MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska ma już 75 lat! To najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w Polsce

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
75-lecie Politechniki Śląskiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
75-lecie Politechniki Śląskiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Politechnika Śląska
Politechnika Śląska to najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku i jedna z największych w kraju. Powstała w 1945 roku jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla Górnego Śląska, czyli najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednocześnie jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie. Dziś, 24 maja, Politechnika Śląska kończy 75 lat. Z tej okazji, na kanale YouTube Politechniki Śląskie, zaplanowano Jubileuszowy Koncert Wiosenny.

75 lat Politechniki Śląskiej. To najstarsza uczelnia techniczna na Górnym Śląsku

Politechnika Śląska kończy dziś, 24 maja, 75 lat. Obecnie to najstarszy w regionie uniwersytet techniczny i jedna z 10 uczelni badawczych w Polsce, stawiająca na innowacje i ciągły rozwój.

Politechnika Śląska rozpoczęła swoją działalność w 1945 roku. 24 maja 1945 roku prezydium Krajowej Rady Narodowej wydało dekret powołujący Politechnikę Śląską. Uczelnia rozwijała się czerpiąc z tradycji Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

- W 75. roku istnienia Politechniki Śląskiej wchodzimy w erę zmian w funkcjonowaniu systemu nauki i szkolnictwa wyższego. Rok akademicki 2019/2020 jest dla wszystkich szczególny, przełomowy. Nowa ustawa ‒ Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce znacząco zmienia naszą rzeczywistość - mówi prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

- Obecna sytuacja światowej pandemii mocno wpływa na naszą teraźniejszość i przyszłość. Wszelkim procesom, które dokonują się na Politechnice Śląskiej przyświeca ten sam cel – współuczestnictwo w rozwoju nauki, a przez to w podnoszeniu jakości życia. To duże wyzwanie, do którego Politechnika Śląska jest bardzo dobrze przygotowana, co potwierdzają m.in. uzyskanie statusu laureata konkursu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza, czy działania na polu walki z epidemią koronawirusa. Jestem przekonany, że potencjał Politechniki Śląskiej pozwala śmiało patrzeć w przyszłość. Życzę Wspólnocie Akademickiej Politechniki Śląskiej, naszym Partnerom i Przyjaciołom wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań - dodaje prof. Arkadiusz Mężyk.

Koncert z okazji 75-lecia Politechniki Śląskiej

Z okazji 75. urodzin Politechniki Śląskiej, 24 maja o godzinie 17.00 zaplanowano Jubileuszowy Koncert Wiosenny, który odbędzie się na kanale YouTube Politechniki Śląskiej. W tym jubileuszowym koncercie online wystąpią: Akademicki Chór Politechniki Śląskiej, AZM – Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej i Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej Dąbrowiacy.

- Z uwagi na epidemię musieliśmy zmienić wiele z naszych planów obchodów jubileuszu. Większość wydarzeń odbędzie się w późniejszym terminie, ale w niektórych możemy wspólnie uczestniczyć online - zaznacza Jadwiga Witek, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

Zobacz koncert na kanale YouTube Politechniki Śląskiej:

Politechnika Śląska: tysiące studentów i absolwentów oraz ponad 50 kierunków studiów

Aktualnie Politechnika Śląska kształci ponad 18 tys. studentów. Uczelnia oferuje studia I stopnia (inżynierskie i licencjackie), II stopnia – magisterskie, kształcenie w szkole doktorskiej oraz studia podyplomowe. Studia prowadzone są w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej. Kandydaci mają również możliwość podjęcia kształcenia na jednym z 20 kierunków lub specjalności w języku angielskim.

Aktualnie Politechnika Śląska kształci ponad 18 tys. studentów.

W 15 jednostkach – 13 wydziałach, 2 instytutach Politechniki Śląskiej – prowadzone jest obecnie ponad 50 kierunków studiów i około 200 specjalności, obejmujących cały zakres działalności inżynierskiej. Dziewięć wydziałów, Instytut Fizyki oraz Instytut Badań nad Edukacją i Komunikacją znajdują się w Gliwicach, dwa wydziały funkcjonują w Katowicach i dwa w Zabrzu.

Obejrzyj dokładnie

Oprócz kierunków technicznych na uczelni można również studiować:

  • analitykę biznesową,
  • architekturę wnętrz,
  • matematykę,
  • socjologię,
  • zarządzanie,
  • zarządzanie projektami,
  • lingwistykę stosowaną,
  • pedagogikę przedszkolną,
  • pedagogikę wczesnoszkolną.

Do tej pory Politechnika Śląska wypromowała ponad 200 tys. inżynierów. Absolwenci uczelni zajmują stanowiska kierownicze, dyrektorskie oraz wysokie pozycje w korporacjach przemysłowych.

- Dowodem tego są liczne rankingi prowadzane przez niezależne ośrodki badawcze. Z raportu przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak wynika, że co dwunasty prezes w Polsce ukończył studia właśnie na Politechnice Śląskiej. Z kolei według dziennika „Rzeczpospolita” gliwicka uczelnia znajduje się na piątym miejscu w kraju pod względem kształcenia przyszłych prezesów - sprawdza Jadwiga Witek, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni