Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja w Żorach apeluje - pomóżmy bezdomnym! Policjanci ostrzegają przed skutkami niskich temperatur

ml
Policjanci prowadzą akcję mającą na celu pomoc bezdomnym - wyszukują miejsca ich pobytu i zachęcają ich do szukania pomocy w noclegowniach
Policjanci prowadzą akcję mającą na celu pomoc bezdomnym - wyszukują miejsca ich pobytu i zachęcają ich do szukania pomocy w noclegowniach KMP Żory
Zima już prawie nadeszła, niskie temperatury nie zachęcają do przebywania na zewnątrz... ale co z osobami, które nie mają gdzie się schronić? W Żorach policjanci prowadzą akcję mającą na celu pomoc bezdomnym - wyszukują miejsca ich pobytu i zachęcają osoby bezdomne do szukania pomocy w pobliskich noclegowniach.

Niesienie pomocy osobom bezdomnym, starszym oraz zamieszkującym samotnie stanowi jedno z głównych działań policji, które mundurowi realizują we współpracy z innymi instytucjami. Policjanci i pracownicy socjalni za każdym razem, gdy napotkają bezdomnych przebywających w opuszczonych budynkach, na ogródkach działkowych i innych miejscach informują ich o możliwościach skorzystania z dostępnych w mieście miejsc schronienia, uzyskania wszechstronnej pomocy i ostrzegają przed skutkami niskich temperatur - mówi asp. szt. Kamila Siedlarz z żorskiego komisariatu policji.

Zobacz zdjęcia:

Jak szacują policjanci, w Żorach obecnie żyje kilkadziesiąt osób bezdomnych, które borykają się głównie z różnymi uzależnieniami.

Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło - wyjaśniają w komisariacie.

Stróże prawa przypominają, że w okresie od 1 listopada do 31 marca działa specjalna infolinia dla bezdomnych – 987, która czynna jest przez całą dobę, a połączenia są bezpłatne. Na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach dostępny jest również wykaz placówek udzielających tymczasowego schronienia.

Mundurowi apelują też do mieszkańców o sygnalizowanie o przypadkach konieczności udzielenia pomocy osobom bezdomnym, starszym, czy nieporadnym życiowo, szczególnie zimą, gdy narażone są one na wychłodzenia organizmu. Zgłoszenia można przekazywać za pośrednictwem numeru alarmowego 112, infolinii dla bezdomnych 987 lub poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa lub bezpośrednio dzielnicowemu, odpowiedzialnemu za dany rejon służbowy.

Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo