Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Siemianowic Śląskich zorganizowali debatę z seniorami ZDJĘCIA

DRAPA
Policjanci z Siemianowic Śląskich regularnie ostrzegają seniorów przed oszustami. Między innymi dlatego funkcjonariusze zorganizowali debatę „Poznaj swojego dzielnicowego oraz nowoczesne narzędzia służące poprawie lokalnego bezpieczeństwa i sprawnego kontaktu z Policją”.

Debata odbyła się w domu parafialnym kościoła pw. św. Antoniego. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, a jednym z tematów była służba dzielnicowego, ponieważ od 1 kwietnia rejonem nr 6 zajmuje się sierż. szt. Mariusz Nizler.

- Mundurowy przybliżył charakterystykę swojej służby oraz sporządzony plan priorytetowy. Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich podinsp. Sławomir Góras scharakteryzował z kolei siemianowicką jednostkę i zagrożenia występujące na terenie miasta - relacjonuje podkom. Tatiana Lukoszek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Siemianowicach Śląskich. Ona sama omówiła sposób działania oszustów, którzy podają się za wnuczków, policjantów czy też pracowników np. wodociągów.

Wcześniej, między innymi na łamach mediów, stróże prawa już wielokrotnie ostrzegali wszystkich seniorów przed przestępcami, którzy dzwonią na telefon stacjonarny i opowiadają zmyśloną historię. Najczęściej podają się za wnuczka lub wnuczkę. Podczas drogowej kolizji uszkodzili drogi samochód i by uniknąć więzienia, muszą wpłacić określoną, wysoką sumę. Chodzi zazwyczaj o kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Dodają, że sami nie mogą odebrać pieniędzy i dlatego wysyłają po nie zaufaną osobę. Niestety, wiele starszych osób nabiera się na to. - Tylko ty możesz mi pomóc. Zadzwoniłem już do wszystkich i jeśli nie dasz mi tych pieniędzy, trafię do więzienia - w taki sposób oszuści przekonują seniorów do przekazania oszczędności.

Po rozłączeniu się, telefon znów dzwoni. Tym razem starsza osoba rozmawia z przestępcą podającym się za policjanta, który potwierdza, że doszło do takiej kolizji.

Dochodzi również do takich sytuacji, że oszust mówi, że przekazuje słuchawkę „funkcjonariuszowi”. Ten zwraca się do starszej osoby: by potwierdzić, że jestem policjantem, proszę wybrać numer 997. Seniorzy działają pod wpływem emocji i nie zwracają uwagi na to, że przecież nie rozłączyli się i cały czas rozmawiają z tą samą osobą, a po drugiej stronie oszuści przekazują sobie słuchawkę. Przestępcy podają się również za inkasentów pracujących na zlecenie energetyki lub wodociągów. Policjanci przypominają wszystkim seniorom, że nie ma takiego obowiązku, by otworzyć drzwi i podać stan licznika, jeśli jesteśmy sami w domu.

Podczas spotkania policjanci wyjaśnili również seniorom na czym polegają oszustwa konsumenckie i jakie są nasze prawa w związku z zawarciem umowy poza siedzibą firmy oraz zachęcali uczestników spotkania do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

- Każde zgłoszenie, które pojawi się na mapie, jest niezwłocznie sprawdzane przez mundurowych, a gdy się potwierdzi, to sprawa jest w toku. Podczas debaty nie zabrakło również tematyki związanej z bezpieczeństwem pieszych na drogach, a uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe. Policjanci zachęcali, by nosić je po zmroku - podkreśla podkom. Tatiana Lukoszek.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected]
DZ24 WIADOMOŚCI CZYTELNIKÓW I INTERNAUTÓW

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!