MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podczęstochowski Olsztyn kupi prąd w... Gdańsku

MT
Lampy uliczne w Olsztynie będą zasilane prądem z Gdańska.
Lampy uliczne w Olsztynie będą zasilane prądem z Gdańska. morguefile.com
Już wkrótce oświetlenie uliczne niewielkiej gminy Olsztyn zasilane będzie prądem z... Gdańska. Tak jest taniej i oszczędniej.

Gmina Olsztyn od czerwca zaopatrywać się będzie w prąd u dystrybutora z Pomorza. Tuż po świętach zostanie podpisana odpowiednia umowa. Choć wydawać by się mogło, że to nieuzasadnione ekonomicznie, prawda jest zgoła inna. W ten sposób rocznie gmina zaoszczędzi aż 44 tys. zł i to tylko na oświetleniu ulicznym.

Przetarg ogłoszony został 6 marca 2009 roku. Gmina oczekiwała uzyskania korzystniejszej ceny na zakup 675 MWh/rok niezbędnych do oświetlenia ulic. Wpłynęły aż trzy oferty. Jedną z nich złożył również obecny sprzedawca Enion S.A. Nieoczekiwanie okazało się, że najlepszą ofertę złożyła firma ENERGA - Obrót S.A. z siedzibą w Gdańsku - podał serwis internetowy gminy Olsztyn.

Obecnie Gmina Olsztyn płaci za oświetlenie ulic 270.613,08 zł rocznie. Spółka ENERGA - Obrót zaproponowała warunki obniżające tą kwotę o 44 018,82 zł. Dostawca zagwarantował również, że podczas obowiązywania umowy, czyli w okresie od 1 czerwca 2009 do 31 maja 2010 r., zakup energii nie będzie objęty podwyżkami cen, które średnio wynoszą 15 proc. w skali roku.

Prognozowane oszczędności z tego tytułu wynoszą 33 989,14 zł. Roczne korzyści ogółem oszacowano zatem na kwotę około 78 tys. zł. Umowa z ENERGA - Obrót S.A. zawarta będzie tuż po świętach.

- Kolejnym krokiem w kierunku oszczędności będzie ogłoszony niebawem przetarg na zakup energii do oświetlenia budynków użytku publicznego w gminie tj. Urzędu Gminy, Gminnego Ośrodka Kultury, szkół, budynków Ochotniczych Straży Pożarnych - powiedział serwisowi internetowemu Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn.

Sukcesem organizacyjnym był już sam udział w przetargu aż trzech oferentów. Z reguły dzieje się tak, że na ogłoszony przetarg odpowiada tylko jeden sprzedawca i to ten, który od lat był dostawcą energii na danym terenie. Ponadto uzyskiwane ceny są niewiele bo około 3 proc. niższe od dotychczasowych. Osiągnięte w przetargu ponad 30 proc. oszczędności dla Gminy Olsztyn okazały się jednym z najlepszych albo nawet najlepszym w wynikiem przetargowym w kraju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni