Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze grzyby już są w śląskich lasach. Krasnoborowiki i inne grzyby w łabędzkim lesie w Gliwicach. Czy warto wybrać się latem na grzyby?

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
A Wy byliście już na grzybobraniu w tym roku? Pochwalcie się swoimi zbiorami w komentarzach!
A Wy byliście już na grzybobraniu w tym roku? Pochwalcie się swoimi zbiorami w komentarzach! Michał Styczeń
Grzyby tylko jesienią? Niekoniecznie. Już latem można natknąć się na wyjątkowe okazy w naszych regionalnych lasach. Dostaliśmy sygnał od czytelnika, że w lesie łabędzkim w Gliwicach można natknąć się na krasnoborowiki i inne grzyby! Czy warto wybrać się latem na poszukiwania? Okazuje się, że nie tylko jesień może nieść za sobą owocne zbiory. Jakie grzyby spotkamy latem w lesie?

Grzybobranie wiosną i latem? Dlaczego nie!? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że grzyby mogą pojawiać się w lasach już w nieco późniejszym okresie wiosny. W maju i czerwcu w lesie możemy znaleźć już ładne okazy, jednak szczególna uwagę trzeba zwrócić na te trujące.

Fala grzybów na wiosnę nie jest wielka jak przy jesieni, ich znalezienie również nie będzie łatwiejsze, jednak jest możliwe, co udowodnił jeden z naszych czytelników! Zobaczcie nadesłane zdjęcia, z jego niedzielnej wycieczki po lesie.

Jakie grzyby można znaleźć późną wiosną i wczesnym latem?

Wiosną, po okresie deszczowym i w odpowiednich warunkach glebowych, można spotkać różne gatunki grzybów. Na swojej drodze możemy natrafić na kurki, podgrzybki złotawe, sitarze, koźlarze, maślaki pstre czy zajączki a nawet borowiki. Wybierając się na grzybobranie, bez względu na okres musimy pamiętać o grzybach trujących. W maju już mogą pojawiać się muchomory plamiste, strzępiaki ceglaste, goryczaki i olszówki oraz lisówka pomarańczowa, która znakomicie udaje kurkę.

Co trzeba wiedzieć, wybierając się na grzyby?

  1. Zbieraj tylko grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne. Warto korzystać z atlasów grzybów i innych wiarygodnych źródeł informacji.
  2. Wybieraj tylko grzyby, które są wyrośnięte i dobrze wykształcone. Młode owocniki, które jeszcze nie wykształciły charakterystycznych cech danego gatunku, mogą być trudne do rozpoznania i stanowić ryzyko.
  3. Jako początkujący grzybiarz, skup się na zbieraniu grzybów rurkowych. W tej grupie gatunków nie ma znanych przypadków grzybów śmiertelnie trujących, a ryzyko zatrucia jest mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych.
  4. Unikaj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak zmiana zabarwienia cebuli podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki czy gorzki smak. Niektóre trujące gatunki mogą mieć przyjemny smak lub nie wywoływać takich reakcji.
  5. Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Unikaj używania reklamówek foliowych, ponieważ mogą one przyspieszać psucie grzybów.
  6. Nigdy nie zbieraj grzybów rosnących w rowach, na skraju lasu ani w pobliżu skupisk odpadów, takich jak zakłady produkcyjne czy ruchliwe drogi. Grzyby mogą wchłaniać zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie, z otoczenia.
  7. Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest chronionych prawem i stanowi istotną część ekosystemu.

A Wy byliście już na grzybobraniu w tym roku? Pochwalcie się swoimi zbiorami w komentarzach!

Nie przeocz

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera