Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy Festiwal Kultury Słowiańskiej w Chorzowie. Zobacz Słowian w skansenie. ZDJĘCIA

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
I edycja wydarzenia odbyła się w chorzowskim skansenie.
I edycja wydarzenia odbyła się w chorzowskim skansenie. Mateusz Czajka
W Chorzowskim skansenie odbył się I Konwent Kultury Rodzimej. Wydarzenie można na pewno zaliczyć do udanych. Już za rok kolejna edycja.

I Konwent Kultury Rodzimej

„Słowiańsko nam” – mogliby powiedzieć uczestnicy I Konwentu Kultury Rodzimej SLAVNI, który odbył się 22-23 kwietnia 2023 roku w chorzowskim skansenie. Na miejscu pojawiło się wielu wystawców. Było dużo: od literatury fantastycznej przez ozdoby, jedzenie, zioła, po występy z muzyką ludową, pokazy wojowników i warsztaty (np. z szycia książek). Jak zaznaczają organizatorzy i przedstawiciele skansenu – chcą, aby za rok odbyła się kolejna edycja imprezy. Pierwsza edycja na pewno może być zaliczona do udanych.

Śpiew, zioła, muzyka i ozdoby

Z dużej sceny można było usłyszeć śpiew ludowy – nie tak skoczny i dynamiczny, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Śpiew dawnych Słowian wręcz wychodził z trzewi.

Przy dużej scenie rozstawiono także wiele namiotów i stoisk.

— Czosnek niedźwiedzi, jak sama nazwa wskazuje, ma smak czosnkowy, natomiast zapach i aromat ma bogatszy (i łagodniejszy) niż ten, który stosujemy w ząbkach – mówi o częściowo zapominanych polskich ziołach i przyprawach Agnieszka Książyńska z Zielarni Jurajskiej.

Zioło to jest pod częściową ochroną (w czasie kwitnienia). Nasza rozmówczyni podkreśla, że trzeba szanować naturę i zostawić część ziół, by mogły się odrodzić.

Wierzenia Słowian i przedstawicieli rodzimych kultur

W czasie konwentu było także wiele spotkań autorskich oraz prelekcji dotyczących wierzeń dawnych kultur. Czym różnią się wierzenia Słowian od wierzeń Greków i Rzymian, o których wiemy choćby ze szkolnej ławki?

— O dziwo niewiele. Wszystkie pierwotne wierzenia bazują na obserwacji przyrody i natury. Oczywiście będą takie różnice, że w centralnej Polsce nie znajdziemy boga mórz, ale już w kierunku Bałtyku tak – mówi Karolina Lisek, red. nacz. Słowiańskiej Agencji Prasowej organizującej wydarzenie w skansenie.

Dodaje także, że można wyróżnić bóstwa takie jak Perun, związane z męskością, wojownikami oraz piorunami podobnie jak nordycki Thor czy grecki Zeus. Ciekawą boginią w słowiańskiej mitologii jest Mokosz, odpowiedzialna za element związany z naturą, przędzeniem, kobiecością i w niektórych regionach… z pająkami (ponieważ przędą nici). W części miejsc w czwartki lub piątki nie wolno było prząść. W końcu każda nić życia musiała mieć kiedyś swój koniec.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera