18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczet królów polskich a sprawa śląska: Władysław Wygnaniec [HISTORIA DZ]

Tomasz Borówka
Władysław Wygnaniec
Władysław Wygnaniec ARC
Wkład Władysława Wygnańca w historię Polski wydaje się stosunkowo niewielki. Ten pierworodny syn Bolesława Krzywo-ustego po zaledwie kilkuletnim panowaniu musiał uchodzić za granicę i mimo podejmowanych starań nigdy już władzy w Polsce nie odzyskał. Natomiast w dziejach Śląska Władysław zajmuje miejsce szczególne: jest on protoplastą wszystkich śląskich Piastów. Książęta piastowscy Wrocławia i Raciborza, Legnicy i Opola, Cieszyna i Świdnicy, Bytomia i Siewierza i tak dalej - dosłownie wszyscy - od niego to wywodzą swój ród.

Umierając w 1138 r. Bolesław Krzywousty ustanowił Władysława zwierzchnim księciem całej Polski (seniorem), wydzielając zarazem jego młodszym (przyrodnim) braciom księstwa dzielnicowe, które (a ściślej rzecz ujmując, dochody z nich) dziedziczyć mieli ich potomkowie.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Serwis historyczny Dziennika Zachodniego KLIKNIJ TUTAJ

W tego samego rodzaju dziedziczne władanie otrzymał Władysław Śląsk. To ostatnie było tylko potwierdzeniem istniejącego już stanu rzeczy - ojciec jeszcze przed śmiercią powierzył pierworodnemu władzę nad Śląskiem, podobnie jak miało to już miejsce wcześniej, w przypadku samego Krzywoustego i jego z kolei ojca. Władysław - jeszcze wtedy nie Wygnaniec - bronił więc Śląska przed czeskimi najazdami w latach 1132-1134 (niestety, bez powodzenia - Śląsk został wtedy poważnie złupiony i spustoszony). Po zawarciu pokoju z Czechami doszło do symbolicznego aktu ponownego pobratania się Piastów z Przemyślidami. Podczas chrzcin czeskiego królewicza Wacława w Niemczy to Władysławowi przypadło w udziale zostać ojcem chrzestnym.

Objąwszy władzę nad Polską, syn Krzywoustego przeniósł się z Wrocławia na Wawel. Zabrał tam ze sobą wrocławskiego biskupa Roberta, którego nową stolicą biskupią stał się Kraków. Rządy na Śląsku z ramienia przebywającego w Małopolsce seniora sprawował potężny możnowładca Piotr Włostowic.

Po jakimś czasie pomiędzy nim a księciem Władysławem doszło do konfliktu, który śląskiego wielmożę kosztował nie tylko wygnanie i utratę jego ogromnych majętności, ale również... oczu i języka.

Okrutna kaźń Włostowica prawdopodobnie była karą za zdradę, której dopuścił się stając po stronie książąt-juniorów, w tym czasie będących już w stanie wojny ze swym bratem. W jej rezultacie w roku 1146 Władysław musiał uciekać z Polski i szukać pomocy za granicą, gdzie zmarł w 1159 r.


*Niesamowity Dreamliner w Pyrzowicach ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*HC GKS Katowice od szatni ZOBACZ ZDJĘCIA TYLKO W DZ
*Ślązacy zazdroszczą Katalończykom autonomii: prawda czy fałsz? [CZYTAJ I SKOMENTUJ]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!