Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policja z Żywca: Nie migaj światłami. Nie ostrzegaj, bo nie wiesz, kogo ostrzegasz

Jakub Marcjasz
Śląscy policjanci należą do krajowej czołówki, jeśli chodzi o ilość niestandardowych akcji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo
Śląscy policjanci należą do krajowej czołówki, jeśli chodzi o ilość niestandardowych akcji, które mają zwiększyć bezpieczeństwo Lucyna Nenow
Policjanci aranżowali już wypadki i zachęcali kierowców, by... położyli się w worku na zwłoki. Policjanci z Żywca chcą nas przekonać, byśmy nie ostrzegali innych przed kontrolą. Uda im się?

Zatrzymany chwilę wcześniej do kontroli drogowej kierowca ostrzega jadącego z naprzeciwka o stojącym patrolu policji. Siedzący za kierownicą mężczyzna, który wcześniej spożywał alkohol, zmienia drogę, a po chwili... potrąca przechodzące przez przejście dla pieszych dwie dziewczynki. Na koniec słychać apel policjanta i pytanie: "Kogo ostrzeżesz następnym razem?". Tak w skrócie można opisać film, jakim żywiecka policja chce przekonać kierowców, by nie ostrzegali innych przed kontrolą. Słowem - by nie migali. "Nie ostrzegaj, bo nie wiesz, kogo ostrzegasz" - to hasło kampanii, którą Komenda Powiatowa Policji w Żywcu prowadzi wspólnie z Miejskim Centrum Kultury. - Ma poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym poprzez pokazanie kierowcom negatywnych konsekwencji ostrzegania światłami drogowymi przed kontrolami - tłumaczy st. asp. Mirosława Gruszka, rzeczniczka KPP w Żywcu.

CZYTAJ KOMENTARZ:
Szymonik: Mrugacze są wśród nas

Wielu kierowców ciągle jest przekonanych, że ostrzeganie światłami drogowymi przed policyjną kontrolą ma działanie prewencyjne, bo ostrzeżeni jadą wolniej, a kto ma niezapięte pasy - zapina je. Kampania ma pokazać, że tak nie jest. A ostrzegając mijanych kierowców, tak naprawdę nie wiemy, kogo ostrzegamy. W ten sposób możemy dać sygnał nietrzeźwemu kierowcy, włamywaczowi, czy nawet zabójcy. - To zjawisko jest nagminne - mówią żywieccy policjanci. Zatrzymani tłumaczą, że dawali tylko sygnał swoim znajomym lub... zaprzeczają, że do takiej sytuacji miało dojść.

Specjaliści podkreślają, że zmiana mentalności i przyzwyczajeń kierowców jest jednym z najtrudniejszych zadań.

- To kulturowy zwyczaj, od lat przekazywany kolejnym pokoleniom kierowców. Wielu traktuje to jako dobrą przysługę, dlatego uważa, że w podobny sposób należy odwdzięczyć się innym - ocenia dr Marta Stasiła-Sieradzka, psycholog transportu z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dlatego, jak dodaje, ważne jest, aby prowadzone działania nie były jednorazowymi akcjami, ale odbywały się regularnie i na wielu płaszczyznach.

I tak się dzieje. Śląska policja należy do czołówki, jeśli chodzi o ilość akcji dotyczących poprawy poziomu bezpieczeństwa. Wśród nich są też te niestandardowe. W zeszłym roku w Ty-chach kierowcom naruszającym przepisy wręczano metryczki śladowe - takie same, jakie zakłada się... ofiarom wypadków w kostnicach. W miejscu kontroli ustawiono także pojazd do przewozu zwłok. Każdy mógł również sam położyć się w plastikowym worku na zwłoki. Innym razem w Katowicach i Zabrzu zaaranżowali wypadek z udziałem motocyklistów - akcja miała dać odpowiedź na to, ile osób i w jaki sposób pomoże poszkodowanym. Jak się okazało - niewiele. W miastach pojawiły się też makiety policjantów. Zaś podczas pokazów, jakie odbyły się w katowickim Spodku, zaprezentowano potrącenie pieszego przez samochód.
Czy akcja ma sens? - Trudno powiedzieć, na ile są to skuteczne akcje, bo nie wiemy, czy gdybyśmy ich nie prowadzili, statystyki byłyby takie same. Staramy się jednak dotrzeć do wszystkich - podkreśla mł. asp. Marzena Szwed z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

Inne akcje śląskiej policji

"Szacunek + Zrozumienie + Rozwaga = Bezpieczeństwo".
To działania profilaktyczne ukierunkowane na ograniczenie zdarzeń drogowych i ich skutków wśród motocyklistów i motorowerzystów. W 2012 roku byli oni sprawcami 150 zdarzeń, a w 2013 roku - 138.

"Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie"
Program został ukierunkowany na zapobieganie powstawaniu zdarzeń z udziałem kierujących pojazdami mechanicznymi w wieku 18-25 lat. Jeszcze w 2011 roku młodzi kierowcy byli sprawcami 940 wypadków w naszym województwie. Rok temu - 739.

"Rok pieszego"
Realizowana od kilku lat kampania ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa pieszych. Od 2009 roku liczba osób, które zginęły na naszych drogach, spadła o ponad 50 proc. Pięć lat temu było ich 219, w ub. roku - 109.

"Stop agresji drogowej"
W ramach akcji Śląska Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach otrzymała już 500 filmików obrazujących kierowców łamiących przepisy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!