Nasza Loteria

Politycy KO w Katowicach zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o debatę

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Politycy i polityczki Koalicji Obywatelskiej, w piątek 1 września, spotkali się pod Śląskim Urzędem Wojewódzkim, by skomentować start Mateusza Morawieckiego z Katowic z okręgu wyborczego nr 31 i zaapelować do premiera o wzięcie udziału w debacie.

Politycy KO w Katowicach zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego o debatę

Grupa kandydatów i kandydatek do Sejmu startujących w okręgu wyborczym nr 31 z list Koalicji Obywatelskiej, na czele z liderem listy Borysem Budką i Wojciechem Saługą, "jedynką" z zagłębiowskiego okręgu nr 32, w piątek 1 września spotkała się pod gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

- Chcieliśmy po pierwsze przypomnieć, że od czterech lat pan Mateusz Morawiecki unika jakiejkolwiek rzetelnej debaty o naszym województwie. To jedyny w historii premier, który nigdy nie stanął do debaty z kimś z opozycji - mówi Borys Budka.

Następnie wiceprzewodniczący PO tłumaczył, że tematem do rozmów, miałyby być niespełnione obietnice, a jako największy zarzut wobec premiera wskazał na "brak pieniędzy europejskich". W ocenie Borysa Budki przykładem tego, "jak dobrze mogą te środki pracować" jest Stadion Śląski i Muzeum Śląskie. Wojciech Saługa zarzucał premierowi, że nie jest "stąd" i stwierdził, że premier miał podjąć decyzję o likwidacji górnictwa i wyciąć 300 ha lasów pod budowę fabryki samochodów elektrycznych.

Monika Rosa, druga na liście KO w okręgu nr 31, w swoim wystąpieniu przekonywała, że dla niej bezpieczna przyszłość Polski to m.in. uznanie prawa kobiet do decydowania o sobie oraz uznanie Ślązaków i Ślązaczek za mniejszość etniczną. W kontekście górnictwa mówiła o potrzebie notyfikacji umowy społecznej, a później o konieczności dofinansowania szpitali. Tomasz Słupik, zamykający listę KO w tym samym okręgu, podkreślał, że Śląsk stoi przed bardzo ważną transformacją społeczną.

- Górnictwo jest w opłakanym stanie. Kryzys, który dotyczy naszego regionu, jest bardzo wysoki - przekonuje Tomasz Słupik.

Przypomniał również o tym, że nie powstało Śląskie Centrum Nauki, a w jego ocenie ostatnie 4 lata na Śląsku były stracone. Następnie o tematach związanych z edukacją wypowiedziała się Ewa Kołodziej, posłanka KO.

- Dzisiaj pierwszy września. Tradycyjnie Ślązacy przychodzą do szkoły z dziećmi, które przynoszą ogromne tytki. W tych tytkach są słodycze. Wiadomo, cieszymy się, że idziemy do szkoły, ale polska szkoła, to jest opłakana szkoła - mówi Ewa Kołodziej.

Posłanka KO zwróciła uwagę m.in. na potrzebę dofinansowania psychiatrii dziecięcej i psychologów w szkołach, ponieważ dzieci zmagają się z hejtem i przemocą rówieśniczą. Zbyszek Zaborowski, były wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej startujący z list KO, mówił o wyzwaniach transformacji energetycznej i przekonywał, że nie można jej realizować przez likwidowanie kopalń i sprowadzanie węgla z zagranicy. Następnie odniósł się również do sytuacji w przemyśle zbrojeniowym na Śląsku i przekonywał, że gliwicki zakład Bumar-Łabędy "chyli się ku upadkowi", choć zakład w lipcu tego roku wydał oświadczenie mówiące o tym, że "spekulacje o możliwej upadłości Spółki nie mają potwierdzenia w rzeczywistości i służą jedynie dezinformacji oraz działają na szkodę zakładu i załogi", a "rok 2022 Spółka zamknęła z zyskiem, a zatrudnienie w zakładzie wzrosło". Przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim Barbara Wnęk-Gabor podkreśliła rolę samorządowców w polityce, którzy na co dzień są blisko ludzi w swoich miastach i znają ich problemy, a Artur Wieczorek z partii Zieloni mówił o konieczności wykonania termomodernizacji 7 mln budynków w całym kraju i potrzebie inwestycji w fotowoltaikę.

Na koniec wiceprzewodniczący PO, w związku przypadającą dziś 84. rocznicą wybuchu II wojny światowej, zapytany o kwestię reparacji wojennych, jakich Polska oczekuje od Niemiec, zarzucił premierowi, że przez 8 lat "nie zrobił nic w tej sprawie oprócz drukowania setek bezwartościowych dokumentów". Jednocześnie Borys Budka zadeklarował, że Platforma Obywatelska również będzie starać się o uzyskanie reparacji.

- Oczywiście, że tak, wszystkie działania dobre dla Polski, które rozpoczął ten rząd, będą przez nas kontynuowane - mówi Borys Budka.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni