Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza taka operacja w Polsce. 35-latkowi cierpiącemu na zespół Marfana wszczepiono innowacyjny stentgraft

OPRAC.:
Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Zespół chirurgów naczyniowych pod kierunkiem dr. n. med. Ryszarda Walasa wykonał w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu operację wszczepienia innowacyjnego stentgraftu u pacjenta z zespołem Marfana.
Zespół chirurgów naczyniowych pod kierunkiem dr. n. med. Ryszarda Walasa wykonał w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu operację wszczepienia innowacyjnego stentgraftu u pacjenta z zespołem Marfana. arc. mat. prasowe
Zespół chirurgów naczyniowych pod kierunkiem dr. n. med. Ryszarda Walasa wykonał w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu pierwszą w kraju operację wszczepienia stentgraftu Valiant Navion u pacjenta z zespołem Marfana. To choroba tkanki łącznej, która obejmuje tętnice, powoduje osłabienie ich ściany i tworzenie się tętniaków zagrażających życiu pacjenta.

Wszczepienie stentgraftu zabezpieczyło przed pęknięciem tętniak, obejmujący znaczną część aorty 35-letniego pacjenta. Konstrukcja Valiant Navion pozwoliła na precyzyjną implantację w trudnych warunkach anatomicznych.

Zabieg był kontynuacją operacji kardiochirurgicznej, polegającej na wymianie aorty wstępującej wraz z częścią łuku aorty, wykonanej wcześniej przez zespół kardiochirurgów pod kierunkiem dr. hab. n. med. Michała Zembali.

Nie przeocz

Zespół Marfana to choroba tkanki łącznej, która obejmuje tętnice, powodując osłabienie ich ściany i tworzenie się tętniaków zagrażających życiu pacjenta. Jest to schorzenie dziedziczne, uwarunkowane genetycznie, w przypadku którego najczęstszą przyczyną śmierci jest pękanie powstających tętniaków aorty.

Zobacz koniecznie

Stentgraft aortalny, zakładany podczas małoinwazyjnego zabiegu przez tętnicę biodrową pacjenta, tworzy dodatkową, sztuczną ścianę aorty, która stanowi zabezpieczenie przed pęknięciem tętniaka – ratując życie najczęściej młodych pacjentów, chorujących na zespół Marfana.

Innowacyjność stentgraftu Valiat Navion polega na tym, że można go wprowadzać do aorty przez wyjątkowo cienkie i kręte tętnice biodrowe. Umożliwia leczenie tętniaków, rozwarstwień i pourazowych pęknięć aorty u pacjentów, którzy do tej pory nie kwalifikowali się do zabiegu endowaskularnego, mniej inwazyjnej alternatywy dla zabiegów chirurgicznych, wykonywanej zazwyczaj drogą przezskórnego nakłucia naczynia.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera