Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziel się podatkiem. Jak i komu przekazać 1 procent? [PORADNIK]

Mariusz Urbanke
mat. prasowe
Mamy jeszcze sporo czasu na ro-zliczenie się z fiskusem z podatku dochodowego za 2011 rok. Jednak wiele osób już zastanawia się, komu przekazać 1 procent swego podatku.

"Dziennik Zachodni" od lat prowadzi akcję wspierającą ideę dzielenia się podatkiem. Dzięki temu - za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego - pomagamy ludziom w potrzebie: chorym i pokrzywdzonym przez los. Wspieramy też cenne inicjatywy, jak fundowanie stypendiów dla uzdolnionej młodzieży czy twórców kultury.

Wiele osób wychodzi z założenia, że najlepiej pomagać tym, których dobrze znamy i których działalność jest ważna dla nasze-go lokalnego środowiska.

- Bardzo łatwo można znaleźć organizację pożytku publicznego z naszego miasta czy regionu za pomocą strony Ministerstwa Finansów www.e-deklaracje.gov.pl - radzi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach.

Rejestr organizacji dostępny jest też na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - http://www.pozytek.gov.pl/

Warto jednak pamiętać, że nie każda darowizna pozwala na odliczenie 1 procenta podatku. Nie stanie się tak, gdy wsparcia u-dzielimy bezpośrednio potrzebującej tego osobie. Musimy to zrobić za pośrednictwem organizacji.

- Możemy jednak dokonać wpłaty celowej, wskazując w deklaracji podatkowej osobę, której chcemy pomóc - mówi Michał Kasprzak. - W deklaracji PIT jest specjalne pole dotyczące celu szczegółowego i tam można wpisać konkretnego podopiecznego fundacji.

Pamiętajmy więc, żeby jeszcze przed przystąpieniem do rozliczenia sprawdzić, czy organizacja, której chcemy przekazać darowiznę, jest organizacją, o której mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Są tam wymienione np. fundacje, stowarzyszenia, spółdzielnie socjalne, szkoły publiczne, kluby sportowe. Lista jest długa, ale jak podajemy - strona resortu finansów ułatwia szukanie odpowiadającej nam organizacji i celu, który ona realizuje. Nasze pieniądze możemy przeznaczyć m.in. na pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej, ochronę i promocję zdrowia, działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, rozwój techniki, innowacyjność, na cele nauki, szkolnictwa, kultury, sztuki.

Od kilku lat nie musimy sami wpłacać pieniędzy z podatku na rzecz wybranej organizacji. Zrobi to w naszym imieniu naczelnik urzędu skarbowego. Żeby jednak nasza darowizna trafiła do wybranej organizacji, musimy wskazać jej dane w zeznaniu podatkowym - dlatego bardzo ważny jest numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, kwo-tę jaką chcemy przekazać (maksymalnie 1 procent podatku) i wpłacić podatek.

Na tej operacji podatnik nie zyskuje nic. Ale zyskują organizacje, które wykonują niezwykle ważną pracę, często zastępując państwo w opiece nad chorymi i potrzebującymi. Gra jest warta świeczki, bo tą drogą dla organizacji działających bezpośrednio na rzecz społeczności trafia ok. 400 mln zł. Sami zdecydujmy, kto je otrzyma.

Przydatne adresy i numery kont organizacji znajdziesz w internecie

Najlepiej oprzeć się na wykazach i numerach KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), które znajdują się na oficjalnych stronach resortów pracy oraz finansów.

www.e-deklaracje.gov.pl - to strona Ministerstwa Finansów, na której znajdziemy użyteczną wyszukiwarkę organizacji pożytku publicznego

www.pozytek.gov.pl - na tej stronie znajdziemy wykaz organizacji pożytku publicznego (OOP) uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. wraz z numerami rachunków bankowych przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Tam też dostępna jest baza sprawozdań organizacji pożytku publicznego.

Bardzo ważne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będą przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa).

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!