Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Na błonia jasnogórskie przyjedzie co najmniej kilkanaście tysięcy pielgrzymów

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę jest jedną z najliczniejszych pielgrzymek
Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę jest jedną z najliczniejszych pielgrzymek Bartłomiej Romanek
W sobotę, 11 lipca, odbędzie się na Jasnej Górze XXIX Pielgrzymka Radia Maryja. W tym roku odbędzie się ona w wyjątkowych okolicznościach, bo w specjalnym reżimie sanitarnym i podczas ciszy wyborczej.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja od lat jest jedną z najliczniejszych pielgrzymek, które odbywają się na Jasnej Górze. Z reguły w lipcowe niedziele na jasnogórskich błoniach gromadziło się nawet ponad 100 tysięcy wiernych.

W tym roku pielgrzymka będzie znacznie skromniejsza. Do Częstochowy ma jednak przyjechać autokarami tak kilkanaście tysięcy pielgrzymów.

– Trudno powiedzieć dokładnie, ilu z nich będzie mogło uczestniczyć w mszy świętej. Trwają ustalenia z Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym – informuje – ojciec Michal Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

XXVIII Pielgrzymka Rodzin Radia Maryja na Jasnej Górze

Pielgrzymka Rodzin Radia Maryja na Jasnej Górze 2019 ZDJĘCIA...

Organizatorzy Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na swojej stronie internetowej na razie nie informują o ograniczeniach, ale zachęcają pielgrzymów do gromadzenia się na placu już od godziny 12 (mszę świętą zaplanowano na godz. 15).

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, przypomina pielgrzymom o zachowaniu odstępu dwóch metrów i konieczności noszenia maseczek. Zachęcają również do zabrania ze sobą środków dezynfekujących. Mszy na Jasnej Górze będzie przewodniczył abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Musisz to wiedzieć

Jak informuje Urząd Miasta w Częstochowie, na lipiec zgłoszono 16 grup pielgrzymkowych. Łącznie do miasta przyjdzie w nich, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze ok. 1400 osób. Największą, 300-osobową grupą ma być Piesza Pielgrzymka z Krakowa. Ta statystyka nie obejmuje oczywiście zorganizowanych pielgrzymek docierających do Częstochowy autokarami, samochodami lub publicznymi środkami transportu.

Częstochowa mimo że w tym roku pielgrzymek będzie znacznie mniej, ma już gotowy plan ich zabezpieczenia.

– Choć pątników będzie w tym roku w Częstochowie mniej niż zazwyczaj, służby miejskie tradycyjnie muszą zadbać o bezpieczeństwo i porządek m.in. w czasie ich przejścia przez miasto. Wyzwaniem dla pielgrzymów i tych, którzy ich przyjmują, jest ciągle trwający stan epidemii – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. Miasto m.in. zabezpieczy miejsca w szpitalu i karetki, a także postawi kosze na śmieci i przenośne toalety.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera