MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze Fortepianarium w Polsce powstaje w Zabrzu

Joanna Oreł
Prof. Marek Toporowski i jego organy Hammonda
Prof. Marek Toporowski i jego organy Hammonda archiwum prywatne
XVIII- i XIX-wieczne fortepiany, a także klawesyny oraz elektrofony znajdą się w zabrzańskim Fortepianarium. To pierwszy tego typu projekt w Polsce. Fortepianarium otwarte zostanie 14 października. Na początek - oczywiście koncert.

Zabrzańskie Fortepianarium to wspólny projekt Kopalni Sztuki, Przedsiębiorstwa Górniczego Demex z Zabrza oraz prof. Marka Toporowskiego, kierownika Katedry Klawesynu i Historycznych Praktyk Wykonawczych Akademii Muzycznej w Katowicach. Natomiast instrumenty, które będą tu prezentowane, to prywatna kolekcja dawnych fortepianów i analogowych instrumentów elektronicznych Katarzyny Dobosz i Marka Toporowskiego.

- Ideą jest stworzenie przestrzeni do prezentowania zabytkowych instrumentów. Tak, by mogły one cieszyć zarówno ludzkie oko, jak i ucho - tłumaczy Anna Studnicka-Rduch, specjalista ds. PR w Przedsiębiorstwie Górniczym Demex.

W Fortepianarium będziemy mogli zobaczyć m.in.: fortepian Longman & Broderip z 1790 roku, fortepian Rädecker, który powstał na przełomie 1831 i 1832 roku, klawesyn wirginałowy Scheer & Vogel, a także Hammond Com-modore (to oparty na technologii tranzystorowej instrument z lat 70. XX wieku) oraz Wurlitzer 4037 - instrument elektryczny.

Uroczyste otwarcie Fortepianarium odbędzie się w niedzielę, 14 października, o godzinie 17 w Domu Kawalera w budynku Demeksu przy ul. Hagera 41 w Zabrzu. Podczas koncertu na zabytkowych instrumentach zagrają: Katarzyna Drogosz, Irmina Obońska, Marek Pilch oraz Marek Toporowski.

Muzycy wykonają utwory Chopina, Bacha, Lessela, Warsa oraz Sweelincka.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Inauguracyjna impreza to dopiero początek. - Projekt jest rozwojowy. W listopadzie planujemy rozpocząć cykl koncertów "Five o'clock" - zapowiada Anna Studnicka-Rduch. - Będą to występy tematyczne, najczęściej z wykorzystaniem jednego instrumentu.

Koncerty odbywać się będą w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. 4 listopada Justyna Krusz zagra na violi da gamba, a Irmina Obońska na klawesynie wirginałowym. Natomiast na 2 grudnia zaplanowano koncert Akademickiej Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Już teraz zaplanowano również styczniowy koncert. Odbędzie się on 6 stycznia pod hasłem "Stół czy fortepian". Koncerty "Five o'clock" będą rozpoczynały się o godz. 17. Cykl objęty został patronatem rektora Akademii Muzycznej w Katowicach.

Dodajmy, że zabrzańskie Fortepianarium będzie unikatem w naszym kraju. Zaś jeżeli chodzi o kolekcje polskich fortepianów i pianin z lat 1820-1939, to największa z nich znajduje się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.


*Plebiscyt Młoda Para 2012 ZOBACZ ZDJĘCIA KANDYDATÓW
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Wielka Debata o Śląsku: Semka kontra Smolorz ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni