MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z CBŚP rozbili grupę przestępczą. Jej członkowie są podejrzewani o oszustwa VAT

OPRAC.: IM
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili grupę przestępczą. Jej członkowie są podejrzewani o oszustwa VAT.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili grupę przestępczą. Jej członkowie są podejrzewani o oszustwa VAT.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Centralne Biuro Śledcze Policji
Kolejna grupa przestępcza, która wytwarzała tzw. dokumentację kosztową, została rozbita przez CBŚP i PK. Działała także na Śląsku. Zajmowała się m.in. usługami budowlanymi, outsourcingiem, wynajmem pojazdów czy pośrednictwem w zatrudnieniu. W wyniku działania grupy Skarb Państwa mógł stracić nawet 76 mln zł. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono m.in. siedem luksusowych samochodów.

Policjanci z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie, prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej.

Rozbito grupę, której członkowie są podejrzani m.in. o tzw. zbrodnię vatowską

Jej członkowie na zasadzie tzw. karuzeli podatkowej popełniali przestępstwa karne i karnoskarbowe związane z wystawianiem nierzetelnych i poświadczających nieprawdę faktur VAT.

Przedmiotem sprzedaży były chociażby usługi budowlane, outsourcing (przeniesienie części zadań biznesowych na zewnętrzne, wyspecjalizowane firmy), wynajem pojazdów czy pośrednictwo w zatrudnieniu. Kolejne podmioty gospodarcze pełniące rolę „znikających” podatników lub „buforów”, tworząc poświadczającą nieprawdę dokumentację księgową czy listy przewozowe, które generowały dokumentację kosztową.

W ramach śledztwa wsparcia udzielili funkcjonariusze KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach oraz Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.

Ustalono, że podejrzani mogli pomóc w uszczupleniu podatku VAT odbiorcom faktur kosztowych na kwotę 76 mln zł. Natomiast do obiegu wprowadzono faktury o łącznej wartości ponad 476 mln zł.

Według śledczych, w przestępczą działalność może być zamieszanych nawet 16 spółek oraz cztery biura rachunkowe.

Grupa przestępcza mogła działać od 2018 roku

Ustalono, że grupa mogła działać nawet od połowy 2018 roku. Terenem jej działania były następujące województwa: zachodniopomorskie, śląskie, mazowieckie, podlaskie i wielkopolskie, gdzie przeprowadzono akcję, podczas której policjanci CBŚP zatrzymali dziewięć osób (sześć kobiet oraz trzech mężczyzn).

Podczas przeszukań, zabezpieczono sprzęt komputerowy, nośniki danych informatycznych oraz dokumentację. W jednym z domów w bębnie pralki policjanci znaleźli ukryte kilkadziesiąt tysięcy złotych.

[[polecane]20454981,20428319,20445025,20447569;1;Musisz to wiedzieć[/polecane]

Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono ponad 90 tys. zł w gotówce, siedem luksusowych samochodów (sześć z tego roku i jeden wyprodukowany w roku ubiegłym), o łącznej wartości ponad 2,5 mln zł. Dokonano także blokady 68 rachunków bankowych.

W Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie dziewięciu zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym jednej kierowania nią.

Dodatkowo usłyszeli oni również zarzuty m.in. prania pieniędzy, wyłudzania podatku VAT czy wystawiania i przyjmowania nierzetelnych faktur VAT.

Zebrany materiał dowodowy sprawił, że sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec sześciu osób (czterech kobiet oraz dwóch mężczyzn).

Śledztwo jest w toku i niewykluczone, że będą kolejne zatrzymania. Zbrodnia vatowska jest zagrożona karą pozbawienia wolności do 25 lat.

Zobacz koniecznie

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera