MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piast Gliwice: W Radzie Nadzorczej pojawił się "Komendant od granatnika"

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Wideo
od 12 lat
Piast Gliwice czekają duże zmiany. Prezydent Katarzyna Kuczyńska-Budka stwierdziła, że dotychczasowa Rada Nadzorcza nie informowała władz miasta o kłopotach klubu w wystarczającym stopniu. Powołano więc nową, a w jej skład wszedł między innymi były komendant główny Policji, znany z "afery granatnikowej", Jarosław Szymczyk.

Prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka, zadecydowała o poważnych zmianach w funkcjonowaniu Piasta Gliwice. Pierwszym posunięciem będzie nowy skład Rady Nadzorczej klubu.

- Jako większościowi akcjonariusze jesteśmy przekonani, że bez takich zmian nie ma szans, żeby sytuacja finansowa klubu została ustabilizowana, a na dziś na pewno taka nie jest - stwierdziła prezydent Gliwic. - My jako właściciel Piasta możemy mówić tylko o tym, co dzieje się w Radzie Nadzorczej, wszystkie pozostałe kwestie siłą rzeczy są odłożone w czasie. Zaczynając od zmian w Radzie Nadzorczej chcemy, by docelowo klub wyszedł na prostą.

O problemach finansowych klubu z Okrzei wiadomo od dłuższego czasu. Jak się okazuje wysokość zadłużenia... nie jest znana.

- Nie mamy dokładnych danych, co nas zresztą martwi, ale wiemy, że zadłużenie klubu znacznie przekracza kwoty, o jakich mówiono publicznie (13,5 mln zł - przyp. red.). Rada Nadzorcza nie informowała miasta w wystarczający sposób. Myślę, że poznamy skalę problemu gdy nowi członkowie RN przejrzą "twarde" dokumenty - podkreśliła Katarzyna Kuczyńska-Budka. - Nowa Rada Nadzorcza zdecyduje też czy zostanie przeprowadzony wewnętrzny czy zewnętrzny audyt.

Nowa Rada Nadzorcza ma zostać powołana jeszcze na poniedziałkowym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

- Mamy swoich kandydatów, myślę, że gremium będzie liczyło cztery osoby o wysokiej fachowości z poszczególnych dziedzin, w tym z ekonomii. Dzięki nim ludzie, którzy zarządzają Piastem, będą wreszcie mieli pełną wiedzę o sytuacji - zaznaczyła prezydent. - Bardzo ważną kwestią jest także Akademia, o której dużo mówiono, a która nie powstała w najmniejszym stopniu. Jestem w kontakcie z ministerstwem sportu, ale musimy mieć wkład własny. Trzeba to wszystko przeanalizować po tym, jak poznamy dokładną sytuację w klubie.

Po zakończeniu konferencji nowa Rada Nadzorcza została powołana. Znaleźli się w niej skarbnik miasta Agnieszka Dylewska, naczelniczka wydziału nadzoru właścicielskiego Agnieszka Leszczyńska, radca prawny Marcin Szeliga i... były komendant główny Policji, znany między innymi z użycia granatnika w komendzie, Jarosław Szymczyk, którego rekomendował akcjonariusz Zbigniew Kałuża.

Kolejnym krokiem będzie wybór nowego prezesa Piasta. Obecnie oddelegowany na to stanowisko jest Grzegorz Jaworski z Rady Nadzorczej.

- To dobry moment na zmianę i ustabilizowanie sytuacji ze względu na przerwę w rozgrywkach - podkreśliła Katarzyna Kuczyńska-Budka. - Słyszałam opinie, że najlepszym rozwiązaniem byłoby oddanie klubu. Po prześledzeniu losów kilku innych klubów w Polsce, widać, że nie jest to najlepsza opcja, bo przynajmniej kilka i tak wracało na "garnuszek" miasta. Chcemy uniknąć takiej sytuacji i wybrać najprostszy wariant. Zależy nam na tym, by miasto angażując niemałe środki mialo świadomość, że są one dobrze zarządzane z korzyścią dla klubu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni