Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w Polsce dualne studia na Politechnice Śląskiej i KSSE

Katarzyna Domagała-Szymonek
Katarzyna Domagała-Szymonek
30 absolwentów szkół średnich w nowym roku akademickim będzie miało szansę rozpocząć kształcenie w ramach pierwszych w Polsce studiów dualnych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, które na Wydziale Mechanicznym Technologicznym uruchomi Politechnika Śląska. Realizowany w ramach Regionalnej Sieci K2 projekt „Talenty Inżynierskie Sieci K2”, który ma być sposobem na dopasowanie umiejętności inżynierów do wymagań inwestorów, koordynuje na Śląsku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.

– Dualny program kształcenia to wartość dla inwestorów. Ich przedsiębiorstwa zasili kadra o wysokich kompetencjach skrojonych na miarę ich potrzeb. Zyskają także studenci, którzy wiedzę teoretyczną - zdobywaną w salach wykładowych - będą przez cały okres studiów konfrontowali z najnowocześniejszym, praktycznymi rozwiązaniami inżynierskimi, wykorzystywanymi w globalnych firmach sektora automotive działających na terenie strefy oraz poza nią, takich jak Tenneco Automotive Polska, Nexteer Automotive Poland, Electropoli Poland, czy Instytucie Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal – mówi Piotr Wojaczek, prezes KSSE S.A.

Inicjatywa „Talenty Inżynierskie Sieci K2”, skierowana jest do tegorocznych absolwentów szkół średnich o dużym potencjale rozwoju na kierunkach technicznych. Dodatkowym plusem będą predyspozycje do pracy na stanowiskach inżynierskich i kierowniczych. Projekt będzie realizowany we współpracy z Wydziałem Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, w ramach nowo uruchamianego kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o profilu praktycznym, który będzie prowadzony w trybie studiów dualnych.

– Absolwenci kierunków studiów, prowadzonych na naszym wydziale znajdą zatrudnienie w poszukującej specjalistów branży automotive i będą pracować dla takich marek jak BMW, czy PSA (Peugeot Citroen). Katowicka strefa jest ekspertem w przyciąganiu na Śląsk firm branży motoryzacyjnej na tej bazie rozwinęła się nasza współpraca w zakresie prowadzenia studiów dualnych, ale nie tylko. Współpracujemy również z KSSE oraz firmami do niej należącymi w zakresie badań naukowych, często wypracowując wspólnie innowacyjne rozwiązania – mówi Anna Timofiejczuk, prodziekan ds. organizacji i rozwoju na wWydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej.

Zajęcia praktyczne oraz staże realizowane w ramach studiów dualnych kierunku Mechanika i Budowa Maszyn odbywać się będą we współpracy z inwestorami wchodzącymi w skład klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing oraz firmami zewnętrznymi. Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing to inicjatywa KSSE S.A. realizowana wspólnie z i na rzecz przedsiębiorstw działających głównie w branży motoryzacyjnej i instytucji z nią współpracujących.

– Program „Talenty Inżynierskie Sieci K2” oraz studia dualne dla kierunku Mechanika i Budowa Maszyn to przedsięwzięcie unikalne nie tylko w skali regionu, lecz także kraju. Głównie ze względu na uczestnictwo kilkunastu firm, które angażując się w program wzięły na siebie odpowiedzialność za efekty kształcenia, zobowiązując się do wdrożenia standardów będących gwarantami jej jakości, m.in. realizowania staży w oparciu o ujednolicony program, wypłacania wynagrodzenia i stypendiów w czasie nauki i prowadzenia ewaluacji w ramach zaprojektowanego przez nas systemu. Chcemy podziękować firmom, które nam zaufały i wyraziły gotowość do współpracy czego wyrazem jest podpisanie listów intencyjnych pomiędzy klastrem, KSSE i władzami wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki. Czekamy na osoby zainteresowane rozwojem pod okiem specjalistów firm sektora automotive, które posiadają zaawansowane technologie i procesy – mówi Katarzyna Konarska-Błaszczyk, wiceprezes spółki Landster realizującej program oraz będącej współzałożycielem Klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing i Sieci K2.
Uczestnicy inicjatywy rozpoczną naukę w nowym roku akademickim. Od października do grudnia 2016 roku zaplanowano zajęcia na uczelni – kształcenie odbywać się będzie pod okiem kadry Wydziału Mechanicznego Technologicznego i specjalistów firm uczestniczących w programie, po czym przez dwa miesiące studenci będą zdobywać wiedzę praktyczną, na stażach u pracodawców. Semestr wiosenny zostanie podobnie podzielony: w okresie od marca do maja 2017 roku trwać będzie nauka, a od czerwca do września 2017 roku kontynuowane będą staże u pracodawców. Staże realizowane będą w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie, a każdemu uczestnikowi przysługiwać będę prawa do wynagrodzenia i urlopu.

Po ukończeniu nauki, oprócz dyplomu, absolwenci studiów dualnych otrzymają Certyfikat Kompetencji Sieci K2. Koordynatorzy projektu zapewnią absolwentom również wsparcie w zaplanowaniu Indywidualnej Ścieżki Kariery w firmach uczestniczących w projekcie, zainteresowanych wykorzystaniem ich zawodowego potencjału.

W inauguracji inicjatywy uczestniczyło kilkudziesięciu absolwentów szkół średnich m.in. z Piekar, Zabrza i Lublińca. Pierwsi zdecydowali się już na podjęcie studiów dualnych. – Jesteśmy zdecydowani na udział w programie. To dla nas duża szansa na rozwój i zdobycie pracy, w odróżnieniu od studiów które kształcą jedynie teoretycznie i po ich zakończeniu zostaje się jedynie z dyplomem. Tutaj będziemy mogli zdobywać praktyczne doświadczenie i co ma niebagatelne dla studentów znaczenie, staże wiążą się z możliwością zarobienia pieniędzy – komentowali Łukasz Leszczyński i Paweł Gicała z Zespołu Szkół nr 10 w Zabrzu.

– Kluczowym elementem programu są miejsca pracy. Atutem studiów jest możliwość zdobycia praktycznej wiedzy i pracy w firmach, które uczestniczą w projekcie – dodał Paweł Doleżych, absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty