MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy czytają najwięcej od 10 lat! Po jakie książki sięgamy najchętniej? Optymistyczne wyniki badań Biblioteki Narodowej

Magdalena Ignaciuk
Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Najnowsze statystyki na temat czytelnictwa opublikowane przez Bibliotekę Narodową napawają optymizmem. Okazuje się, że coraz więcej osób sięga po książki. W 2023 r. 43 proc. Polaków przeczytało co najmniej jedną książkę. Najczęściej sięgamy po książki sensacyjne, kryminały i thrillery. Których autorów czytamy najchętniej? Od pięciu lat to samo nazwisko znajduje się na szczycie listy. Co jeszcze wynika z raportu Biblioteki Narodowej?

Spis treści

Najwięcej czytelników od 10 lat!

Biblioteka Narodowa co roku prowadzi badania na temat stanu czytelnictwa w Polsce. I chociaż w pandemii dużo więcej osób sięgało po książki, dopiero w 2023 roku odnotowano wyniki najlepsze od 10 lat. 43 proc. Polaków przeczytało w 2023 roku co najmniej jedną książkę.

W 2023 roku lekturę co najmniej jednej książki w ciągu dwunastu miesięcy poprzedzających badanie zadeklarowało 43% badanych, o 9 punktów procentowych więcej niż w dwóch ostatnich latach, najwięcej od 10 lat. To wyraźnie więcej niż w poprzednich latach – poza rokiem 2020 wskaźnik ten przez niemal całą dekadę utrzymywał się na niższym poziomie. Ten wzrost jest szczególnie dobrze widoczny, jeśli weźmie się pod uwagę wyniki pomiarów wykonanych przez Bibliotekę Narodową w latach 2021 i 2022 - czytamy w raporcie „Stan czytelnictwa w 2023 roku”.

Polacy czytają więcej niż w ubiegłych latach.
Polacy czytają więcej niż w ubiegłych latach. zrzut ekranu/raport Biblioteki Narodowej

W 2023 roku:

 • Odsetek osób, które czytały siedem lub więcej książek w ciągu roku, wynosi 8 proc.;
 • Najwięcej czytających znajduje się wśród kobiet będących między 15. a 24 rokiem życia;
 • Najmniej czytelników znajdziemy wśród mężczyzn po 70. roku życia;
 • Wciąż najchętniej sięgamy po papierowe książki;

Sensacje, kryminały i thrillery to ulubione gatunki literackie Polaków

W 2023 roku najchętniej czytaliśmy powieści sensacyjne, kryminały i thrillery. Na drugim miejscu znalazła się literatura obyczajowa, romanse, powieści erotyczne. Nieco rzadziej sięgamy po poradniki, są one jednak na trzecim miejscu wśród czytanych przez Polaków książek.

Po raz piąty z rzędu na pierwszym miejscu najpoczytniejszych pisarzy znalazł się Remigiusz Mróz. Poza nim na szczycie listy najchętniej wybieranych autorów tworzących powieści sensacyjne, kryminały i thrillery znajdują się Katarzyna Bonda oraz Harlan Coben. Najczęściej wymieniano najnowsze tytuły książek Mroza: „Światła w popiołach”, „Widmo Brockenu”, ale także wcześniejsze, m.in. „Nieodgadnioną”, „Kasację”, „Behawiorystę”. Jeśli chodzi o Katarzynę Bondę, to najchętniej czytamy następujące tytuły: „Lampiony”, „Kobieta w walizce”, „Pochłaniacz”.

Po nazwiska tych autorów literatury kryminalno-sensacyjnej najchętniej sięgaliśmy w 2023 r.
Po nazwiska tych autorów literatury kryminalno-sensacyjnej najchętniej sięgaliśmy w 2023 r. zrzut ekranu/raport Biblioteki Narodowej

Czyje książki Polacy czytają najczęściej?

Oprócz wymienionego już, niekwestionowanego lidera, Remigiusza Mroza, wśród najczęściej wymienianych autorów znaleźli się: Stephen King oraz Henryk Sienkiewicz.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się również autorzy tacy jak:

 • Harlan Coben,
 • Katarzyna Bonda,
 • J.K. Rowling,
 • Agatha Christie,
 • Joseph Murphy,
 • Andrzej Sapkowski,
 • Adam Mickiewicz.

Media społecznościowe mają coraz większy wpływ na wybór lektury

Coraz więcej młodych ludzi czyta, dlatego też zmieniają się źródła informacji o książkach. Wciąż najczęściej od znajomych dowiadujemy się o tym, co warto przeczytać. Nie można jednak pominąć wpływu mediów społecznościowych na rozwój czytelnictwa. Na TikToku, na Instagramie czy Facebooku coraz więcej osób wzajemnie poleca sobie lektury. BokTok czy Bookstagram stają się bardziej popularne. Wiele osób po przeczytaniu książki dodaje jej recenzję w mediach społecznościowych i zachęca (rzadziej zniechęca) do przeczytania konkretnego tytułu.

Inspiracje leżące u podstaw wyboru konkretnych tytułów książek czytanych na ekranach są nieco inne niż w przypadku książek papierowych. Wprawdzie w obu przypadkach na pierwszy plan wysuwają się znajomi, można jednak zaobserwować prawidłowość polegającą na tym, że źródła wiedzy o książkach czytanych w formatach cyfrowych. Same też wyraźnie częściej mają postać cyfrową – częściej wskazuje się strony www wydawnictw, autorek i autorów, prasę internetową, a także na treści dostępne w serwisach takich jak YouTube, TikTok, w tym te wytwarzane przez społeczność Booktoka - czytamy w raporcie.

Według danych Biblioteki Narodowej najczęściej są to informacje dotyczące cyfrowych wersji książek. Wykorzystywanie opinii o książkach w opisany powyżej sposób wskazało 17 proc. czytelników w wieku 15–24 lat.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: Stan czytelnictwa w Polsce w 2023. Raport Biblioteki Narodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy czytają najwięcej od 10 lat! Po jakie książki sięgamy najchętniej? Optymistyczne wyniki badań Biblioteki Narodowej - Strefa Edukacji