Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza dzielnica. Architekt Przemo Łukasik o osiedlu w Strefie Kultury w Katowicach. Inwestor: TDJ Estate. Budowa zaczęła się wiosną 2019

DN
Przemo Łukasik: Śląsk jest pełen blizn i kontuzji, a zadaniem architekta jest jego rehabilitacja. Współwłaściciel słynnej pracowni Medusa Group mówi o tym, co on sam uważa za apartament, jaka zieleń będzie na osiedlu Pierwsza dzielnica w Katowicach i jakie znaczenie ma loggia w mieszkaniu w centrum miasta. Budowa wieżowców przy Muzeum Śląskim zaczęła się w maju 2019

Budowę pierwszego etapu osiedla Pierwsza dzielnica naprzeciw Muzeum Śląskiego w Katowicach (to tzw. Strefa Kultury) oficjalnie rozpoczęto w maju 2019. Powstaje pierwszy etap. Za projekt odpowiedzialny jest Przemo Łukasik, architekt z Bytomia, który zaprojektował w Katowicach biurowce Silesia Business Park (Tiramisu), wnętrza nowego dworca PKP czy czarny kompleks biurowy .KTW przy Spodku (na razie stoi jedna wieża).

6 maja 2019 podczas oficjalnej prezentacji osiedla Pierwsza dzielnica, Przemo Łukasik mówił o projekcie tak:

Śląsk jest pełen blizn i kontuzji, a zadaniem architekta jest jego rehabilitacja

Zarówno on, jak i prezes TDJ Estate, Maciej Wójcik podkreślają, że w założeniu osiedle nie ma być grodzone. Ale - nie można wykluczyć, że w przyszłości wspólnota, która się tu zawiąże, będzie dążyła do takich rozwiązań.

CZYTAJCIE TEŻ:
Budowa osiedla w Strefie Kultury w Katowicach rozpoczęta. Ceny mieszkań od 7 tys. zł/m

Zostało jednak zaprojektowane tak, żeby wpasować się w miasto i być jego częścią - ale nie enklawą za płotem.

- Wierzę w to. Spacerując po Bogucicach widziałem, jak ludzie tam podchodzą do grodzenia - to co najwyżej niziutkie płotki z kwiatami - opowiada Przemo Łukasik.

Architekt Przemo Łukasik o osiedlu w Strefie Kultury w Katowicach
Architekt Przemo Łukasik o osiedlu w Strefie Kultury w Katowicach DN/TDJ

Pierwsza dzielnica. Ceny mieszkań 7-9 tys. za metr

- W naszym projekcie postawiliśmy na wygodę i funkcjonalność. Chcemy, żeby mieszkańcy mogli cieszyć się zielenią, dobrym nasłonecznieniem mieszkań i otwartą przestrzenią pomiędzy budynkami. Punktowa zabudowa nam to umożliwiła. Bryły cechuje pragmatyzm i minimalizm, oprawione w nowoczesną formę, przyjazną dla oka. Mam nadzieję, że nasza wizja okaże się adekwatna do potrzeb osób szukających mieszkania w sercu metropolii, a Pierwsza Dzielnica stanie się synonimem dobrego miejsca do zamieszkania – dodaje architekt z pracowni Medusa Group. - Chcemy, by mieszkańcy poruszali się pieszo lub na rowerach, stawiamy na zieleń, chcemy, by schody, prowadzące od budynków do ulicy były też miejscem, gdzie można przysiąść.

Od chwili, gdy po raz pierwszy przedstawiono wizualizacje zimą 2018, projekt nieco ewoluował. Wiadomo, że ciąg pieszo-rowerowy od Bogucic w stronę centrum Katowic powstanie, ale przy drugim etapie inwestycji. A czy i kiedy zacznie się drugi etap, dziś nie wiadomo, bo dla terenu tworzy się plan zagospodarowania przestrzennego.

Mieszkania na osiedlu Pierwsza dzielnica mają kosztować od 7 do 9 tys. za metr kwadratowy. Czy to znaczy, że powstaną z materiałów luksusowych?

Pierwsza dzielnica. Architekt Przemo Łukasik o osiedlu w Strefie Kultury w Katowicach. Inwestor: TDJ Estate. Budowa zaczęła się wiosną 2019
DN/TDJ

- Jestem bardzo ostrożny w wartościowaniu, co to jest apartament. Mieszkanie też może nim być, bo ważna jest dostępność - zastrzega Przemo Łukasik. - Mnie jako architekta interesuje to, co to miejsce oferuje potencjalnym najemcom. To, że mieszkańcy będą mogli w pełni korzystać z dobrodziejstw miasta - mówię o kwestiach komunikacyjnych, ale i widoku, który na wyższych kondygnacjach sięgać będzie Beskidów, a na tych niższych - bezpośredniego otoczenia, czyli NOSPR, KTW czy Muzeum Śląskiego. Osiedle będzie stało w dzielnicy z historią.

Łukasik podkreśla, że podczas przygotowywania projektu pamiętał o blokowiskach, znanych mu z dzieciństwa, ich wadach i zaletach, i o tym, jak ważną funkcję w mieszkaniu w mieście pełni balkon. Na osiedlu Pierwsza dzielnica zaprojektowano loggie, częściowo osłonięte panelami, z których część zamontowana zostanie na stałe, a część będzie ruchoma (to będą panele na rolkach o szerokości 1,3 metra).

Osiedle przy muzeum: zieleń i loggie z przesuwanymi panelami

- Te apartamenty to przede wszystkim widok i możliwość wyjścia na loggię, która pozwala nam "być na zewnątrz" - tłumaczy architekt. - To nie zawsze jest atrybutem budynków wielorodzinnych w mieście. A jeśli już balkon mamy, to mały. Często balkony służą do gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów, gratów, sezonowych elementów, które nie wzbogacają funkcji mieszkania, są tylko dodatkową komórką. Tu mamy loggie całkowicie przeszklone. I aby one były bardziej funkcjonalne, szczególnie na wyższych kondygnacjach, gdzie spodziewamy się mocniejszych wiatrów, zacinającego deszczu, chcieliśmy zagwarantować ludziom możliwość stworzenia strefy w pełni użytkowej strefy. Zatem: możemy przesuwać panele, nie tylko po to, by je dwa razy do roku umyć, ale też w zależności od tego, co robimy na balkonie. Panelami możemy się zasłaniać, wygradzać, zabezpieczać przed warunkami zewnętrznymi. Panele można też całkowicie złożyć. I właśnie ta kwestia, połączona z widokami i dostępnością, bo jesteśmy wciąż w centrum miasta, mamy blisko do sklepu, szkoły, na lodowisko czy na basen, powoduje, że to są apartamenty. Mogę wszędzie iść pieszo lub dojechać rowerem, a do tego mam widok na zieleń i małą namiastkę własnej przestrzeni zewnętrznej. No i fasada przez to będzie się cały czas zmieniać. To jest coś, co definiuje pojęcie apartamentu.

Co jeszcze można powiedzieć o wyglądzie Pierwszej dzielnicy? Tynk będzie tu w kolorze antracytowym, ale nie jednorodnym, Będzie sporo zieleni.

- Zainicjujemy ją pierwszymi nasadzeniami. Ważne jest to, że nie budujemy parkingów pod całą inwestycją, więc nie mamy do dyspozycji gruntu o niewielkiej grubości, więc na pewno będą tu drzewa. Może trzeba będzie czekać 300 lat, aż będą tak dorodne, jak na wizualizacjach, ale będą - śmieje się Łukasik.

Zieleń zaplanowano także na dachu części użytkowej. Ale nie będzie to zieleń dostępna. Będzie mieć inne funkcje, np. będzie gromadzić wodę opadową. Będzie mieć też funkcję estetyczną.

- Apartament nie może kończyć się widokiem na papę. Zielony dach ma służyć temu, by ludzie chcieli siedzieć na balkonie.

Co będzie rosło na dachu i przy budynkach? Rozchodnik, trawy, byliny.

Kto zarobił na OFE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo