Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perseidy 2021. Noc spadających gwiazd. Gdzie szukać i oglądać Perseidy? Deszcz meteorów widziany gołym okiem

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Noc spadających gwiazd w 2017 roku. Wspólne oglądanie nieba przy Planetarium Śląskim
Noc spadających gwiazd w 2017 roku. Wspólne oglądanie nieba przy Planetarium Śląskim Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Perseidy 2021. Gdzie najlepiej oglądać "spadające gwiazdy"? Maksimum roju Perseidów w 2021 roku przypada na noc z 12 na 13 sierpnia. Perseidy są związane z kometą 109P/Swift-Tuttle. To resztki meteoru, które z dużą prędkością wchodzą w atmosferę, rozgrzewając ją wokół siebie do bardzo wysokich temperatur wytwarzając strugę światła. W ten sposób powstaje zjawisko "spadających gwiazd". Gdzie oglądać na Śląsku Perseidy?

Maksimum roju Perseidów. Gdzie oglądać spadające gwiazdy?

Perseidy to jeden z najbardziej znanych i najbardziej aktywnych rojów meteorów. Szczyt jego aktywności przypada na noc z 12-go na 13-stego sierpnia. To właśnie wtedy będzie można dostrzec najwięcej "spadających gwiazd". Gołym okiem można zobaczyć nawet około 100 meteorów na godzinę.

- Wówczas Ziemia w czasie swojej drogi wokół Słońca wpada w drobinki kosmicznej materii pozostawione przez kometę 109/Swift-Tuttle. Okruchy wielkości ziarna piasku zderzają się z atmosferą z prędkością niemal 60 kilometrów na ... sekundę. To powoduje, że w wyższych partiach atmosfery jonizują one pozostawiając na niebie charakterystyczne smugi. W szczycie aktywności Perseidów możemy zobaczyć w ciągu godziny nawet do stu „spadających gwiazd" - wyjaśnia Damian Jabłeka, astronom i wicedyrektor Planetarium Ślaskiego w Chorzowie

Perseidy najlepiej obserwować już po zmroku. Sprawdzą się miejsca, które oddalone są od źródeł światła. Odradzamy centra miast. Lepiej wybrać się tam, gdzie w obserwacji nie będzie nam przeszkadzać łuna światła bijąca od latarni czy świateł okien. Czy jednak do obserwacji roju meteorów potrzebna będzie nam luneta?

- Piękno obserwacji Perseidów polega na tym, że do ich podziwiania nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt. Wystarczy koc lub leżak i miejsce położone z dala od źródeł światła - mówi Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

- Radiant roju Perseidów, czyli miejsce, z którego pozornie „wylatują" meteory jest położone w gwiazdozbiorze Perseusza. Gdy po godzinie 22.00 zrobi się naprawdę ciemno znajdziemy tę konstelację nad północno – wschodnim horyzontem. Zasięg pojawiania się meteorów obejmuje jednak niemalże całe niebo. Najlepiej prowadzić obserwacje gołym okiem – wówczas mamy najszersze pole widzenia. Perseidy poruszają się zbyt szybko, by wygodnie je obserwować przy pomocy lunety lub teleskopu - dodaje astronom.

Perseidy to jeden z największych i najaktywniejszych rojów meteorów na naszym niebie. Jego maksimum przypada na noc z 12 na 13 sierpnia.

Potoczne nazwy Perseidów to „spadające gwiazdy”, ze względu na widok, jaki prezentują na niebie. O Perseidach mówi się także „łzy świętego Wawrzyńca” dlatego, że ich kumulacja przypada na okolice 10 sierpnia, czyli według tradycji Kościoła Katolickiego w dzień męczeńskiej śmierci świętego.

Obserwacja Perseidów na Śląsku

Gdzie zatem w województwie śląskim najlepiej obserwować Perseidy? Beskidzkie szczyty to świetne miejsce do oglądania nocnego nieba. Wspólne oglądanie Perseidów organizowane jest m.in. przy schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą 12-14 sierpnia. Jednym z ulubionych miejsc obserwacji nocnego miejsca jest m.in. Sopotnia Wielka w Beskidzie Żywieckim.

Na Jurze również nie brakuje miejsc z dala od centrum miasta, by dobrze widzieć "spadające gwiazdy". W centrum aglomeracji Perseidy można obserwować m.in. z Góry Siewierskiej w Psarach, z plaży dąbrowskiej Pogorii, czy znad brzegu Zalewu Przecykiego oraz z Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich.

Każdej doby w atmosferę naszej planety wpada aż 60 ton kosmicznego pyłu. Jednak maksimum roju Perseidów przypadające na połowę sierpnia jest szczególnie spektakularne. Noc Perseidów to świetna okazja do obserwacji nocnego nieba.

Obserwacja Perseidów i raport obserwatora

W tym roku ze względu na przebudowę i modernizację Planetarium Śląskie nie organizuje grupowej obserwacji Perseidów. Zamiast tego na stronie - TUTAJ można znaleźć informacje o organizowanych w naszym regionie imprezach związanych ze „Spadającymi Gwiazdami".

Wyniki swoich obserwacji można przesłać do Planetarium Śląskiego. Wystarczy zapamiętać liczbę meteorów i czas, w którym obserwowaliśmy niebo, a następnie wypełnić raport obserwatora TUTAJ. Do Planetarium można również zgłaszać imprezy związane z obserwacją Perseidów.

Nie przeocz

Wspólne oglądanie Perseidów na Śląsku:

  • Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Sląskich - 12 sierpnia, godz. 20.00
  • Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą, 12-14 sierpnia, godz. 21.00
  • Ośrodek Sportów Wodnych w Łące, ul. Piotra Skargi 44, 13 sierpnia, godz. 20.00
  • Niepołomice, Rynek, 13 sierpnia, godz. 18.30

- Zapraszam serdecznie 12 sierpnia o godz. 20.00, na 6. edycję Piekarskiej Nocy Spadających Gwiazd pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. W programie m.in. prezentacja Bartosza Wojczyńskiego - astrofotografa z Piekar, występy Mażoretek Azaria, mobilne planetarium, konkursy z nagrodami. Koniecznie zabierzcie ze sobą koce, karimaty i latarki - Zaprasza Radna Natalia Ciupińska-Szoska, pomysłodawczyni i współorganizator wydarzenia.

Noc "spadających gwiazd" można było już wspólnie oglądać w sobotę, 7 sierpnia, w Śląskim Ogrodzie Botanicznym w Mikołowie.

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera