Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół tysiąca osób straciło pracę w Yazaki przez Covid-19. Urząd pracy ma oferty. Na jakie stanowiska mogą liczyć?

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
PUP przedstawia oferty pracy pracownikom zwolnionym z Yazaki w Mikołowie z powodu pandemii COVID-19 Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
PUP przedstawia oferty pracy pracownikom zwolnionym z Yazaki w Mikołowie z powodu pandemii COVID-19 Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Starostwo Powiatowe w Mikołowie
Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie uruchomił punkt konsultacyjno-doradczy dla osób zwolnionych z Yazaki. - Zwalniane osoby w głównej mierze mogą znaleźć pokrewne zatrudnienie w firmach oferujących stanowiska produkcyjne czy też wykonywanie różnorakich prac prostych - mówi Arkadiusz Loska. W czasie pandemii COVID-19 firma zwolniła 509 osób.

W poniedziałek, 10 sierpnia, rozpoczęły się zwolnienia grupowe w Yazaki z powodu pandemii COVID-19.

Przypomnijmy, że zakład realizował m.in. duże zamówienia dla fabryki Fiata w Tychach. Ze względu na początkowe wstrzymanie produkcji i późniejszy spadek zapotrzebowania Yazaki musiało wycofać się z tego projektu, co teraz skutkuje ogromnymi zwolnieniami.

Nie przeocz

- Restrukturyzacja zatrudnienia obejmować będzie 509 pracowników zakładu (...) Pracownicy, którym zostaną wręczone wypowiedzenia umów o pracę, będą mogli wyrazić zgodę na porozumienie stron, co wiąże się z dodatkowymi "odprawami" - czytamy w komunikacie Yazaki.

Urząd Pracy pomaga zwolnionym pracownikom Yazaki

W związku z trudną sytuacją Powiatowy Urząd Pracy w Mikołowie uruchomił konsultacje dla pracowników firmy, którzy stracili zatrudnienie w ramach zwolnień grupowych.

- Jego celem jest prezentacja ofert pracy oraz pomoc odchodzącym z Yazaki pracownikom, z których zdecydowana większość to kobiety - informuje Arkadiusz Loska ze Starostwa Powiatowego w Mikołowie.

Dodaje, że spośród 509 zwolnionych pracowników ponad 180 to mieszkańcy powiatu.

Musisz to wiedzieć

- Pracownicy urzędu będą prowadzić konsultacje i porady z zakresu doradztwa zawodowego, pośrednictwa pracy, rejestracji w urzędzie oraz przysługujących świadczeń. Doradcy zawodowi pracujący w tutejszym urzędzie są również dyplomowanymi psychologami, w razie konieczności służą poradą również w takim zakresie - mówi Loska.

W punkcie konsultacyjno-doradczym na terenie Yazaki można pobrać wnioski i drugi konieczne do rejestracji w PUP, a także zapoznać się z ofertami nowej pracy. Tych jest aktualnie 86, a dotyczą one:

  • Branży budowlanej (pracownik budowlany, glazurnicy, kafelkarze itp.)
  • Branży mechanicznej
  • Branży obróbki metali (ślusarz, operatorzy maszyn, tokarze itp.)

- Sytuacja branży autmotive na obszarze powiatu mikołowskiego jest trudna ze względu na fakt, iż firma Yazaki jest praktycznie jedynym i głównym pracodawcą reprezentującym ten rodzaj produkcji. W związku z tym, zwalniane osoby w głównej mierze mogą znaleźć pokrewne zatrudnienie w firmach oferujących stanowiska produkcyjne czy też wykonywanie różnorakich prac prostych - wyjaśnia Loska.

- Zdarzają się również osoby, które posiadają wyuczony konkretny zawód wtedy też szansą na zatrudnienie jest powrót do wyuczonego zawodu - dodaje.

Pierwsza tura konsultacji już się zakończyła, a wzięło w niej udział 37 osób. Kolejna odbędzie się od 17 do 21 sierpnia. Wezmą w niej udział także pracownicy PUP z Tychów oraz Rudy Śląskiej, a także Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty