Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piwo Zagłębiowskie wróciło! Jak smakuje? - Bardzo dobre! - zachwalają miłośnicy piwa

TOS
Piwo Zagłebiowskie miało premierę podczas I Zagłębiowskiej Giełdy Birofilów 21 września 2013
Piwo Zagłebiowskie miało premierę podczas I Zagłębiowskiej Giełdy Birofilów 21 września 2013 Tomasz Szymczyk
Zagłębiowskie - taką nazwę nosi produkowane przez browar w Zawierciu piwo, które w ciągu najbliższych dni trafi do sprzedaży na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. To pierwsze piwo w tym regionie od drugiej połowy lat 70., kiedy to przestały funkcjonować browary w Sosnowcu i Będzinie. Oficjalną premierę piwo Zagłębiowskie miało podczas odbywającej się w sobotę I Zagłębiowskiej Giełdy Birofilów.

Piwo Zagłębiowskie typu pilzneńskiego, to piwo prawdziwe, jak prawdziwa jest tradycja zagłębiowskiego piwowarstwa, stworzone na źródlanej jurajskiej wodzie, długo dojrzewające w niskiej temperaturze. Orzeźwiające delikatną chmielową goryczką... - czytamy na butelce złocistego płynu wyprodukowanego przez zawierciański Browar na Jurze.

Piwo produkowane na słodzie jęczmiennym z dodatkiem chmielu aromatycznego i goryczkowego oraz drożdży cechuje się zawartością alkoholu na poziomie 4,9 procent. Po raz pierwszy można się było go napić w sobotę na pubie Rino na Starym Sosnowcu, gdzie odbywała się I Zagłębiowska Giełda Birofilów. Goście imprezy nie tylko próbowali nowego trunku na miejscu, ale kupowali również zapasy do domu. Piwo rozchodziło się jak świeże bułeczki. Nie tylko butelkami, ale i... skrzynkami.

- Piwo bardzo mi smakuje. W dodatku bardzo fajnie, że można przy okazji wypromować nasz region - cieszył się pan Henryk, który z Giełdy wychodził z kilkoma Zagłębiowskimi.

- Nie jestem kolekcjonerem, ale przyszedłem z ciekawości właśnie zobaczyć i spróbować tego nowego piwa. Jestem zadowolony. Mam nadzieję, że będzie je można normalnie dostać w sklepie - mówił z kolei Piotr z Sosnowca.

Zagłębiowskie to pierwsze w tym regionie piwo od wielu lat, chociaż browarnictwo w Zagłębiu Dąbrowskim ma swoje długie tradycje.

- We wrześniu 1976 roku przestał pracować Browar Sielecki w Sosnowcu, a w 1977 roku Browar Zamkowy w Będzinie. Dziś na jego miejscu jest słynna "Nerka" - mówi Witold Wieczorek, który jest autorem niewydanej jeszcze publikacji poświęconej zagłębiowskim browarom. Jak dodaje, piwo marki Zagłębiowskie produkował już w latach 50. browar będziński.



*PROGNOZA POGODY NA 19-30 WRZEŚNIA 2013
*GALERIA KATOWICKA OTWARTA: CZY WARTO DO NIEJ PÓJŚĆ? RECENZJA I ZDJĘCIA]
*Horror w Chorzowie: Dzwonię zgrobu! Uwolnijcie mnie! [NAGRANIE + ZDJĘCIA]
*Najlepsze prezenty na DZIEŃ CHŁOPAKA 30 WRZEŚNIA 2013

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!