Pierwszy „złamany” wieżowiec przy Spodku w Katowicach jest już gotowy. To .KTW I. Druga, dwa razy większa wieża, wciąż jest tylko w planach. Nie wiadomo, kiedy ruszy budowa.

Niespełna dwa lata zajęła budowa biurowca .KTW I - 13-piętrowego wieżowca, który wyrósł tuż przy Spodku i rondzie im. gen. Jerzego Ziętka w samym centrum Katowic. Druga, znacznie wyższa wieża, wciąż jest w planach. Tymczasem podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego inwestor zaprezentował pierwszy, gotowy już biurowiec. Jeszcze w tym miesiącu (czerwcu) do wieżowca wprowadzą się pierwsi najemcy.

Chętnych do urządzenia biur w niezwykłym biurowcu, który stanowi pierwszy filar bramy dla katowickiej Strefy Kultury i z którego rozciąga się wspaniały widok na stolicę aglomeracji, nie brakuje.

Dwa lata na placu budowy: 66 metrów i 13 pięter pierwszego biurowca .KTW

.KTW I ma 66 metrów wysokości i 13 pięter (14 kondygnacji nadziemnych). Szklaną elewację budynku pokrywają panele z selektywnego szkła i prefabrykowanego betonu, które okala metalowa rama. Każdy z paneli waży około 500 kilogramów. Ostatnią kondygnację - tzw. techniczną - pokryto z kolei czarną siatką cięto-ciągnioną, którą zauważymy również na sąsiednim budynku, bo pokrywa ona fasadę Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

- Dokładnie dwa lata temu, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, wspólnie z zespołem Medusa Group zaprezentowaliśmy publicznie projekt architektoniczny biurowców .KTW. Po miesiącach intensywnych prac generalnego wykonawcy - Strabag - możemy oglądać pierwszy biurowiec w całej okazałości. Wierzymy, że obiekt odniesie sukces komercjalizacyjny i pozwoli ugruntować naszą wiarygodność na rynku nieruchomości komercyjnych - podsumowywał w trakcie prezentacji biurowca .KTW I Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate.

Otwarcie budynku to jednak dopiero półmetek inwestycji TDJ Estate tuż przy Spodku i rondzie. Kompleks biurowy .KTW docelowo będzie się składał z dwóch wież, drugi biurowiec wznosić ma się na wysokość 133 metrów i składać z 31 kondygnacji naziemnych.
Warto pamiętać, że oba wieżowce zajmą działkę po wyburzonym w 2015 roku wieżowcu DOKP (Dyrekcja Okręgowych Kolei Państwowych, gmach został wybudowany w 1974 roku według projektu Jerzego Gottfrieda). To doskonała lokalizacja i jedna z najlepszych działek w Katowicach, którą TDJ Estate kupił w 2013 roku. Budynek wraz z działką (0,7 hektara) na sprzedaż wystawiły PKP, deweloper zapłacił za całość 29 mln zł, czyli o prawie 15 mln zł więcej niż wynosiła cena wywoławcza w przetargu.
Kiedy rozpocznie się budowa drugiego budynku? Trzon dla tej wieży jest już gotowy i znajduje się obok .KTW I. Na ukończeniu jest też projekt wykonawczy wyższej wieży.

- Stopień zasiedlenia obiektu to jeden z wielu ważnych czynników decydujących o realizacji drugiego wysokościowca. Dokumentacja wykonawcza .KTW II jest już w fazie ukończenia, uzyskaliśmy ostateczne pozwolenie na budowę, a dział najmu prowadzi rozmowy z potencjalnymi najemcami. Zapewniam, że druga wieża powstanie - mówił prezes Wójcik.

Jak dodawał, realizacja drugiej wieży rozpocznie się, gdy firma podpisze jedną dużą bądź dwie umowy najmu na 130-metrowy biurowiec.

- W tym momencie koncentrujemy się na komercjalizacji pierwszej wieży. Budowa drugiej nie potrwa dłużej niż 24 miesiące, natomiast nie mogę w tym momencie podać daty rozpoczęcia tej inwestycji - dodawał.

Tymczasem inwestor chętnie prezentuje wnętrza pierwszego biurowca. Jego realizacja zajęła dokładnie 22 miesiące (generalnym wykonawcą inwestycji była firma Strabag). Aktualnie budynek został już wynajęty w ponad 60 proc. „Casting” na pozostałe 40 proc. trwa.

- Przy czym dysponujemy wolną powierzchnią biurową i komercyjną, ale jest ona wolna w cudzysłowie, ponieważ nie mamy powierzchni, która nie jest zaofertowana. Na niektóre powierzchnie mamy dwóch czy też trzech zainteresowanych najmem klientów - tłumaczył Wójcik. Jak dotąd firma ujawniła zaledwie kilku, z którymi podpisano już umowy najmu.

Największym jest firma Fujitsu, której biura zajmą aż cztery piętra budynku, tj. około 6000 mkw. Kolejni najemcy to Teleperformance Poland (1480 mkw.) i Gastromall Group (480 mkw.) oraz TDJ SA (1480 mkw.).

- Pierwszym najemcą, który zasiedli biurowiec .KTW I, będzie katowicki oddział EY. Firma wynajęła w budynku 915 mkw. powierzchni biurowej, znajdującej się na kondygnacji +7. Biuro rozpocznie działalność w drugim tygodniu czerwca - zapowiadali przedstawiciele TDJ Estate. EY obecna jest w Katowicach od ponad 20 lat.

- O wyborze nowego biura EY zadecydowała m.in. doskonała lokalizacja w ścisłym centrum miasta oraz możliwości, jakie daje tak nowoczesny budynek, jakim jest .KTW I. Od połowy czerwca w nowej przestrzeni rozpocznie pracę ponad 100 osób. Biuro zostało zaprojektowane zgodnie z naszą filozofią EY@Work, której celem jest stworzenie nowoczesnego środowiska pracy, jako narzędzia ułatwiającego świadczenie usług na najwyższym poziomie, jak również pozyskiwanie najlepszych specjalistów do firmy EY - mówi Leszek Lerch, partner, dyrektor biur regionalnych EY.

Na rozwój w Katowicach stawia również Teleperformance Poland, firma z rynku usług outsourcingowych. Jej biuro w .KTW I zajmie jedno piętro i będzie już drugim oddziałem firmy w stolicy aglomeracji. - W najbliższych miesiącach planowane są prace wykończeniowe i aranżacyjne, które pozwolą stworzyć komfortową przestrzeń dla pracowników. W połowie sierpnia przewidziano odbiór techniczny powierzchni, a już od września zespół oficjalnie rozpocznie działalność w biurze - zapowiadają przedstawiciele firmy.

Pracownicy Teleperformance, stacjonujący w .KTW I, będą odpowiedzialni za wsparcie produktów światowego producenta elektroniki użytkowej.

Biura, ale i centrum medyczne, bank, kawiarnia oraz restauracja

Rekrutację do biura w .KTW prowadzi główny najemca biurowca - Fujitsu, który chce tu zatrudnić około 200 specjalistów do różnych ról IT. Katowicki oddział firmy będzie drugą lokalizacją - po Łodzi - Fujitsu Global Delivery Center w Polsce.

- Otwarcie kolejnej lokalizacji Fujitsu na mapie Polski jest efektem świetnej pracy przez ostatnie 9 lat naszych pracowników w Łodzi. Ambitne plany rozwoju wymagają, aby dołączyli do naszego zespołu eksperci z kolejnego miasta. Po serii analiz wybraliśmy Katowice. Śląsk, jako miejsce skupiające talenty w branży i firmy IT - wyjaśniał Piotr Jankowski, dyrektor zarządzający Fujitsu Global Delivery Center Poland.

Kompleks .KTW to obok powierzchni biurowych również przestrzeń handlowo-usługowa z oddziałem banku, centrum medycznym, kawiarnią oraz kantyną. Tę ostatnią uruchomi w .KTW I sieć Gastromall Group.

- Jesteśmy zaszczyceni, że znaleźliśmy się w gronie najemców .KTW I. Budynek zachwycił nas swoją formą, świetną dostępnością komunikacyjną oraz bliskością najważniejszych dla mieszkańców Katowic obiektów, m.in. Spodka, Muzeum Śląskiego i NOSPR-u. Jesteśmy przekonani, że nasze propozycje będą zgodne ze strategią inwestora, a zarazem znajdą uznanie codziennych gości restauracji - mówił Piotr Niemiec, właściciel Gastromall Group.

Lokal zajmie powierzchnię 480 mkw. na parterze. Będzie znajdował się w zachodniej części budynku, z wejściem od strony placu Honorowego przed Spodkiem. Obejmie dwie strefy funkcjonalne: część typowo lunchową i część popołudniowo-wieczorną. Ta pierwsza, pod szyldem City Break, będzie serwowała tradycyjne śniadania, lunche oraz bogaty wybór deserów i przekąsek. Druga strefa - w postaci restauracji Isto - będzie z obsługą kelnerską i menu a la carte, o które zadba szef kuchni - Patryk Dusza. Otwarcie lokalu zaplanowano na lipiec.

- Pragniemy, aby .KTW I było najwyższej klasy centrum biznesu, ale również znalazło się w centrum zainteresowania wśród osób poszukujących możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego, nie tylko dla pracowników w Strefie Kultury, nie tylko w godzinach pracy. Przestrzeń ta (restauracja - przyp. red.) nie będzie przestrzenią zamkniętą, co sprawi, że również mieszkańcy Katowic będą mogli skorzystać z jej usług - wyjaśniał Kamil Krępa, dyrektor ds. komercjalizacji TDJ Estate.

Biurowce .KTW zasadnicze funkcje mają dwie. Podstawową jest ta biurowa, a więc mają być prestiżowym adresem dla wprowadzających się tu firm. Z drugiej strony staną się - to ze względu na ich lokalizację nieuniknione - symbolem Katowic i architektoniczną wizytówką miasta. Nie lada wyzwaniu musieli więc sprostać autorzy koncepcji i projektu kompleksu, czyli architekci z uznanej i wielokrotnie nagradzanej pracowni Medusa Group z Bytomia. Projektanci w przypadku .KTW postawili na prostotę, umiar i elegancję.

Architektura? Umiar był dla architektów obowiązujący. Umiar i elegancja

Jak wspominał Przemo Łukasik z Medusy Group, architekci pracując nad projektem .KTW, przede wszystkim szukali kontekstu, bo otoczenie Spodka zmieniało się w ostatnich latach wielokrotnie. Ostatecznie ten cykl zmian doprowadził do metamorfozy terenu dawnej kopalni Katowice w Strefę Kultury z gmachami - ikonami. Są tu przecież MCK, NOSPR i Muzeum Śląskie w otoczeniu kolejno odnawianych budynków dawnej kopalni.

- Główne założenie, jakie przyjęliśmy, to to, że te dwa budynki staną się początkiem, otwarciem, lejem, może bramą do Strefy Kultury. Staraliśmy się tę nową przestrzeń Katowic wzmocnić, a jej nie przeszkadzać. Drugi efekt, jaki chcieliśmy osiągnąć, to aby tak postawić te obiekty, żeby nie zaszkodziły dwóm ważnym elementom w krajobrazie urbanistycznym Katowic - pomnikowi Powstań Śląskich (słynne Skrzydła) i Spodkowi - tłumaczył.

Architekci postawili na dwie dość proste bryły, wysokie, ale - jak wielokrotnie podkreślali - Katowice od zawsze architektonicznie pięły się w górę. Oczywiście nie byliby sobą, gdyby nie zaskakiwali. W projekcie .KTW takim zaskoczeniem jest „złamanie” brył obu wież: oba wieżowce tworzą bryły przesunięte względem siebie (dzięki czemu powstaje taras), tyle że w niższym to dwie bryły, w wyższym - trzy.

- Ta kompozycja będzie gotowa i ostateczna, gdy obok stanie druga wieża. Wówczas pewne napięcia między budynkami i decyzje o przesunięciach staną się bardziej zrozumiałe - tłumaczył Łukasz Zagała z Medusy Group.

Jednocześnie dodał, że przy tak wysokich budynkach, w tak wymagającej lokalizacji (to przypomnijmy okolice Spodka i Strefy Kultury), umiar dla architekta jest obowiązujący.

- Ale umiar nie oznacza rozwiązań banalnych. Szukaliśmy czegoś maksymalnie prostego, a nie prostackiego - dopowiadał Zagała.
Projekt obu biurowców ma, co podkreślał Przemo Łukasik, śląskie korzenie.

- Naszym marzeniem było, aby pozostać wiernym założeniom, które określają nasz śląski gen, myślę tu o pragmatyczności, powściągliwości, prostocie. Staraliśmy się uczynić z tego budynku (.KTW I - przyp. red.) przestrzeń, która będzie najlepiej „wynajmowalna”, a przecież nie znamy najemców, którzy się tu wprowadzą. Chcemy, aby mimo to, mogła stawić czoła różnym sposobom aranżacji - tłumaczył.

Jednocześnie projekt Medusy Group, jak wszystkie projekty tej bytomskiej pracowni, miał być „z pazurem”. - Przesunięcie tych brył, posługiwanie się różnymi proporcjami, to efekt tego, że szukaliśmy w tym projekcie niepokoju, wytrącenia z równowagi - dodawał Łukasik.

Łączna powierzchnia komercyjna kompleksu .KTW wyniesie 61,8 tys. mkw. W 3-poziomowym garażu podziemnym, łączącym oba budynki, będzie 626 miejsc parkingowych. Budynek .KTW I to 14 kondygnacji nadziemnych i trzy podziemne z 241 miejscami parkingowymi. W budynku będzie prawie 20 tys. mkw. powierzchni biurowej. .KTW II to z kolei 31 kondygnacji nadziemnych i trzy podziemne oraz 39,9 tys. mkw. pow. biurowej. Pod tą wieżą będzie 385 miejsc parkingowych. W biurowcach będą: kantyna, kawiarnia, centrum medyczne, pralnia, kiosk, bankomat, do-stępne będą tu usługi pocztowe i finansowe.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień