Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz czwarty obchodzimy Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Przypominamy, w jaki sposób dbać o nasze środowisko!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza to dodatkowa okazja ku temu, by przypominać o codziennych sposobach minimalizowania problemu oraz jego zapobiegania, a także promować wszelkie projekty i programy, których realizacja mogłaby przynieść skuteczne rezultaty w walce ze zjawiskiem, szkodliwym dla przyrody oraz ludzkiego zdrowia i życia.
Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza to dodatkowa okazja ku temu, by przypominać o codziennych sposobach minimalizowania problemu oraz jego zapobiegania, a także promować wszelkie projekty i programy, których realizacja mogłaby przynieść skuteczne rezultaty w walce ze zjawiskiem, szkodliwym dla przyrody oraz ludzkiego zdrowia i życia. Arch.
7 września przypada Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba, który obchodzimy po raz czwarty. Został on ustanowiony w grudniu 2019 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych w celu zwrócenia uwagi na problem w skali globalnej i podjęcia konkretnych działań, jakie przyczyniłyby się do poprawy jakości powietrza w różnych częściach świata. Ważnym elementem takich przedsięwzięć jest również podniesienie świadomości społecznej na temat skali zanieczyszczeń, a także wpływających na nie czynników. Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza to dodatkowa okazja ku temu, by przypominać o codziennych sposobach minimalizowania problemu oraz jego zapobiegania, a także promować wszelkie projekty i programy, których realizacja mogłaby przynieść skuteczne rezultaty w walce ze zjawiskiem, szkodliwym dla przyrody oraz ludzkiego zdrowia i życia. Sprawdź, w jaki sposób dbać o nasze środowisko naturalne!

Smog to najbardziej odczuwalny efekt zanieczyszczenia powietrza

Jak się okazuje, najbardziej dotkliwym problemem w zakresie zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest emisja pyłów z domowych urządzeń grzewczych, która bardzo często odbywa się przy udziale złej jakości paliwa opałowego. Ponadto, w niejednym gospodarstwie domowym korzysta się z pieców, jakie podlegają wymianie z racji przekroczenia terminu ich bezpiecznego użytkowania. Do tego dochodzi niejednokrotnie spalanie śmieci lub innych, przekraczających normy tworzyw, w wyniku czego do atmosfery uwalniane są szkodliwe substancje. Wszystko to powoduje, że w sezonie grzewczym nie tylko w miastach, ale i w małych miejscowościach czy nawet na wioskach daje się odczuć mdlący zapach niczym z kotłowni, mrowienie w gardle, szczypanie w oczach oraz można doświadczyć ataków uciążliwego kaszlu, a także chorób, związanych z drogami oddechowymi. Nieobcym elementem zimowego krajobrazu stała się też gęsta mgła, odcinająca promienie słoneczne i ograniczająca widoczność, pogrążoną w szarości. Jest to znany mieszkańcom miast i mniejszych miejscowości smog, który pojawia się już z nadejściem jesieni i dręczy ich aż do wiosny.

Oprócz gospodarstw domowych, które są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce, na tworzenie się smogu wpływa także transport, a konkretnie pojazdy spalinowe. Ten czynnik dotyka głównie duże miasta, gdzie codzienne korki i spowolnienia przyczyniają się do intensywniejszego przedostawania się do atmosfery substancji szkodliwych. Zapach spalin jest też znacznie bardziej odczuwalny przy ruchliwych drogach niż na tych mniej uczęszczanych. Jak można zauważyć, liczba pojazdów ciągle wzrasta, zaś na ulicach robi się ciasno, a przy tym wiele samochodów to auta „wiekowe”, emitujące jeszcze większe ilości zanieczyszczeń niż nowsze modele. Na popularności nie straciły też pojazdy z silnikami diesla, odpowiadające za znaczną część wydostającego się z samochodów do powietrza pyłu zawieszonego. Problem stanowi również ruch tranzytowy, bowiem pojazdy ciężarowe bardzo często przejeżdżają przez polskie miasta i mniejsze miejscowości, podobnie stare autobusy oraz busy. Poza tym, po torach kolejowych nadal porusza się sporo pociągów, napędzanych spalinowo, a swój wkład w pogarszającą się jakość powietrza mają także samoloty.

Nie można zapomnieć też o przemyśle, będącym kolejnym źródłem zanieczyszczeń powietrza i tworzenia się smogu. Emitowane substancje z koksowni, hut czy elektrowni cieplnych są tym bardziej szkodliwe dla ludzi, im bliżej miast czy osiedli mieszkalnych zostały ulokowane. Rozbudowujące się miasta oraz miejscowości w coraz większym stopniu zapełniają przestrzenie, jakie niegdyś dzieliły duże zakłady od skupisk ludzkich.

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Przypominamy, w jaki sposób dbać o nasze środowisko!

Rośnie świadomość skali zanieczyszczeń i przybywa sposobów na ich minimalizowanie

Dzięki rozwojowi technologicznemu, a w związku z tym nowoczesnym technikom pomiarowym, wzrastają możliwości monitorowania i bieżącego kontrolowania poziomu zanieczyszczeń powietrza. W Polsce zajmuje się tym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Jak się okazuje, w ciągu ostatnich lat jakość powietrza w naszym kraju uległa poprawie, bowiem ogromny problem ze smogiem wymusił konieczność podjęcia działań, służących jego zminimalizowaniu.

Wśród nich pojawiły się inicjatywy, związane między innymi ze zmniejszeniem emisyjności spalin. W związku z tym, w miastach coraz częściej można zauważyć autobusy hybrydowe lub elektryczne, a także skorzystać z lepszych jakościowo i szybszych środków transportu publicznego. W dobrze skomunikowanych ośrodkach wzrasta liczba mieszkańców, którzy w ramach codziennego przemieszczania się wybierają tramwaje lub autobusy zamiast samochody. Popularne są również rowery, dzięki powstającym sieciom ścieżek rowerowych. Poza tym, powstają strefy ochronne oraz pasy zieleni, zaś w przemyśle stosuje się nowoczesne technologie, ograniczające emisję pyłów oraz montaż wydajnych filtrów kominowych. Tworzone są również przepisy, nakazujące wymianę starych pieców na nowe w gospodarstwach domowych, a także stosowanie ekologicznych paliw opałowych.

Dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze

Dodatkowo, w Polsce wdrożono już kilka programów rządowych, jakie mają przyczynić się do poprawy jakości powietrza w naszym kraju. Jednym z nich jest Czyste Powietrze – skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych, dający im możliwość otrzymania dotacji na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła. Zgodnie z programem można uzyskać do 66 000 złotych w ramach podstawowego poziomu dofinansowania albo do 99 000 złotych w ramach podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 000 złotych w ramach najwyższego poziomu dofinansowania. Kwota dotacji zależy od rodzaju planowanych przedsięwzięć, które mogą obejmować na przykład demontaż nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż innego źródła ciepła. Przedsięwzięcie może też – ale nie musi – dotyczyć kompleksowej termomodernizacji.

Kolejny program to Stop Smog – przeznaczony dla gmin, położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tak zwana uchwała antysmogowa. Jego realizacja ma służyć wymianie lub likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, a także termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych czy też podłączeniu do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Z kolei program Ciepłe Mieszkanie skierowane jest do gmin, które następnie ogłaszają na swoim terenie nabór dla osób fizycznych. W tym przypadku chodzi o wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych, znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

W załączonej galerii przypominamy, w jaki sposób dbać o nasze środowisko naturalne i czyste powietrze. Sprawdź!

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba. Przypominamy, w jaki sposób dbać o nasze środowisko!

Nie przeocz

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera