Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po wyborach wielkie zmiany w samorządach woj. śląskiego. Starostowie, radni, a nawet prezydent będą w parlamencie. Kto ich zastąpi?

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Henryk Kiepura w latach 2014–2023 był starostą powiatu kłobuckiego. Wygrał wybory parlamentarne i został posłem na Sejm X kadencji.
Henryk Kiepura w latach 2014–2023 był starostą powiatu kłobuckiego. Wygrał wybory parlamentarne i został posłem na Sejm X kadencji. Henryk Kiepura/fb
Po wyborach wielkie zmiany w samorządzie województwa śląskiego. Niektóre urzędy miast i starostw powiatowych straciły radnych, członków zarządu, starostów, a nawet swojego prezydenta. Gminy i powiaty podczas październikowych sesji już przeprowadziły rewolucje. Niektóre dopiero czekają zmiany.

Zmiany w Sejmiku Województwa Śląskiego

Marek Gzik dotychczasowy przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego, został posłem. Zdobył mandat poselski w okręgu wyborczym nr 29. Na październikowej sesji wybrano na jego miejsce Mirosława Mazura.

- Chciałbym podziękować koleżankom i kolegom za poparcie mojej kandydatury - powiedział Mirosław Mazur po oficjalnym objęciu stanowiska. - Kolegów i koleżanki, którzy tego głosu nie oddali rozumiem. Taka jest polityka. Mam nadzieję, że nie będzie to rzutować na naszą współpracę. Z mojej strony dołożę wszelkich starań, żeby ta współpraca była godna - dodał.

To nie koniec zmian w sejmiku, które zostały spowodowane wyborami parlamentarnymi. Sejmik zyskał dwie nowe radne - Ewę Nierychło i Beatę Chrobok z Koalicji Obywatelskiej. Zajęły miejsce wspomnianego Marka Gzika i Henryka Siedlaczka, który zasiadać będzie w senacie. Został senatorem w okręgu wyborczym nr 72, obejmujący pow. raciborski, pow. wodzisławski, Jastrzębie-Zdrój, Żory.

- Wielkie gratulacje dla naszego Sekretarza Gminy Henryka Siedlaczka, który wygrał wybory do senatu zdobywając ponad 80 tys. głosów w naszym jednomandatowym okręgu wyborczym nr 72, obejmującym powiaty: raciborski, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu Jastrzębie-Zdrój i Żory. Jesteśmy dumni, że Gmina Marklowice ma swojego przedstawiciela w Izbie Wyższej Parlamentu - poinformowała gmina Marklowice. O ile wiadomo, kto zastąpi Henryka Siedlaczka w Sejmiku Województwa Śląskiego, nie wiadomo jednak, kto zajmie stanowisko sekretarza gminy Marklowice.

Mandaty dla dwóch starostów powiatowych ze Śląska

Tegoroczne wybory parlamentarne wygrał także Henryk Kiepura, który od 2014 był starostą powiatu kłobuckiego.

- Jeszcze nie wiadomo kto mnie zastąpi. Będzie o tym decydowała rada powiatu. Żadne kandydatury jeszcze nie padły - wyjaśnia Henryk Kiepura. - Funkcję pełni pani starosta Zdzisława Kall zgodnie z obowiązującymi przepisami - dodaje.

Podobna sytuacja jest z Andrzejem Kalatą z PiS, starostą powiatowym w Żywcu. Z uwagi na objęcie mandatu senatora konieczne było wybranie nowego starosty. W głosowaniu tajnym Rada Powiatu wybrała na tę funkcję większością głosów – Adriana Midora.

Radni podczas sesji 30 października wybierali także zastępców starosty. Adrian Midor zaproponował na stanowisko wicestarosty Stanisława Kucharczyka (Porozumienie Samorządowe). Na wicestarostę zagłosowało 25 radnych, a 2 było przeciwnych. Nowy starosta na kandydatów na członków Zarządu Powiatu Żywieckiego, zgłosił radnych: Aleksandrę Legierską, Jana Witkowskiego i Zbigniewa Gąsiorka. Wszyscy reprezentują ugrupowanie PiS. W wyniku głosowania zostali członkami zarządu.

Prezydent miasta Tychy wygrał wybory. Zastąpi go komisarz miasta

Andrzej Dziuba był prezydentem miasta Tychy przez 23 lata. 15 października mieszkańcy Mysłowic i Tychów wybrali go na senatora. Zgodnie z przepisami, funkcję prezydenta obejmie tymczasowy komisarz miasta. Prezydent Tychów był kandydatem Paktu Senackiego, zrzeszającego przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, PSL i Trzeciej Drogi. Włodarz miasta nie reprezentował żadnej z wymienionych partii lecz startował w wyborach z Komitetu Wyborczego Wyborców Andrzej Dziuba - Pakt Senacki.

W czwartek 26 października podczas sesji tyskiej odbyło się pożegnanie prezydenta Andrzeja Dziuby oraz miejskiej skarbnik Urszuli Dryki, która piastowała to stanowisko od 1993 roku. Wraz z uzyskaniem mandatu przez Andrzeja Dziubę, funkcję zastępców prezydenta przestali pełnić Maciej Gramatyka, Igor Śmietański oraz Hanna Skoczylas. Obowiązkiem wojewody śląskiego jest złożenie wniosku wraz z rekomendacją kandydata do Prezesa Redy Ministrów, o wyznaczenie tymczasowego komisarza rządowego, który będzie pełnił funkcję osoby zastępującej prezydenta miasta do wiosennych wyborów samorządowych.

- Urząd Miasta pracuje i będzie pracował tak, jak do tej pory, a ciągłość działań magistratu zapewnia w tej chwili sekretarz miasta - Aneta Luboń-Stysiak, która otrzymała wszystkie niezbędne pełnomocnictwa - podaje Urząd Miasta Tychy.

Zmiany zaszły także w Rybniku. Piotr Masłowski był zastępcą prezydenta tego miasta, zajmował się polityką społeczną miasta, sportem, kontaktami z organizacjami pozarządowymi, gospodarkę mieszkaniową oraz ochroną środowiska. Został senatorem w okręgu nr 73. Jego obowiązki przejął prezydent Piotr Kuczera. Pierwszym zastępcą prezydenta został Janusz Koper, drugim jest Wojciech Świerkosz.

W sejmie i senacie zobaczymy wiele nowych twarzy, które znamy do tej pory z rad miejskich. Łukasz Osmalak radny powiatu mikołowskiego, reprezentujący Trzecią Drogę został senatorem w okręgu wyborczym nr 30. Jego miejsce przejęła radna Małgorzata Kołodziej.

Mandat posła otrzymał Kamil Wiesław Wnuk - radny Rady Miasta Sosnowca, także reprezentujący Trzecią Drogę oraz radny Piekar Śląskich Łukasz Ściebiorowski z Koalicji Obywatelskiej. Posłem będzie też Łukasz Litewka dotychczasowy radny w Dąbrowie Górniczej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera