18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy przeszczep twarzy w Polsce: Pomogli naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego [ZDJĘCIA 18+]

Agata Pustułka
Przeszczep twarzy
Przeszczep twarzy Instytut Onkologii w Gliwicach
Pierwszy przeszczep twarzy w Polsce: Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego stworzyli trójwymiarową rekonstrukcję obrazu czaszki pacjenta, a następnie wydruk modeli trójwymiarowych z wykorzystaniem drukarki 3D.

**CZYTAJ TAKŻE:
Pierwszy przeszczep twarzy w Gliwicach. Pierwsza taka operacja w Polsce udana!
Pierwszy przeszczep twarzy w Polsce. Pacjent słyszy i odpowiada [ZDJĘCIA 18+]

Operacja przeszczepu twarzy [ZDJĘCIA Z OPERACJI] UWAGA DRASTYCZNE!!!

**

Firma n-LAB utworzona wspólnie z Uniwersytetem Śląskim miała swój udział w pierwszej operacji transplantacji twarzy wykonanej w Polsce przez zespół specjalistów pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego w Instytucie Onkologii w Gliwicach! Wygrali z czasem.

Firma n-LAB wykonała trójwymiarową rekonstrukcję obrazu czaszki pacjenta, a następnie wydruk modeli trójwymiarowych z wykorzystaniem drukarki 3D znajdującej się w Laboratorium Mikrotomografii w Uniwersytecie Śląskim w Chorzowie. Modele umożliwiły wspomaganie zaplanowania zabiegu oraz weryfikację położenia przeszczepianych tkanek.

- Podczas przygotowywania modelu trójwymiarowego, na ekranie komputera widać było obszerne uszkodzenia twarzoczaszki pacjenta, w ramach działalności firmy wydrukowaliśmy model 3D czaszki pacjenta oraz także tzw. model wzorcowy, który posłużył jako wzór docelowej geometrii czaszki, do której odtworzenia zmierzali chirurdzy. Jak wiemy jest tylko kilka osób na świecie, którym udało się skutecznie wykonać transplantację twarzy. Kiedy jakiś czas temu dowiedziałem się, że prof. Adam Maciejewski podejmuje się takiego wyzwania, było dla mnie oczywiste, że dysponujemy odpowiednią technologią i n-LAB może taki zabieg inżyniersko "wspomóc" drukując modele 3D pacjenta- mówi dr Marcin Binkowski- właściciel firmy n-LAB i jednocześnie adiunkt w Uniwersytecie Śląskim, zajmujący się inżynierią biomedyczną.

Firma n-LAB od samego początku jej istnienia (rok 2012) współpracuje z prof. Maciejewskim i zespołem z Instytutu Onkologii. Drukowano tu już wcześniej modele 3D pacjentów np. do zabiegów rekonstrukcyjnych środkowego piętra twarzy. W przypadku przeszczepu twarzy największym wyzwaniem był wymagany bardzo krótki czas analizy problemu i błyskawiczne dostarczenie trójwymiarowych modeli do Instytutu Onkologii. "Nasz" wydruk - choć bardzo istotny - jest tylko elementem w całym przedsięwzięciu. Tym razem układ kostny czaszki tego pacjenta był poważnie uszkodzony, obraz prawie nie przypominał tych, które widywałem wcześniej podczas drukowania modeli pacjentów np. do zabiegów rekonstrukcyjnych środkowego piętra twarzy" -mówi dr Binkowski.

Trójwymiarowe modele służą jako środek wspomagający w całym zabiegu. Drukowanie modeli, które mogłyby być wszczepianie pacjentom to ciągle melodia przyszłości, którą n-LAB wspomaga już teraz.



*WIELKI FINAŁ: Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*MISS ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA 2013: TEGO NIE ZOBACZYCIE W TELEWIZJI
*Maluch z Allegro: Fabrycznie nowy Fiat 126 z 1979 r. i wielki skandal
*Dni Miast 2013 [PROGRAM IMPREZ]: Chorzów, Będzin, Ruda, Sosnowiec, Wodzisław i inne!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!