MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na pożegnanie ODPRAWA EMERYTALNA

Jadwiga Jenczelewska
Wysokość odprawy emerytalnej lub rentowej jest równa miesięcznej pensji odchodzącego z firmy pracownika. Ale wyższą, na podstawie odrębnych przepisów, otrzymują np. nauczyciele lub górnicy
Wysokość odprawy emerytalnej lub rentowej jest równa miesięcznej pensji odchodzącego z firmy pracownika. Ale wyższą, na podstawie odrębnych przepisów, otrzymują np. nauczyciele lub górnicy 123rf
Którzy pracownicy mogą dostać odprawę emerytalną lub rentową Otrzymasz ją "na odchodnym" tylko raz i u jednego pracodawcy

Odprawa emerytalna nie jest jedynym świadczeniem, jakie może otrzymać pracownik żegnający się ze swoją firmą.

Każde rozwiązanie umowy o pracę oznacza konieczność wzajemnych rozliczeń między pracownikiem a pracodawcą, czyli wypłaty wynagrodzenia za wykonaną pracę i świadczeń przysługujących pracownikowi w związku z końcem zatrudnienia. Są to: odprawa rentowa, odprawa emerytalna lub ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Obok wyjaśniamy zasady wypłaty odprawy emerytalnej . Analogicznie - odprawa rentowa przysługuje przy przejściu na rentę.

Artykuł 92(1) Kodeksu pracy dokładnie reguluje tę kwestię:"Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia".

Uwaga! Zakład pracy może mieć wewnętrzny regulamin dający prawo do wyższej odprawy emerytalnej lub rentowej niż ustawowa. Wyższe odprawy (według odrębnych przepisów) otrzymują też reprezentanci niektórych zawodów, np. samorządowcy, żołnierze, górnicy, nauczyciele.

Zarówno odprawa emerytalna jak i rentowa są świadczeniami jednorazowymi - jeśli otrzymamy je raz, nie można ponownie nabyć do nich prawa. Ponadto jeżeli otrzymamy odprawę rentową, nie możemy już pobrać odprawy emerytalnej. I odwrotnie.

Pamiętaj! Odprawy emerytalnej lub rentowej nie można otrzymać:
- przy rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika,
- gdy pracownik odchodzi z firmy za porozumieniem stron.

A jeżeli mamy więcej niż jednego pracodawcę? Osoba przechodząca na emeryturę u kilku różnych pracodawców, może otrzymać tylko jedną odprawę emerytalną, ale może sobie wybrać, od którego. Odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje zarówno przy umowie o pracę na czas określony, jak i nieokreślony. Pod uwagę nie bierze się także stażu pracy w firmie. (JJ)

Tylko raz, gdy odchodzimy z firmy na dobre - na emeryturę lub rentę - możemy liczyć na odprawę z tego powodu. Jej wysokość jest równa miesięcznemu wynagrodzeniu, które ostatnio otrzymywaliśmy. Kodeks pracy mówi jednak, że trzeba spełnić odpowiednie warunki, by dostać odprawę pieniężną. A ponieważ życie przynosi różne niespodzianki, nie każdy wie, czy spełnia kodeksowe zasady. W takiej sytuacji znalazła się nasza Czytelniczka z Chorzowa. Chciałaby wiedzieć, czy może starać się o odprawę emerytalną, choć z powodów zdrowotnych od dłuższego czasu nie pojawia się w pracy.

- Jestem na dłuższym zwolnieniu lekarskim i ze zwolnienia chciałabym przejść na emeryturę. Ale nie wiem, czy w tej sytuacji dostanę odprawę emerytalną? Dodam, że przepracowałam 42 lata - wyjaśnia Czytelniczka.

- Zgodnie z obowiązującym orzecznictwem, odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikowi również wtedy, gdy przejście na emeryturę lub rentę zbiega się z innymi przyczynami rozwiązania stosunku pracy, np. po długotrwałej chorobie - mówi Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach.


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Pożar gigantycznej hali w Zawierciu NOWE ZDJĘCIA I WIDEO
*Deep Sound Music Festival 2015 w Ogrodzieńcu MEGAGALERIA ZDJĘCIOWA
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Co z tym prądem? IKEA, Galeria Katowicka, 3 Stawy oszczędzają na świetle, przemysł wyłącza oddziały
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni