Policjant z Pszowa wystawił pouczenie zamiast mandatu. Teraz...

  Policjant z Pszowa wystawił pouczenie zamiast mandatu. Teraz musi się tłumaczyć komendantowi

  Zdjęcie autora materiału
  Arkadiusz Biernat

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Policjant z Pszowa wystawił pouczenie zamiast mandatu. Teraz musi się tłumaczyć komendantowi
  1/6
  przejdź do galerii
  Czy komendant komisariatu policji w Pszowie zniechęca swoich podwładnych do udziału w policyjnym proteście? Takie pytanie zadają sobie mundurowi oraz internauci. Do sieci wypłynęła notatka jednego z funkcjonariuszy, który musiał się tłumaczyć z zastosowanego pouczenia, zamiast wystawionego mandatu. Jest już też odpowiedź Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
  Policjant z komisariatu w Pszowie zastosował pouczenie i musiał się z tego tłumaczyć przełożonemu. Zastępca komendanta poprosił go o sporządzenie notatki ze zdarzenia. Dokument trafił do internetu, gdzie internauci nie pozostawiają suchej nitki na kierownictwie Policji. Uważają, że to forma zniechęcenia mundurowych do udziału w proteście w ramach którego coraz częściej stosowane są pouczenia zamiast mandatów.

  - Wydanie przez przełożonych podległym funkcjonariuszom polecenia pisania notatek wyjaśniających w sprawie korzystania przez nich z przepisów prawa zagwarantowanych w ustawach może naruszać normy prawne i podlegać pod mobbing - poszedł dalej jeden z komentujących internautów.

  O co chodzi? 24 lipca lipca policjant z komisariatu w Pszowie został wysłany na interwencję do jednego z okolicznych sklepów. Według niego, sprawca zakupił dwie puszki piwa i przez nieuwagę włożył dezodorant do kieszeni, który zapomniał wyjąć przy kasie. Za to zdarzenie policjant wystawił pouczenie.

  W związku z tym zdarzeniem zastępca komendanta komisariatu Policji w Pszowie poprosił funkcjonariusza o sporządzenie notatki z wyjaśnieniem motywu zastosowanego pouczenia do art. 119 kodeksu wykroczeń ("Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny").  W przygotowanym piśmie mundurowy oświadczył, że "policjant obsługujący interwencję podejmuje decyzję autorytarnie, samoistnie i według własnego uznania zgodnie z art. 33 § 1 KW czy nałożyć mandat karny, czy pouczyć lub zastosować inny środek wychowawczy wymieniony w art. 41 KW bez nacisku przełożonych na sposób zakończenia interwencji".

  Dodał, że na zastosowanie pouczenia wpłynęła społeczna szkodliwość czynu: rodzaj i charakter naruszonego dobra, okoliczności jego popełnienia.

  - W powyższej sprawie podczas orzekania wziąłem również pod uwagę okoliczności łagodzące, wynikające z art. 33 § 3 jak warunki majątkowe i rodzinne oraz stopień zawinienia - napisał funkcjonariusz.

  - I również proszę o zastanowienie się przełożonych nad marnowaniem mojego czasu służby na pisanie tych wyjaśnień skoro przepisy prawa powinny być im znane tak samo jak mi. To wszystko co mam do wyjaśnienia w tej prawie - zakończył notatkę policjant.

  Na odpowiedź Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach nie trzeba było długo czekać. Na stronie KWP czytamy "żadnej z jednostek śląskiego garnizonu policji nie prowadzi się działań zniechęcających do udziału w proteście. Notatka miała wyłącznie na celu wyjaśnienie wątpliwości, co do zasadności zastosowania pouczenia w tym konkretnym przypadku".

  - Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Pszowie polecił napisać notatkę służbową policjantowi, który zastosował pouczenie wobec sprawcy kradzieży. Polecenie było uargumentowane wyjaśnieniem przesłanek, jakie wziął pod uwagę funkcjonariusz, stosując pouczenie za to wykroczenie oraz ustaleniem, czy w tym konkretnym przypadku zastosowanie takiego środka było wystarczające. W podejmowaniu decyzji przy zastosowaniu pouczeń decydujące znaczenie powinien mieć niewielki stopień szkodliwości społecznej danego wykroczenia; taki, przy którym można uznać, że środek natury wychowawczej będzie wystarczający, aby sprawca w przyszłości poszanował prawo. Wątpliwości budził fakt, że mężczyzna wcześniej popełniał już wykroczenia, w tym także kradzieże. W chwili zdarzenia był pod wpływem alkoholu, co również stanowiło o okoliczności obciążającej go jako sprawcę tego wykroczenia - słyszymy w KWP w Katowicach.

  - Przypominamy, że także sama strona związkowa podkreśla, iż nie można pobłażać sprawcom wykroczeń szczególnie dotkliwych dla społeczeństwa, piratom drogowym czy chuliganom. Każdy przypadek powinien być zatem rozpatrywany indywidualnie i adekwatnie do sytuacji - kończą w KWP.

  Od lipca policjanci prowadzą protest, w ramach którego rezygnują – tam gdzie to możliwe – z wypisywania mandatów. Pouczają sprawców wykroczeń. Domagają się deklaracji MSWiA m.in. o przyznaniu podwyżki 650 złotych i przywróceniu poprzedniego systemu emerytalnego.  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieki policjant

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tego policjanta powinni wyp... ze służby. Dalej pouczajcie a doprowadzicie do anarchii.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Akcja

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  I się potem dziwią, że akcja naklejania na radiowozy haseł Wstąp do policji nie działa


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Naklejki

  Buka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nie działa, bo gość z łapanki, który o zatrudnieniu się w policji decyduje po zobaczeniu takiej naklejki nadaje się co najwyżej na komendanta. Tam nie trzeba żadnych kompetencji. Na liniowych...rozwiń całość

  Nie działa, bo gość z łapanki, który o zatrudnieniu się w policji decyduje po zobaczeniu takiej naklejki nadaje się co najwyżej na komendanta. Tam nie trzeba żadnych kompetencji. Na liniowych policjantów trzeba konkretnych ludzi z powołaniemzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podwyżka

  Olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10

  Najlepsze jest to, że jeżeli policjanci wywalczą jakąś podwyżkę, to ten policjant dostanie 200 zł, a komendant 1100. I średnio będzie 650.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kasa? A za co?

  Rozbawiony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Policjanci chcą podwyżek? A niby za co? Chyba nie za ciężką pracę? Nie potrafią nawet zapewnić bezpieczeństwa matce z dzieckiem na chodniku

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA

  Zobaczcie, jak mieszkają polscy milionerzy ZDJĘCIA