MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plastikowe ronda kropelkowe w Częstochowie wreszcie znikną? Miejski Zarząd Dróg ogłasza przetarg

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania ulicy Fieldorfa-Nila z al. Wyzwolenia w dzielnicy Północ
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania ulicy Fieldorfa-Nila z al. Wyzwolenia w dzielnicy Północ Katarzyna Stacherczak
Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania ulicy Fieldorfa-Nila z al. Wyzwolenia w dzielnicy Północ. Konkretnie chodzi o dość nietypowe ronda - tak zwane "kropelkowe". Temat zastosowania w tym miejscu innego - bezpieczniejszego - rozwiązania powraca jak bumerang od blisko dziesięciu lat. I o ile okoliczni mieszkańcy wiedzą, jak się po nich poruszać, to przyjezdni często mają nie lada problem. Kontrowersje budzi właściwie nie tyle sam fakt rond kropelkowych, ale ich... estetyka.

Spis treści

Nietypowe ronda w Częstochowie

Rondo kropelkowe jest wprowadzane, gdy nie ma możliwości zastosowania zwykłego rodzaju ronda z powodu bardziej złożonego i specyficznego układu dróg. Jest to dość często stosowane rozwiązanie w Europie, szczególnie w Wielkiej Brytanii i Holandii. W naszym kraju tego typu rozwiązania drogowe to rzadkość. Jednak ronda kropelkowe można znaleźć właśnie w Częstochowie.

Charakterystyczne dla tego rodzaju ronda jest to, że okrążenie go jest niemożliwe, chyba że jest połączone z drugim rondem kropelkowym. Wtedy rzeczywiście można je okrążyć objeżdżając dwa ronda naraz. Tak też jest właśnie w Częstochowie, w dzielnicy Północ.

Tego typu nietypowe rozwiązania drogowe znajdziemy na skrzyżowaniach ul. Fieldorfa Nila z al. Wyzwolenia. I o ile okoliczni mieszkańcy wiedzą, jak się po nich poruszać, to przyjezdni często mają nie lada problem. Temat zastosowania w tym miejscu innego - bezpieczniejszego - rozwiązania powraca jak bumerang od blisko dziesięciu lat.

"Plastikowe" ronda w Częstochowie do przebudowy

Kontrowersje budzi właściwie nie sam fakt rond kropelkowych, ale ich... estetyka. Zostały one bowiem wyznaczone za pomocą... plastikowych "płotków".

Jak na razie jednak, ani interwencje mieszkańców, ani interpelacje radnych nic nie dawały. Niektórzy liczyli, że być może "plastikowe ronda" znikną, gdy będzie realizowany remont linii tramwajowej oraz zajezdni w dzielnicy Północ. Tak się jednak nie stało. Ostatnio o zmiany w tym miejscu apelowali między innymi Małgorzata Iżyńska, Artur Gawroński i Łukasz Kot. Wszystko przez to, że na tych rondach od zawsze zdarzały się stłuczki.

Jak już informowaliśmy, Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie postanowił wreszcie zadbać o bezpieczeństwo w tym miejscu i ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania ulicy Fieldorfa-Nila z al. Wyzwolenia w dzielnicy Północ. Na oferty czeka do 23 kwietnia.

- Dzięki pracom, które zostaną wykonane w tym roku, będzie bezpieczniej, znikną plastikowe ronda, a całe połączenie zyska nową nawierzchnię i zieleń - zapowiada prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Zakres prac obejmuje sfrezowanie istniejącej nawierzchni, wykonanie robót ziemnych, budowę nawierzchni bitumicznej wraz z podbudową oraz niwelacją terenu dla następujących warstw: nawierzchnia jezdni, pierścienia, zatoki autobusowej, chodnika i opaski.

Zamówienie musi zostać zrealizowane w terminie do sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera