Pluramobil: Marek Plura o potrzebach osób niepełnosprawnych ZDJĘCIA

Kamila Mis
Marek Plura o potrzebach osób niepełnosprawnych
Marek Plura o potrzebach osób niepełnosprawnych Lucyna Nenow
Udostępnij:
Marek Plura, parlamentarzysta z Katowic i kandydat do Senatu, zaprezentował swój program wyborczy oraz pokazał swoje mobilne biuro, które jest w pełni przystosowane do osób niepełnosprawnych.

Prezentacja odbyła się 19.09 na rynku malowniczego Nikiszowca w towarzystwie Marty Zając, zwyciężczyni konkursu o staż w Europarlamencie. Polityk wyłonił 6 najważniejszych celów, które jego zdaniem, należy zrealizować.

Najbardziej bieżący cel to zmiana wsparcia finansowego osób całkowicie niesamodzielnych. Dostają oni miesięcznie kwotę w wysokości 500 zł, ale nałożono na nich kryterium dochodowe, które nie obowiązuje w przypadku 500+ na dziecko czy 13 pensji. Z tego powodu, 25.09 w Warszawie, zostanie zorganizowany protest osób niepełnosprawnych. Polityk chce zorganizować podobne wydarzenie w Katowicach, tego samego dnia. Zaprasza też do podpisania petycji: 500+ dla osób niesamodzielnych bez kryterium dochodowego.

Na kogo głosować?

Kolejnym punktem w programie wyborczym jest zrównanie świadczeń wszystkich opiekunów osoby niepełnosprawnej w rodzinie – wykonanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto wdrożenie opieki „wytchnieniowej” dla „całodobowych opiekunów” – 8 godzin dziennie (ośrodek dziennego wsparcia) plus 2 doby w tygodniu (ośrodek pobytu krótkoterminowego), do tego 2 tygodnie w roku oraz szpital bądź sanatorium. Składki ZUS dla opiekuna przez cały czas trwania opieki.

Parlamentarzysta chce też przywrócić indywidualne kształcenie uczniów z niepełnosprawnościami na terenie szkoły. Jego celem jest również likwidacja pułapki rentowej, a to oznacza możliwość zarobkowania bez limitu zmniejszającego rentę, a w tym renty socjalne.

- To, co ważne, co bardzo przykre i bolesne, to także wymagający naprawy, to sytuacja niepełnosprawnych dzieci w szkole. Od ponad roku dzieci z niepełnosprawnością nie mogą już realizować indywidualnych zajęć na terenie szkoły. Wrócono do czasu PRL-u, w których ja mogłem się uczyć tylko w domu, poza szkołą. Jako dziecko niepełnosprawne miałem dobrych nauczycieli, dobrych rodziców. No i jakoś się wykształciłem. Ale wiem jak ważne jest to, żeby czas spędzać z rówieśnikami, w szkole, w normalnych warunkach. Musimy wrócić do dobrych rozwiązań. Potrzebujemy też wsparcia i zachęty do aktywnych zawodowo osób z niepełnosprawnościami i dlatego złożyliśmy w sejmie, złożyli posłowie Ruchu Koalicji Obywatelskiej, projekt o zniesieniu tzw. pułapki rentowej. Nie chcemy aby stawiano ograniczenia tym osobom, które mimo niepełnosprawności podejmują zatrudnienie. Dziś mamy sytuację, w której po przekroczeniu pewnego progu dochodowego, renta się zawiesza – w całości lub częściowo. To powoduje lęk przed podjęciem pracy, przed aktywnością, a za tym lękiem idzie pozostanie w domu i marnowanie własnych talentów, własnej energii. Tego nie chcemy. Chcemy otworzyć szerokie drzwi do pracy, do aktywnego, możliwie jak najbardziej samodzielnego życia. – mówi polityk.

Quiz preferencji wyborczych

Przypomina też o codziennych trudnościach z jakimi zmagają się osoby głuchonieme. W Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi posługujących się językiem migowym, którzy wciąż mają problemy z komunikacją w codziennym życiu. Potrzebują oni tłumacza. Marek Plura proponuje więc rozszerzenie ustawy o języku migowym na kolejne obszary życia społecznego. Rozwiązaniem problemu jest wprowadzenie tłumacza online do służby zdrowia, do kultury i wszędzie tam, gdzie osoby głuchonieme prowadzą aktywne życie.

Ostatnim punktem programu jest powołanie Krajowej Rady Osób Niepełnosprawnych (oraz jej regionalnych i powiatowych odpowiedników) jako demokratycznej, niezależnej od władz reprezentacji środowiska zgodnie z Kartą Praw Niepełnosprawnych z 1 sierpnia 1997 r.

Zwieńczeniem wystąpienia polityka było zaprezentowanie swojego mobilnego biura, które jest przyjazne i w pełni przystosowane do osób niepełnosprawnych. Zostało ono żartobliwie nazwane Pluramobilem.

Trwa głosowanie...

W kampanii wyborczej...

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Ś
Ślązak z Sieradza

No tak. Plura kandyduje na senatora ze Śląska. Godka szmotka. Naród śląski ino wąski. Ale Pluramobil mo rejestracja EPI, czyli Piotrków Trybunalski. Oj ty udawaczu pieroński. Wyciera se Plura Śląskiem gębusię na wszyjskie sposoby. Ale polskość w łódzkim wydaniu wozi mu rzić w kampanii wyborczej. Ty pieroński cygonie

G
Ginter
20 września, 18:59, Gość:

W czym się wykaza europoseł Plura dla niepełnosprawnych w Polsce?

Głosował przeciwko Polakom jako totalna opozycja. Wstyd !!

Dokładnie! To skompromitowany pajac. Liczy na łatwy grosz. NIE! Do roboty leniu!!! Dość utrzymawania darmozjadów!!! 80 posłów i 32 senatorów. Wystarczy!!!

N
Niepełnosprawny

Ma tupet gość

G
Gość

W czym się wykaza europoseł Plura dla niepełnosprawnych w Polsce?

Głosował przeciwko Polakom jako totalna opozycja. Wstyd !!

G
Ginter
Żenujący spektakl...
Dodaj ogłoszenie