Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedla robotnicze w Rudzie Śląskiej to prawdziwe perełki. Kaufhaus i Ficunus - zapraszamy na niezwykły spacer. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Rozwój przemysłu ciężkiego odcisnął głębokie piętno na krajobrazie naszego regionu. Doskonale znamy kopalniane szyby i hałdy - widzimy je w naszych miastach każdego dnia. Obecnie coraz częściej nadaje im się nowe funkcje. Śląskie miasta wyróżniają się również niezwykle charakterystycznymi osiedlami robotniczymi. Familoki, nietynkowane budynki z czerwonej cegły, są również wizytówką naszych miast. Zapraszamy na wirtualny spacer po zabytkowych osiedlach robotniczych w Rudzie Śląskiej. Ficinus i Kaufhaus - te miejsca warto zobaczyć.

Spis treści

Osiedla robotnicze w Rudzie Śląskiej – kolonia Staszica

Jednym z nowszych osiedli robotniczych wybudowanych w Rudzie Śląskiej jest kolonia robotnicza Staszica. Można ją znaleźć w dzielnicy Ruda między ulicami Wolności, Kościelną, a Staszica. Osiedle zostało wybudowane na zlecenie rodziny Ballestramów. Powstało na początku XX wieku, a przeznaczone było dla osób pracujących w pobliskich kopalniach będących własnością przemysłowych magnatów.

Osiedla robotnicze w Rudzie Śląskiej - zobacz ZDJĘCIA

Spacerując wśród zabudowań kolonii warto przejść trochę dalej ul. Kościelną. Szybko dojdziemy do kościoła Matki Bożej Różańcowej, jednego z ważniejszych zabytków w Rudzie. Świątynia, podobnie jak osiedle robotnicze, została ufundowana przez Ballestremów i niejako zamyka kolonię od zachodniej strony.

Kolonia robotnicza Staszica zachowała się do dziś w niemal niezmienionym stanie. Zniknęły z niej jedynie tzw. piekaroki lub piekarnioki, czyli piece służące do wypieku chleba. Tego typu obiekty były nieodłącznym elementem śląskich osiedli robotniczych. Przy piecach spotykali się mieszkańcy zacieśniając sąsiedzkie więzi. Piece pełniły głównie funkcję użytkową, ale służyły także integracji mieszkańców i zacieśnianiu sąsiedzkich więzi. Z czasem ulegały zniszczeniu lub zaczęto je wykorzystywać do innych celów. Do dziś w Rudzie zachował się jeden, można go znaleźć przy ul. Bujoczka, czyli w bliskiej okolicy kolonii Staszica.

Carl Emanuel - tu każdy budynek jest inny

Mniej więcej w tym samym okresie, co kolonia Staszica i również z inicjatywy rodziny Ballestremów, powstało drugie osiedle robotnicze w dzielnicy Ruda – Carl Emanuel. Położone jest u zbiegu ulic Wolności, 1 Maja i Zabrzańskiej.

Na osiedle składają się dwa szeregi wolnostojących domów wielorodzinnych, które wybudowano wokół wewnętrznego dziedzińca. Na dziedzińcu powstała również, dziś już nieistniejąca, zabudowa gospodarcza. Na jej miejscu znajduje się aktualnie plac zabaw i miejsca parkingowe dla mieszkańców.

A samego osiedla nie da się przeoczyć. Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest narożny budynek wyglądający, jak dwa domy ustawione do siebie pod kątem prostym i zetknięte narożnikami. Nie tylko na ten budynek warto zwrócić uwagę, idąc wzdłuż ul. Wolności warto przyjrzeć się domom stojącym przy drodze – choć podobne, każdy wygląda nieco inaczej.

Kaufhaus - dom towarowy, który wyznaczał standardy

Jednym z symboli Rudy Śląskiej jest niewątpliwie osiedle Kaufhaus znajdujące się w dzielnicy Nowy Bytom. Spacerując ulicami rudzkiej dzielnicy nie sposób nie zauważyć wielkiego pieca Huty Pokój górującego na ul. Niedurnego.

Huta Friedenshütte, jak początkowo nazywał się rudzki zakład przemysłowy, powstała w 1840 r. Rozwój huty nierozerwalnie był związany z koniecznością rozwoju budownictwa mieszkaniowego dla pracowników. Równolegle z uruchomieniem huty Friedenshütte oddano do użytku dwa pierwsze budynki mieszkalne. Nieco później, bo w latach 1880–1913, powstało osiedle robotnicze Kaufhaus.

Dalsza część artykułu pod zdjęciem

Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press

Projektanci osiedla pomyśleli nie tylko o budynkach mieszkalnych. Z czasem powstała tu również część usługowa. W 1904 r. wybudowano tu nowoczesny dom towarowy „Kaufhaus”, od którego osiedle wzięło swoją nazwę. Wyznaczył samoistnie centrum osiedla, od momentu jego powstania życie mieszkańców skupiało się w dużej mierze właśnie wokół domu towarowego, który był wówczas bardzo nowoczesny i ustanawiał nowe standardy wykraczające daleko poza Górny Śląsk.

Do dziś zachowała się jedynie część dawnej zabudowy osiedla. W latach 80. ubiegłego wieku podjęto decyzję o jego rozbiórce. W rezultacie przestała istnieć połowa najstarszej części Kaufhausu.

Kolonia Ficinus - górnośląski unikat

Najstarszym z opisywanych osiedli robotniczych w Rudzie Śląskiej jest kolonia Ficinus. Warto również podkreślić, że jest najstarszym zachowanym na Górnym Śląsku zespołem budownictwa patronackiego, czyli finansowanego przez właścicieli zakładów, w tym przypadku, przemysłowych.

Zbudowano ją w latach 1860-1867 z przeznaczeniem dla pracowników kopalni Gottessegen (Błogosławieństwo Boże). Historyczną kolonię robotniczą możemy do dziś oglądać przy ul. Kubiny w dzielnicy Wirek. Na zachowane do dziś zabytkowe osiedle składa się 16 jednakowych, czterorodzinnych domów, które, w odróżnieniu od innych śląskich osiedli robotniczych, zbudowano z naturalnego piaskowca.

Obecnie pełni ono nieco inną rolę, niż pierwotnie. Część zabytkowych domów została zaadaptowana na lokale usługowe i gastronomiczne, w jednym z nich mieści się filia miejskiej biblioteki.

Kolonia została wpisana w rejestr zabytków w 1978 r., a od 2006 znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Osiedla robotnicze w Rudzie Śląskiej to prawdziwe perełki. K...

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera