Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska i Tauron podpisały umowę o współpracy. Wspólnie będą realizować projekty badawcze, w tym dotyczące energii jądrowej

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
22 czerwca Politechnika Śląska i Tauron podpisały umowę o współpracy. W ramach porozumienia będą wspólne realizować projekty badawcze, w tym dotyczące energii jądrowej.
22 czerwca Politechnika Śląska i Tauron podpisały umowę o współpracy. W ramach porozumienia będą wspólne realizować projekty badawcze, w tym dotyczące energii jądrowej. Paweł Kurczonek / Polska Press
22 czerwca Politechnika Śląska i Tauron podpisały umowę o współpracy. W ramach porozumienia będą wspólne realizować projekty badawcze, w tym dotyczące energii jądrowej. - Bardzo cieszę się, że firmy takie, jak Tauron, planując swoją strategię rozwoju i transformacji energetycznej, myślą o instytucjach naukowych, badania w tym zakresie od wielu lat są w obszarze naszej działalności naukowej – komentuje prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska i Tauron podpisały umowę o współpracy

Współpraca zawiązana między Politechniką Śląską i Tauronem będzie polegać na realizacji wspólnych projektów, wspólnych badań. Spółka i uczelnia podejmą również wyzwanie rozwiązania problemów stojących przed polską energetyką. Prowadzone będą wspólne badania nad nowymi i odnawialnymi źródłami energii, nad pozyskiwaniem i przechowywaniem tej energii.

- Świat bardzo mocno się zmienia. Energetyka idzie w kierunku, w którym nowoczesne technologie i sztuczna inteligencja mają ogromne znaczenie. Dlatego tak ważna dla nas jest współpraca z Politechniką Śląską. Liczymy na rozwój technologii wodorowej, technologii magazynowania energii. Przechodzimy na źródła mocno zależne od pogody – słońce, wiatr. Bez zdolności magazynowania energii nie odniesiemy sukcesu w transformacji energetycznej – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu spółki Tauron Polska Energia.

Prezes Szczeszek dodaje, że obecni i przyszli absolwenci uczelni mogą ubiegać się o pracę w Tauronie. Nawiązana współpraca pozwoli między innymi na lepsze poznanie oczekiwań firmy względem nowych pracowników.

Politechnika Śląska jest częścią aliansu utworzonego przez kilka europejskich uczelni, którego działalność skupia się na zrównoważonym rozwoju oraz odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji.

- W ten obszar działań wpisuje się nowoczesna energetyka oraz transformacja naszego regionu. Chcielibyśmy, aby projekty, które będą realizowane w Tauronie odbywały się z udziałem pracowników Politechniki Śląskiej, aby pracownicy Tauronu realizowali swoje ambicje badawcze na naszej uczelni – mówi prof. Arkadiusz Mężyk.

Rektor dodaje, że Politechnika Śląska jest w trakcie szeroko zakrojonej modernizacji istniejących kierunków studiów. Dzięki temu studenci dostaną możliwość kształcenia się w zakresie najnowszych technologii związanych z energetyką, w tym technologii wodorowych i odnawialnych źródeł energii.

Energetyka Jądrowa - nowy kierunek na Politechnice Śląskiej

Ważną nowością na uczelni będzie kierunek Energetyka Jądrowa. Prof. Mężyk przypomina, że uczelnia ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Kształcenie w tym obszarze rozpoczęło się w Gliwicach już w połowie ubiegłego stulecia. Specjaliści zajmujący się energetyką jądrową zdobywali wiedzę na Politechnice Śląskiej do lat 80. XX wieku, nie oznacza to jednak, że wiedza kadry przez lata uległa deaktualizacji.

- Mamy świetne kontakty z wieloma uniwersytetami europejskimi, które zajmują się energetyką jądrową, również na studiach międzyuczelnianych. Jest możliwość podróżowania, zobaczenia różnych laboratoriów i tych jednostek, które bardzo skutecznie rozwijają energetykę jądrową, jak na przykład uczelnie francuskie – zapewnia prof. Mężyk.

Dodaje, że studiowanie na Energetyce Jądrowej będzie całkowicie bezpieczne. Nowy kierunek zostanie uruchomiony w przyszłym roku. Nabór na studia powinien rozpocząć się w lutym 2024.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera