Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nie pojadą na urlop do Czarnogóry. W Polsce jest za dużo przypadków zakażeń koronawirusem. Covid-19 psuje wakacyjne plany

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Polacy nie pojadą na wakacje do Czarnogóry
Polacy nie pojadą na wakacje do Czarnogóry Obraz Thanks for your Like
Rząd w Podgoricy stworzył listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać bez ograniczeń do Czarnogóry. Na liście tej nie ma Polski. Do Czarnogóry mogą przyjeżdżać obywatele krajów, w których jest nie więcej niż 25 aktywnych przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców. To oznacza, że Polacy muszą na razie zapomnieć w wakacje o wyjeździe do tęgo pięknego kraju położonego na wybrzeżu Morza Adriatyckiego.

Polacy nie pojadą na wakacje do Czarnogóry

Czarnogóra otwiera swoje granice dla turystów wybranych krajów. Do Czarnogóry bez żadnych ograniczeń mogą przyjeżdżać obywatele państw, jest najwyżej 25 przypadków koronawirusa na 100 tysięcy mieszkańców. Władze Czarnogóry opracowały listę 130 takich państw. Wśród nich jest m.in. Albania, Argentyna, Austria, Bułgaria, Czad, Czechy, Dania, Egipt, Finlandia, Grecja, Gruzja, Chorwacja, Indie, Irak, Islandia, Izrael, Japonia, Korea Południowa, Chiny, Litwa, Łotwa czy Węgry i Słowacja. Na liście tej nie ma jednak Polski.

W Czarnogórze już 24 maja nie odnotowano żadnego aktywnego przypadku zakażenia koronawirusem. Pierwszy przypadek Covid-19 w Czarnogórze wykryto później niż w Polsce, bo dopiero 17 marca, jednak pierwsze ograniczenia w kraju wprowadzono już wcześniej, bo od 14 marca. Władze prowadziły liczne restrykcje i ograniczenia m.in. zamknięto porty morskie dla ruchu pasażerskiego, zakazano też organizacji imprez masowych. Zamknięto szkoły, hotele i restauracje.

Montenegro jako pierwszy kraj w Europie nie odnotował od 24 maja przypadku koronawirusa. To dobry kierunek na tegoroczne wakacje. Jednak nie dla Polaków. Rząd przygotował listę państw, których obywatele mogą przyjeżdżać bez ograniczeń na wypoczynek do Czarnogóry. Na tej liście nie ma Polski.

Turyści będą musieli jednak przestrzegać pewnych obostrzeń. W Czarnogórze będą musieli pamiętać m.in. o tym, by zachować odpowiedni dystans i nosić maseczkę w zamkniętych pomieszczeniach publicznych. Polska początkowa również była na liście państw, których obywatele będą mogli spędzić wakacje właśnie w Czarnogórze. Władze Montenegro zdecydowały jednak o tym, by wykreślić Polskę z tej listy.

„Niestety, mimo iż pierwotnie Polska znajdowała się na liście możliwych państw, dla których Czarnogóra planowała otworzyć granice, to jednak ze względu na dane statystyczne związane z aktualną sytuacją epidemiczną, jak i kryteria przyjęte przez stronę czarnogórską (tzn. mniej niż 25 aktywnych przypadków koronawirusa na 100.000 mieszkańców), finalnie Polska nie znalazła się na liście państw, dla których granice czarnogórskie zostały już otwarte. Oczywiście nie oznacza to, że sytuacja nie ulegnie zmianie, być może już w najbliższym czasie, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż Polska znajduje się blisko wcześniej wspomnianych kryteriów. Czarnogóra będzie co tydzień aktualizować listę państw, dla których otworzy granice, dlatego też uprzejmie prosimy o śledzenie listy (…)” – taka informacja została przekazana mailem od ambasady czarnogórskiej do redakcji "Rzeczpospolitej".

To jest zabawne

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera