Pierwszy wieżowiec .KTW I w Katowicach już gotowy. Kto się urządzi w wieży nad Spodkiem?

Justyna PrzybytekZaktualizowano 
Pierwszy „złamany” wieżowiec przy Spodku w Katowicach jest już gotowy. To .KTW I. Druga, dwa razy większa wieża, wciąż jest tylko w planach. Nie wiadomo, kiedy ruszy budowa.

Niespełna dwa lata zajęła budowa biurowca .KTW I - 13-piętrowego wieżowca, który wyrósł tuż przy Spodku i rondzie im. gen. Jerzego Ziętka w samym centrum Katowic. Druga, znacznie wyższa wieża, wciąż jest w planach. Tymczasem podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego inwestor zaprezentował pierwszy, gotowy już biurowiec. Jeszcze w tym miesiącu (czerwcu) do wieżowca wprowadzą się pierwsi najemcy. Chętnych do urządzenia biur w niezwykłym biurowcu, który stanowi pierwszy filar bramy dla katowickiej Strefy Kultury i z którego rozciąga się wspaniały widok na stolicę aglomeracji, nie brakuje.

Dwa lata na placu budowy: 66 metrów i 13 pięter pierwszego biurowca .KTW

.KTW I ma 66 metrów wysokości i 13 pięter (14 kondygnacji nadziemnych). Szklaną elewację budynku pokrywają panele z selektywnego szkła i prefabrykowanego betonu, które okala metalowa rama. Każdy z paneli waży około 500 kilogramów. Ostatnią kondygnację - tzw. techniczną - pokryto z kolei czarną siatką cięto-ciągnioną, którą zauważymy również na sąsiednim budynku, bo pokrywa ona fasadę Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

- Dokładnie dwa lata temu, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wspólnie z zespołem Medusa Group zaprezentowaliśmy publicznie projekt architektoniczny biurowców .KTW. Po miesiącach intensywnych prac generalnego wykonawcy - Strabag - możemy oglądać pierwszy biurowiec w całej okazałości. Wierzymy, że obiekt odniesie sukces komercjalizacyjny i pozwoli ugruntować naszą wiarygodność na rynku nieruchomości komercyjnych - podsumowywał w trakcie prezentacji biurowca .KTW I Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate.

Otwarcie budynku to jednak dopiero półmetek inwestycji TDJ Estate tuż przy Spodku i rondzie. Kompleks biurowy .KTW docelowo będzie się składał z dwóch wież, drugi biurowiec wznosić ma się na wysokość 133 metrów i składać z 31 kondygnacji naziemnych.
Warto pamiętać, że oba wieżowce zajmą działkę po wyburzonym w 2015 roku wieżowcu DOKP (Dyrekcja Okręgowych Kolei Państwowych, gmach został wybudowany w 1974 roku według projektu Jerzego Gottfrieda). To doskonała lokalizacja i jedna z najlepszych działek w Katowicach, którą TDJ Estate kupił w 2013 roku. Budynek wraz z działką (0,7 hektara) na sprzedaż wystawiły PKP, deweloper zapłacił za całość 29 mln zł, czyli o prawie 15 mln zł więcej niż wynosiła cena wywoławcza w przetargu.
Kiedy rozpocznie się budowa drugiego budynku? Trzon dla tej wieży jest już gotowy i znajduje się obok .KTW I. Na ukończeniu jest też projekt wykonawczy wyższej wieży.

- Stopień zasiedlenia obiektu to jeden z wielu ważnych czynników decydujących o realizacji drugiego wysokościowca. Dokumentacja wykonawcza .KTW II jest już w fazie ukończenia, uzyskaliśmy ostateczne pozwolenie na budowę, a dział najmu prowadzi rozmowy z potencjalnymi najemcami. Zapewniam, że druga wieża powstanie - mówił prezes Wójcik.

Jak dodawał, realizacja drugiej wieży rozpocznie się, gdy firma podpisze jedną dużą bądź dwie umowy najmu na 130-metrowy biurowiec.

- W tym momencie koncentrujemy się na komercjalizacji pierwszej wieży. Budowa drugiej nie potrwa dłużej niż 24 miesiące, natomiast nie mogę w tym momencie podać daty rozpoczęcia tej inwestycji - dodawał.

Tymczasem inwestor chętnie prezentuje wnętrza pierwszego biurowca. Jego realizacja zajęła dokładnie 22 miesiące (generalnym wykonawcą inwestycji była firma Strabag). Aktualnie budynek został już wynajęty w ponad 60 proc. „Casting” na pozostałe 40 proc. trwa.

- Przy czym dysponujemy wolną powierzchnią biurową i komercyjną, ale jest ona wolna w cudzysłowie, ponieważ nie mamy powierzchni, która nie jest zaofertowana. Na niektóre powierzchnie mamy dwóch czy też trzech zainteresowanych najmem klientów - tłumaczył Wójcik. Jak dotąd firma ujawniła zaledwie kilku, z którymi podpisano już umowy najmu.

Największym jest firma Fujitsu, której biura zajmą aż cztery piętra budynku, tj. około 6000 mkw. Kolejni najemcy to Teleperformance Poland (1480 mkw.) i Gastromall Group (480 mkw.) oraz TDJ SA (1480 mkw.).

- Pierwszym najemcą, który zasiedli biurowiec .KTW I, będzie katowicki oddział EY. Firma wynajęła w budynku 915 mkw. powierzchni biurowej, znajdującej się na kondygnacji +7. Biuro rozpocznie działalność w drugim tygodniu czerwca - zapowiadali przedstawiciele TDJ Estate. EY obecna jest w Katowicach od ponad 20 lat.

- O wyborze nowego biura EY zadecydowała m.in. doskonała lokalizacja w ścisłym centrum miasta oraz możliwości, jakie daje tak nowoczesny budynek, jakim jest .KTW I. Od połowy czerwca w nowej przestrzeni rozpocznie pracę ponad 100 osób. Biuro zostało zaprojektowane zgodnie z naszą filozofią EY@Work, której celem jest stworzenie nowoczesnego środowiska pracy, jako narzędzia ułatwiającego świadczenie usług na najwyższym poziomie, jak również pozyskiwanie najlepszych specjalistów do firmy EY - mówi Leszek Lerch, partner, dyrektor biur regionalnych EY.

Na rozwój w Katowicach stawia również Teleperformance Poland, firma z rynku usług outsourcingowych. Jej biuro w .KTW I zajmie jedno piętro i będzie już drugim oddziałem firmy w stolicy aglomeracji. - W najbliższych miesiącach planowane są prace wykończeniowe i aranżacyjne, które pozwolą stworzyć komfortową przestrzeń dla pracowników. W połowie sierpnia przewidziano odbiór techniczny powierzchni, a już od września zespół oficjalnie rozpocznie działalność w biurze - zapowiadają przedstawiciele firmy.

Pracownicy Teleperformance, stacjonujący w .KTW I, będą odpowiedzialni za wsparcie produktów światowego producenta elektroniki użytkowej.

Biura, ale i centrum medyczne, bank, kawiarnia oraz restauracja

Rekrutację do biura w .KTW prowadzi główny najemca biurowca - Fujitsu, który chce tu zatrudnić około 200 specjalistów do różnych ról IT. Katowicki oddział firmy będzie drugą lokalizacją - po Łodzi - Fujitsu Global Delivery Center w Polsce.

- Otwarcie kolejnej lokalizacji Fujitsu na mapie Polski jest efektem świetnej pracy przez ostatnie 9 lat naszych pracowników w Łodzi. Ambitne plany rozwoju wymagają, aby dołączyli do naszego zespołu eksperci z kolejnego miasta. Po serii analiz wybraliśmy Katowice. Śląsk, jako miejsce skupiające talenty w branży i firmy IT - wyjaśniał Piotr Jankowski, dyrektor zarządzający Fujitsu Global Delivery Center Poland.

Kompleks .KTW to obok powierzchni biurowych również przestrzeń handlowo-usługowa z oddziałem banku, centrum medycznym, kawiarnią oraz kantyną. Tę ostatnią uruchomi w .KTW I sieć Gastromall Group.

- Jesteśmy zaszczyceni, że znaleźliśmy się w gronie najemców .KTW I. Budynek zachwycił nas swoją formą, świetną dostępnością komunikacyjną oraz bliskością najważniejszych dla mieszkańców Katowic obiektów, m.in. Spodka, Muzeum Śląskiego i NOSPR-u. Jesteśmy przekonani, że nasze propozycje będą zgodne ze strategią inwestora, a zarazem znajdą uznanie codziennych gości restauracji - mówił Piotr Niemiec, właściciel Gastromall Group.

Lokal zajmie powierzchnię 480 mkw. na parterze. Będzie znajdował się w zachodniej części budynku, z wejściem od strony placu Honorowego przed Spodkiem. Obejmie dwie strefy funkcjonalne: część typowo lunchową i część popołudniowo-wieczorną. Ta pierwsza, pod szyldem City Break, będzie serwowała tradycyjne śniadania, lunche oraz bogaty wybór deserów i przekąsek. Druga strefa - w postaci restauracji Isto - będzie z obsługą kelnerską i menu a la carte, o które zadba szef kuchni - Patryk Dusza. Otwarcie lokalu zaplanowano na lipiec.

- Pragniemy, aby .KTW I było najwyższej klasy centrum biznesu, ale również znalazło się w centrum zainteresowania wśród osób poszukujących możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego, nie tylko dla pracowników w Strefie Kultury, nie tylko w godzinach pracy. Przestrzeń ta (restauracja - przyp. red.) nie będzie przestrzenią zamkniętą, co sprawi, że również mieszkańcy Katowic będą mogli skorzystać z jej usług - wyjaśniał Kamil Krępa, dyrektor ds. komercjalizacji TDJ Estate.

Biurowce .KTW zasadnicze funkcje mają dwie. Podstawową jest ta biurowa, a więc mają być prestiżowym adresem dla wprowadzających się tu firm. Z drugiej strony staną się - to ze względu na ich lokalizację nieuniknione - symbolem Katowic i architektoniczną wizytówką miasta. Nie lada wyzwaniu musieli więc sprostać autorzy koncepcji i projektu kompleksu, czyli architekci z uznanej i wielokrotnie nagradzanej pracowni Medusa Group z Bytomia. Projektanci w przypadku .KTW postawili na prostotę, umiar i elegancję.

Architektura? Umiar był dla architektów obowiązujący. Umiar i elegancja

Jak wspominał Przemo Łukasik z Medusy Group, architekci pracując nad projektem .KTW, przede wszystkim szukali kontekstu, bo otoczenie Spodka zmieniało się w ostatnich latach wielokrotnie. Ostatecznie ten cykl zmian doprowadził do metamorfozy terenu dawnej kopalni Katowice w Strefę Kultury z gmachami - ikonami. Są tu przecież MCK, NOSPR i Muzeum Śląskie w otoczeniu kolejno odnawianych budynków dawnej kopalni.

- Główne założenie, jakie przyjęliśmy, to to, że te dwa budynki staną się początkiem, otwarciem, lejem, może bramą do Strefy Kultury. Staraliśmy się tę nową przestrzeń Katowic wzmocnić, a jej nie przeszkadzać. Drugi efekt, jaki chcieliśmy osiągnąć, to aby tak postawić te obiekty, żeby nie zaszkodziły dwóm ważnym elementom w krajobrazie urbanistycznym Katowic - pomnikowi Powstań Śląskich (słynne Skrzydła) i Spodkowi - tłumaczył.

Architekci postawili na dwie dość proste bryły, wysokie, ale - jak wielokrotnie podkreślali - Katowice od zawsze architektonicznie pięły się w górę. Oczywiście nie byliby sobą, gdyby nie zaskakiwali. W projekcie .KTW takim zaskoczeniem jest „złamanie” brył obu wież: oba wieżowce tworzą bryły przesunięte względem siebie (dzięki czemu powstaje taras), tyle że w niższym to dwie bryły, w wyższym - trzy.

- Ta kompozycja będzie gotowa i ostateczna, gdy obok stanie druga wieża. Wówczas pewne napięcia między budynkami i decyzje o przesunięciach staną się bardziej zrozumiałe - tłumaczył Łukasz Zagała z Medusy Group.

Jednocześnie dodał, że przy tak wysokich budynkach, w tak wymagającej lokalizacji (to przypomnijmy okolice Spodka i Strefy Kultury), umiar dla architekta jest obowiązujący.

- Ale umiar nie oznacza rozwiązań banalnych. Szukaliśmy czegoś maksymalnie prostego, a nie prostackiego - dopowiadał Zagała.
Projekt obu biurowców ma, co podkreślał Przemo Łukasik, śląskie korzenie.

- Naszym marzeniem było, aby pozostać wiernym założeniom, które określają nasz śląski gen, myślę tu o pragmatyczności, powściągliwości, prostocie. Staraliśmy się uczynić z tego budynku (.KTW I - przyp. red.) przestrzeń, która będzie najlepiej „wynajmowalna”, a przecież nie znamy najemców, którzy się tu wprowadzą. Chcemy, aby mimo to, mogła stawić czoła różnym sposobom aranżacji - tłumaczył.

Jednocześnie projekt Medusy Group, jak wszystkie projekty tej bytomskiej pracowni, miał być „z pazurem”. - Przesunięcie tych brył, posługiwanie się różnymi proporcjami, to efekt tego, że szukaliśmy w tym projekcie niepokoju, wytrącenia z równowagi - dodawał Łukasik.

Łączna powierzchnia komercyjna kompleksu .KTW wyniesie 61,8 tys. mkw. W 3-poziomowym garażu podziemnym, łączącym oba budynki, będzie 626 miejsc parkingowych. Budynek .KTW I to 14 kondygnacji nadziemnych i trzy podziemne z 241 miejscami parkingowymi. W budynku będzie prawie 20 tys. mkw. powierzchni biurowej. .KTW II to z kolei 31 kondygnacji nadziemnych i trzy podziemne oraz 39,9 tys. mkw. pow. biurowej. Pod tą wieżą będzie 385 miejsc parkingowych. W biurowcach będą: kantyna, kawiarnia, centrum medyczne, pralnia, kiosk, bankomat, do-stępne będą tu usługi pocztowe i finansowe.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień

Wideo

Materiał oryginalny: Pierwszy wieżowiec .KTW I w Katowicach już gotowy. Kto się urządzi w wieży nad Spodkiem? - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 9

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
k
komisja

.ktwII - ciężko chora mania wielkości.
Tdj gold !! - nigdy nie zrobicie niczego prawdziwie przydatnego dla Katowiczan ..., wręcz przeciwnie !

zgłoś
W
Wacek

Ale żeby dostać pozwolenie to nabujali, że wybudują duży wieżowiec. A teraz mówią "może". Naiwne władze miasta powinny pozwolić na budowę pod warunkiem rozpoczęcia od tej dużej wieży. A tak zostaniemy z kuciupkiem.

zgłoś
L
Ludzik

Ludzie! Popracujcie wyobraźnią!
Gdzie proporcje?
Zatrzymajcie to szaleństwo !
To będzie Pałac Kultury na cześć przemocy jednostek we wspólnej przestrzeni użytkowej.

zgłoś
H
Hajer

A tam na wierchu Słoneczko lśni ...

Nie bój, nie bój, "Stwórcy" .ktw2 skutecznie Je ...wystraszą !
Żonkę, synka też !

zgłoś
A
Alojz

Proste pytanie:
Czy inwestor miałby odwagę "pokazać" na dużych plakatach Katowiczanom ich przyszłość z kolosalnym "pękniętym lusterkiem" .ktw I+II, umilającym im drogę do i z pracy, niedzielny spacer, w słoneczne albo deszczowe poranki czy też imprezowe wieczory pod Spodkiem ?

Na zasadzie: " Nie protestowaliście to macie".
"Przecież była wierna wielosytuacyjna multiwizualizacja dla każdego przechodnia w terenie, nie tylko w kolorowym, "płaskim" internecie".

zgłoś
F
Future

Zamiast przyjaznego nastroju, wesołego, luźnego otoczenia lubianego Spodka ujrzymy za ok. 3 lata "kryształowy" "PRZEWODNI" nieusuwalny gigantyczny symbol przemocy architektonicznej, prowokującej do niepokoju a nawet sprzeciwu i sztucznych podziałów.

Doprowadzi do wstrząsów społecznych.
I do zburzenia powracającej nadziei na spokojny równomierny rozwój "na kożdym podwórku" a nie "tylko dlo tych na wiyrchu ! "

zgłoś
t
tyle w temacie

"Katowice - miasto wizualizacji" i skończy jak wiele już zapowiadanych wieżowców w tym mieście. Na prawdę słabo to wygląda, że przez prawie dwa lata udało się skomercjalizować tylko 60% niższego biurowca.

zgłoś
G
Gość

Ten Przemo Łukasik to już chyba całkiem stracił umiejętność dostrzegania realnej rzeczywistości i widzi wszystko tylko wirtualnie, chełpiąc się swoją rzekomą wybitnością.
Przesunięte bryły znane są każdemu bobasowi - bowiem jeden z pierwszych eksperymentów konstrukcyjnych każdego użytkownika drewnianych klocków było takie przesuwanie klocka leżącego na innym klocku, żeby pierwszy nie spadł z drugiego.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3