Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Częstochowska otwiera trzy nowe ośrodki zamiejscowe

Redakcja
Koniecpol, Lubliniec i Wieluń - w tych miastach od października zostaną otwarte trzy nowe ośrodki zamiejscowe Politechniki Częstochowskiej. Uczelnia chce ułatwić kandydatom dostęp do studiów oraz przyciągnąć niezdecydowanych.

Trzy nowe ośrodki zamiejscowe Politechniki Częstochowskiej będą rekrutować na studia w ramach wydziału elektrycznego. Uczelnia chciałaby utworzyć w każdym z miast przynajmniej jedną 30-osobową grupę studentów. - Ośrodki zamiejscowe powstaną na zasadzie współpracy pomiędzy politechniką a samorządami. Mieliśmy informacje, że w szkołach są absolwenci zainteresowani studiami w naszej uczelni - tłumaczyła we wtorek kierownik działu nauczania Politechniki Częstochowskiej Beata Pala.

W Koniecpolu rozpoczęła się rekrutacja na informatykę, w Lublińcu na elektrotechnikę, z kolei w Wieluniu zaczął się nabór studentów na oba wymienione kierunki studiów. Na wydział elektryczny - w Częstochowie i ośrodkach zamiejscowych - uczelnia może przyjąć 140 studentów. Burmistrz Koniecpola Józef Kałuża powiedział, że w gminie powstaną być może dwie 30-osobowe grupy. - W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych uczy się 600 uczniów. Z tego, co słyszałem, jest wielu chętnych, żeby podjąć studia na miejscu. To spora szansa, zwłaszcza dla tych którzy nie mają na bilet - tłumaczył burmistrz Urzędu Miasta i Gminy Koniecpol.

- W przypadku studiów w ośrodkach zamiejscowych skraca się czas dotarcia na zajęcia. Na takim rozwiązaniu zyskuje także uczelnia, która może dotrzeć z ofertą do większej liczby kandydatów - powiedziała we wtorek rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej Izabela Walarowska.

W Koniecpolu jest 6,8 tys. mieszkańców, 24 tys. w Lublińcu i 25 tys. w Wieluniu. Burmistrz Kałuża powiedział, że wielkość miejscowości, w której powstaje ośrodek zamiejscowy uczelni nie ma znaczenia, "liczy się tylko, czy jest miejsce, w którym będzie można prowadzić zajęcia". W Koniecpolu studia będą odbywały się w szkole. - Nasz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych ma dopiero pięć lat. Jest nowy, wyposażony w pracownie informatyczne, posiada odpowiednie zaplecze - zapewniał Kałuża.

Rekrutacja na studia w Politechnice Częstochowskiej będzie się odbywać w dwóch terminach. Pierwszy zakończy się z dniem 20 lipca, drugi prawdopodobnie potrwa do października (w przypadku gdy będą chętni). - Każda uczelnia w Polsce przedłuża termin rekrutacji, żeby przyciągnąć jak najwięcej osób - wyjaśniała Walarowska.

Kandydaci na studia, którzy będą się starać o przyjęcie w trzech nowych ośrodkach zamiejscowych Politechniki Częstochowskiej mogą zapisywać się na studia drogą elektroniczną. Na dzień 4 lipca - do Koniecpola, Wielunia i Lublińca wpłynęło 112 teczek kandydatów na studentów.

W 2010 na 20 kierunkach stacjonarnych i niestacjonarnych Politechniki Częstochowskiej studiowało 12 tys. studentów - w tym cudzoziemcy i doktoranci. W październiku rozpoczną się zajęcia na 2 nowych kierunkach - biotechnologii i energetyce. Uczelnia do tej pory dysponowała jednym ośrodkiem zamiejscowym - w Będzinie. Od października będzie miała cztery. PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!