu! Na czele poqrwieńców uciekających razem ze złotem i "guzikami", kerzy twierdzili że nie ODDADZĄ (nawet guzików) - był niejaki polak Grażyński, kery wyduuupcał aż się Kurzydło!
To właśnie ta polcka kreatura zajumała Skarb Śląski i wypier - doliła na bale i rauty do Wielkiej Brytanii - wcześniej ta Grażyńska kreatura kazała małoletnim dzieciom-harcerzom wziąć giwery w łapy i zginąć w obronie katowickiej kupy złomu zwanej "wieżą spadochronową"!
A wyduuupcających przez Zaleszczyki - premierów, prezydentów, wojewodów, generałów, pułkowników i gierojów II RP... odznaczyła orderami Orła Białego lub Virtuti Militari... :-(
Kto nosił walizki za "bohaterem Zaleszczyk" - Kurzydłym lub bandytą Mielżyńskim - dociekać nie zamierzamy!
A Wehrmacht szybko wszedł na niebroniony Śląsk! No i się zaczęło... w 1945 roku! Po dziewięciu miesiącach od "bohaterskiego" wyzwolenia Śląska, czyli w październiku 1945 roku - na cielmicczyźnie, na świat przyszedł mongoł z kazachskich stepów - czyli ciuuulająca bergami - menda piaskowa zwana Sandmenel!
No i się zaczęło! Zaczęły ginąć kokotki i koła z antreja... A baby i dziecka były gwałcone i zabijane! Nie odpuścili sowieccy mongołowie nawet kozom i ciężarnym krowom!!!
Sodomia i gomoria, czyli życie codzienne sarmackiej szlachty polckiej i jej parobków!!!
Choroby weneryczne siały spustoszenie, tak jak i ich sowieccy siewcy...
S
Sandman
Wszyjskie pociagi zajęte były a to wywoźeniem żydów,a to wywożeniem dygnitarzy nsdap. Niymieckie wojoki zamiast walczyć o niemiecki Śląsk, to pilnowali żydów albo nosili walizki za gałlajterem. A Russen szybko weszli na nie broniony Śląsk. No i się zaczęło...
D
DELL
Cenie sobie dobry humor, tez polski - dlatego sobie kupie. :-)
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie