Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

#ZnamTeNumery - trwa akcja przestrzegająca przed oszustwami: „na wnuczka”, „pracownika banku”, „policjanta” - poznaj metody jak się bronić

Ignacy Krzemiński
Ignacy Krzemiński
Trwa akcja przeciwdziałająca oszustwom, którymi ofiarami mogą paść osoby starsze. Policja razem z znanymi aktorami promują proste rozwiązania, które mogą zapobiec tego typu sytuacjom.

Żerujący na dobroduszności osób starszych oszuści stosują coraz bardziej podstępne metody wyłudzeń m.in. „na wnuczka”, „pracownika banku”, „na wypadek”. Do oszustw tego typu dochodzi bezpośrednio, telefonicznie i w Internecie.

Akcja uświadamiająca seniorów i ich rodziny o rodzajach oszustw i ich przeciwdziałaniu

Wyłudzacze podszywają się pod kogoś z rodziny, funkcjonariuszy policji, pracowników banku - dzwonią lub bezpośrednio kontaktują się z osobami starszymi i informują o nagłym problemie, który sprowadza się do natychmiastowej, często niemałej pomocy finansowej. Po przekazaniu pieniędzy wszystko okazuje się oszustwem, kontakt nagle się urywa, a seniorzy (choć należy mieć na uwadze, że tego typu oszustwa nie dotyczą wyłącznie osób starszych) potrafią stracić dorobek swojego życia.

W ramach przeciwdziałania przygotowano akcję #ZnamTeNumery, która uświadamia i przestrzega przed tego typu zagrożeniami zarówno osoby starsze jak i ich najbliższych. Kampania porusza takie obszary jak bezpieczeństwo w sieci i szereg oszustw na „legendę”: na wnuczka, dalekiego krewnego za granicą, funkcjonariusza państwowego, pracownika banku.

Założenia Kampanii #ZnamTeNumery

  • Ustalenie tzw. hasła rodzinnego - to prosta i skuteczna metoda obrony przeciwko oszustom podszywającym się pod kogoś z rodziny. Słowo, które znają tylko bliscy pozwalające na zweryfikowanie czy jest osobą zaufaną.
  • Warto poznać swojego dzielnicowego i posiadać jego numer telefonu, zalecanym rozwiązaniem jest umieszczenie go w widocznym miejscu oraz zapisanie w kontaktach telefonicznych.
  • Dobrym pomysłem jest spisanie listy najbliższych osób (tzw. 3 numery bezpieczeństwa), z którymi można w każdej chwili się skontaktować, aby pomóc w rozwiązaniu niejasnej sytuacji.
  • Zapamiętanie i stosowanie się do motta „sprawdzaj, nie ufaj”. To ważne, aby nie przekazywać haseł do kont - w zamian lepiej rozłączyć się i zadzwonić samemu do banku z pytaniem, czy rzeczywiście istnieje jakiś problem.
  • Ta sama zasada tyczy się sytuacji, gdy ktoś podszywa się pod policjanta informującego o wnuczku, który miał wypadek, wówczas również najlepszym wyjściem jest sprawdzenie na własną rękę prawdziwości zdarzenia kontaktując się z rodziną.

Znane twarze akcji

Twarzami akcji są aktorzy serialu „Lombard. Życie pod zastaw”: Dominik Dąbrowski, Małgorzata Szeptycka i Henryk Gołębiewski.

Nazwa kampanii jest nieprzypadkowa #ZnamTeNumery zarazem nawiązuje do kultowych tekstów, mówi o numerach (telefonu) do dzielnicowego i bliskich oraz o „numerach” jakie robią oszuści.

[polecane]25914811,26179267,26179401,26179425;1;Nie przeocz[/polecane]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera