MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podwyżka opłat na autostradzie A4 Katowice - Kraków. GDDKiA jest przeciw, ale to niczego nie zmienia. Stalexport może podnieść cenę

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Autostrada A4 Katowice - Kraków. Bramki w Brzęczkowicach
Autostrada A4 Katowice - Kraków. Bramki w Brzęczkowicach Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad jest przeciw proponowanym przez Stalexport Autostradę Małopolską podwyżkom opłat za przejazd A4 Katowice – Kraków. Przypomnijmy: zarządca A4 chce, aby od 1 października opłata za przejazd wzrosła z 10 do 12 zł na każdej bramce. GDDKiA, do której trafił wniosek w sprawie podwyżek, oceniło jednak, że „wzrost stawek opłat jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy”.

Stalexport Autostrada Małopolska chce podnieść opłaty za przejazd A4 Katowice - Kraków

Koncesjonariusz autostrady Katowice – Kraków chce podnieść opłaty za przejazd 61-kilometrowym odcinkiem A4 dla pojazdów z kategorii pierwszej, a więc dla samochodów osobowych i dostawczych (z wyłączeniem motocykli) od 1 października.

Proponowane nowe stawki to 12 zamiast 10 zł na obu placach poboru opłat, czyli na bramkach w Brzęczkowicach oraz Balicach. To oznaczałoby, że za przejazd całym odcinkiem płatnej A4 trzeba będzie zapłacić o 4 zł więcej niż dotychczas – zamiast 20 zł aż 24 zł. Co ważne podwyżka dotknie też kierowców korzystających z płatności automatycznych (elektroniczny pobór opłat A4Go oraz videotolling) - w tym przypadku opłaty miałyby wzrosnąć z 7 do 8 zł na każdej bramce.

Nie przeocz

Z wnioskiem w sprawie podniesienia opłat SAM wystąpił już do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA jednak negatywnie zaopiniowała zgłoszoną propozycję.

GDDKiA jest przeciw podwyżkom opłat za przejazd A4

- W ocenie GDDKiA wzrost stawek opłat jest niezasadny oraz uderzający bezpośrednio w kierowców i transport samochodowy – poinformowali przedstawiciele organu w oficjalnym komunikacie. Przypominają, że „GDDKiA nie posiada realnych uprawnień do wpływania na decyzje związane ze zmianami stawek opłat, jeżeli są one zgodne z postanowieniami umowy koncesyjnej”, ale...

- Niezależnie od tego, bezzwłocznie po otrzymaniu wniosku od koncesjonariusza, GDDKiA zwróciła się z prośbą o rozważenie okoliczności, które mogłyby wpłynąć na zmianę propozycji Stalexportu w zakresie podwyższenia stawki opłat za przejazd. W stanowisku przesłanym do Stalexportu wskazujemy m.in. błędne założenia dotyczące prognozy ruchu – dodają.

Musisz to wiedzieć

Przedstawiciele GDDKiA podkreślają też, że wzrost opłat może doprowadzić do przeniesienia ruchu z autostrady na drogi lokalne.

– Stawki opłat za przejazd obowiązujące na koncesyjnym odcinku A4 (trzykrotnie wyższe niż na odcinkach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad) są na granicy akceptowalności społecznej. Wzrost stawek, będzie mieć przełożenie na spadek ruchu na autostradzie, a tym samym będzie prowadzić do przeniesienia części ruchu na drogi alternatywne do autostrady A4, co stoi w sprzeczności z rolą, jaką mają pełnić autostrady w systemie komunikacyjnym – czytamy w stanowisku przesłanym do prezesa Stalexport Autostrada Małopolska.

W piśmie zwrócono też uwagę na pandemię koronawirusa: "Koncesjonariusz, ustalając kwotę podwyżki, nie wziął pod uwagę wyjątkowych okoliczności gospodarczych oraz zmieniającej się sytuacji społeczno-ekonomicznej. W okresie pandemii wiele instytucji, podmiotów finansowych i przedsiębiorstw podejmuje zgoła odmienne działania obniżając stawki opłat".

Na koniec generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad zwrócił się do SAM z prośbą o ponowną weryfikację zasadności i celowości zmian wysokości opłaty oraz wstrzymanie się z wprowadzeniem podwyżki od 1 października 2020 r

Zobacz koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie miasteczka ruchu drogowego w Radomsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera