Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierdzące wije trują i brzydzą. Paskudne krocionogi pchają się do domów latem. Mieszkańcy w Dąbrowie Górniczej są bezradni

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Czarne krocionogi dają się po raz kolejny we znaki mieszkańcom Dąbrowy Górniczej - Strzemieszyc Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Czarne krocionogi dają się po raz kolejny we znaki mieszkańcom Dąbrowy Górniczej - Strzemieszyc Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE DziennikZachodni
Krocionogi są obrzydliwe, śmierdzą i są szkodliwe dla zdrowia. W Dąbrowie Górniczej – nie po raz pierwszy – pojawiły się krocionogi. Obrzydliwe wije spędzają znów sen z powiek mieszkańców dzielnicy Strzemieszyce, którzy wystosowali w tej sprawie specjalny apel do władz miejskich. Sami nie są bowiem w stanie walczyć z plagą czarnych wij, które są niebezpieczne dla zdrowia.

Obrzydliwe krocionogi opanowały Strzemieszyce w Dąbrowie Górniczej

Mieszkańcy ul. Strzemieszyckiej w Dąbrowie Górniczej po raz kolejny zwrócili się o pomoc w walce z plagą krocionogów do prezydenta miasta. Jak piszą w mediach społecznościowych tak źle jeszcze nie było. Dzienny zbiór z jednej posesji to dwa wiadra.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Jeżeli zalewa domy lub jest pożar przyjeżdża straż. Krocionogi niszczą powoli dzień po dniu. Niszczą zdrowie, niszczą nasze miejsce zamieszkania. Bo jeżeli znajdujemy w każdym niespodziewanym miejscu w domu, z jedzeniem czy w ubraniu, obrzydliwe robale, to nasze życie jest stopniowo rujnowane. Dlaczego władze miasta nie chcą nam pomóc? Dwa lata temu dzięki radnemu była telewizja, był naczelnik Ochrony Środowiska, były dzięki nagłośnieniu problemu opryski. Pomogło na jakiś czas.
Jeżeli nie ma sposobu rozwiązania problemu, to może zasługujemy na taką doraźną pomoc? Dopóki nie znajdzie się skutecznych sposobów walki z nimi – piszą mieszkańcy Strzemieszyc.

Cytują też opinię dr Grzegorza Kani z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, według której krocionogi stanowią zagrożenie epidemiologiczne poprzez bierne przenoszenie bakterii oraz dermatozy spowodowane sekrecjami obronnymi. Obecnie nie ma skutecznych metod zwalczania lub precyzyjnie ograniczenia wzrostu populacji krocionogów. Z jego obserwacji wynika, że krocionogi roznoszą bakterie. Mogą doprowadzić do zapalenia płuc oraz zaburzeń przewodu pokarmowego. Dotknięcie krocionoga może natomiast zakończyć się miejscowym zapaleniem skóry.

Czarne krocionogi dają się po raz kolejny we znaki mieszkańcom Dąbrowy Górniczej - Strzemieszyc Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Śmierdzące wije trują i brzydzą. Paskudne krocionogi pchają ...

Opinia prof. dr hab. Stanisław Ignatowicza z SGGW: - Gdy z przylegających terenów (pola uprawne, trawniki, zaniedbany i „zagracony” teren) przedostają się krocionogi w pobliże zabudowań i wchodzą do budynków (np. do pomieszczeń zakładów przemysłu spożywczego i stanowią zagrożenie dla jakości wytwarzanych tam produktów), należy przeprowadzić zabieg opryskiwania wybranym produktem biobójczym. Opryskać należy zewnętrzne ściany budynków do wysokości 1 m i pas przylegającego terenu do fundamentu budynków o szerokości do 2 m. Następnie należy opryskać otwory wejściowe do budynków i korytarze, w miejscach styku ścian z podłogą. W razie potrzeby zabieg opryskiwania należy powtórzyć w odstępach kilkudniowych. Zatrute osobniki szkodnika usunąć z pomieszczeń i okolic budynku przy sprzątaniu.

Musisz to wiedzieć

- W związku z tym boimy się o siebie i o swoje rodziny. Czy pan prezydent nie może skonsultować problemu ze specjalistami, którzy zajmują się krocionogami na co dzień? Czy to tak wielkie koszty dla miasta, wykonanie oprysków i wspólnie z mieszkańcami przystąpienie do dalszych działań zapobiegawczych. Oczekujemy współpracy, a nie odrzucania wszystkich apeli. Działania, a nie lekceważenia naszego zdrowia i życia – podkreślają dąbrowianie ze Zgromadzenie Mieszkańców Strzemieszyc.

Czy zatem w tym roku miasto będzie mogło wesprzeć strzemieszyczan w walce z krocionogami?

- Miasto, jak w roku ubiegłym, zaczyna właśnie akcję wsparcia skierowaną do właścicieli prywatnych posesji, w niektórych rejonach Strzemieszyc, na których występują duże ilości krocionogów – mówi Zdzisława Górska-Nieć, zastępca naczelnika Wydziału Marki Miasta w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Miasto oraz ALBA zorganizują ich bezpłatny odbiór do utylizacji. W tej sprawie mieszkańcy mogą się kontaktować pod numerem całodobowej służby Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 32 262 44 10.

- Ze względu na wysoką toksyczność i niską skuteczność oprysków chemicznych przeciw krocionogom, co pokazały m.in. przykłady z lat minionych oraz doświadczenia innych miejscowości borykających się z podobnym problemem, miasto nie planuje przeprowadzać ich w tym roku. Do mieszkańców trafią ulotki, w których znajdują się m.in. informacje o sposobach pozbywania się krocionogów, a także o tym, jak nie stwarzać warunków do ich rozwoju – dodaje Zdzisława Górska-Nieć.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera