Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pingwiny w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Grupa 11 pingwinów zamieszkała w nowym obiekcie śląskiego zoo

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Nowi mieszkańcy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To pingwiny Humboldta. Zobacz kolejne zdjęcia.. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Nowi mieszkańcy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To pingwiny Humboldta. Zobacz kolejne zdjęcia.. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała-Azarko
Pingwiny w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Po 43 latach nieobecności pingwiny powróciły do śląskiego zoo. Dokładnie w ogrodzie zoologicznym w Chorzowie zamieszkała grupa 11 pingwinów Humboldta. To grupa rodzinna składająca się z 4 samic oraz 7 samców. Zwierzęta przyzwyczajają się do nowego miejsca i opiekunów.

Nowy mieszkańcy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To pingwiny Humboldta

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zamieszkało stado pingwinów. Pingwiny ze śląskiego zoo przyciągaja każdego dnia , zwłaszcza w wakacja, tysiące turystów. Poznają swoich opiekunów i nowe miejsce. To pingwiny Humboldta, których naturalnym środowiskiem są wybrzeża Peru.

- 28 stycznia dotarła do nas grupa 11 pingwinów Humboldta (4 samice i 7 samców), które zajęły nowo powstały budynek. Ptaki sprowadzone zostały z ogrodu zoologicznego w Koszycach - mówi Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

- Pingwiny żyją w grupach rodzinnych. Łączą się w pary na całe życie. I jeżeli się tak stanie u nas to jest szansa, że będziemy uczestniczyć w programie reintrodukcji tego gatunku, czyli po prostu na świecie pojawią się młode pingwiny. Obecnie pingwiny przyzwyczajają się do nowych opiekunów. Karmione są dwa razy dziennie - dodaje dyrektorka śląskiego zoo.

Nie przegap

Pingwiny jedzą dwa razy dziennie. W ich menu są głównie małe ryby, w tym śledzie. Spożywają w trakcie jednego posiłku około pół kilograma ryb. To oznacza, że jeden pingwin może zjeść 1 kilogram ryb w ciągu dnia. Na zapleczu nowego obiektu znajduje się tzw. przygotowalnia pasz, gdzie porcje przeznaczone do karmienia na dany dzień, są wcześniej przywożone i przygotowywane.

Co jedzą zwierzęta Śląskiego Ogrodu Zoologicznego?

Śląski Ogród Zoologiczny od kuchni. Co jedzą zwierzaki w ślą...

- Grupa pingwinów, która przyjechała do śląskiego zoo jest w różnym wieku. Jest to grupa rodzinna, która została wyprowadzona z jednego stada. To widać, bo trzymają się wszystkie razem. Na pierwszy rzut oka, pingwinów tych nie da się rozpoznać. Jest jednak w stadzie najstarszy osobnik - przywódca, który pierwszy reaguje. Wystarczy, że jeden z pingwinów czymś się spłoszy, np. ruchem pracownika, i wtedy wszystkie reagują w ten sam sposób. Wszystkie wskakują do basenu i tam czują się bezpiecznie - opowiada Jolanta Kopiec, dyrektorka Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Nowy wybieg dla pingwinów. Duży basen oraz zakamarki skalne

Przypomnijmy, że budowa nowego obiektu dla pingwinów zakończyła się w listopadzie 2019 roku. Inwestycja w sumie kosztowała ponad 5 mln złotych. Obiekt powstał na dotychczasowym wybiegu nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W skład obiektu wchodzi budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 metrów sześciennych.

To właśnie tutaj w sezonie letnim będzie można obserwować pingwiny. Zwiedzający będą mogli obserwować zwierzęta pośród skał i zakamarków. Te skalne nory pingwiny będą mogły traktować, jak swoje gniazda, w których będą mogły wysiadywać jaja. Ponadto, będzie można oglądać ptaki pod wodą. Wystarczy zejść po schodach w miejsce, gdzie przez szybę będzie można oglądać pływające w basenie pingwiny.

Nowy wybieg dla pingwinów w śląskim zoo

Pingwiny wracają do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Wybieg z...

Obecnie pingwiny przebywają w nowym obiekcie. W jego wnętrzu znajdują się niezbędne do obsługi basenu urządzenia i pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada. Pingwiny spędzą tutaj także okres jesienno-zimowy, gdy temperatury będą zbyt niskie, by mogły przebywać na zewnątrz.

Nowy obiekt dla pingwinów składa się z:

  • budynku z zapleczem gospodarczym
  • basenu zewnętrznego o pojemności 220 m3
  • budynku, który w najwyższym punkcie ma 3,5 m wysokości (urządzenia do obsługi oraz pomieszczenia na czas choroby czy zabiegów zwierząt)
Pingwiny peruwiańskie

Powrót pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego po ponad ...

- Otwarcie nowego pawilonu dla pingwinów to znakomita informacja dla wszystkich, którzy odwiedzają nasze zoo, miejsce, w którym kolejne pokolenia mieszkańców regionu mają możliwość uczenia się i poznawania zwierząt niewystępujących w naszym kraju. Chcemy, by Śląski Ogród Zoologiczny łączył tradycję z nowoczesnością, poszerzał swoją ofertę i był coraz bardziej atrakcyjny dla odwiedzających - podkreślał Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, w trakcie uroczystego otwarcia nowego pawilonu pingwinów.

Powrót pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

Pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 roku. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM "Świetlik". Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami - każdego roku odwiedzało je ponad milion osób.

W archiwach Śląskiego Ogrodu Zoologicznego przetrwało niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w kolekcji ogrodu. Z zachowanych danych wynika, że pingwiny można było oglądać w śląskim zoo do października 1977 roku.

Archiwalne kadry ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego

60-lecie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Tak kiedyś wyglądał...

Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), nazywane również pingwinami peruwiańskimi, w naturalnym środowisku występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na około 32 tysiące osobników.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera