Polska - Bośnia i Hercegowina w Gliwicach ZDJĘCIA, WYNIK Polscy koszykarze wygrali drugi mecz turnieju prekwalifikacji do igrzysk w Paryżu

14.08.2023. Mecz koszykarze Polska - Bośnia i Hercegowina w Gliwicach.
14.08.2023. Mecz koszykarze Polska - Bośnia i Hercegowina w Gliwicach. Lucyna Nenow / Polska Press
W poniedziałek 14 sierpnia 2023 roku reprezentacja Polski koszykarzy w swoim drugim meczu turnieju prekwalifikacji do igrzysk olimpijskich wygrała z Bośnią i Hercegowiną 85:76. Najwięcej punktów dla Biało-Czerwonych zdobyli Mateusz Ponitka i Michał Sokołowski - po 22 oraz Jarosław Zyskowski 13. Zobacz ZDJĘCIA z Areny Gliwice.

Turniej, z którego tylko jeden zespół awansuje do właściwych kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu, jest rozgrywany w gliwickiej hali od niedzieli. W pierwszym meczu Polska wygrała z Węgrami 83:81. Natomiast Bośnia i Hercegowina pokonała Portugalię 84:75. W poniedziałek Węgrzy zagrali z Portugalczykami, a Polacy z Bośniakami.

Zobacz ZDJĘCIA z meczu koszykarzy Polska - Bośnia i Hercegowina w PreZero Arenie Gliwice, 14.08.2023 r.

Polska - Bośnia i Hercegowina: Szalejący Sokołowski

Polacy bardzo dobrze weszli w mecz. Po rzutach za trzy Michała Sokołowskiego i Jarosława Zyskowskiego było 6:0. Goście szybko pokazali, że nie dadzą sobie dmuchać w kaszę i mieliśmy 6:7. Pierwsza kwarta zakończyła się jednak prowadzeniem Biało-Czerwonych 27:19, a w drugiej gospodarze mieli już 13 punktów przewagi - 36:23. Bośniacy znów się zerwali i zrobiło się 40:36. Szalejący Sokołowski trafił dwie trójki i było 46:36. Do przerwy Polska prowadziła 50:37, a Sokołowski miał na koncie aż 19 punktów, w tym pięć celnych za trzy.

Polska - Bośnia i Hercegowina: Były tylko 3 punkty przewagi

Na początku trzeciej kwarty goście doszli na trzy punkty (57:54). Zrobiło się nerwowo... Wtedy Zyskowski wziął sprawy w swoje ręce i głównie za jego sprawą Polacy znów odskoczyli, a po trójce Andrzeja Pluty było na 70:54. Przed czwartą kwartą przewaga wynosiła 15 punktów przewagi (70:55).

Ostatnia część zaczęła się od kolejnych rzutów trzypunktowych Zyskowskiego i Mateusza Ponitki - 76:55. Biało-Czerwoni prowadzili później 80:57 i nic nie było w stanie odebrać im zwycięstwa! Bośniacy walczyli do końca, aby przegrać jak najniżej i na 54 sekundy przed końcem było 83:74, a skończyło się 85:76.

Zasady prekwalifikacji do igrzysk w Paryżu

Dwie najlepsze drużyny turnieju w Gliwicach zagrają w fazie finałowej, gdzie połączą się z zespołami z grupy A rozgrywanej w Tallinie (grupa z udziałem Polski to B). Tam rywalizują Czechy, Izrael, Macedonia Północna i gospodarz - Estonia. Półfinały w Gliwicach rozegrane będą „na krzyż” - drugi zespół w grupie B kontra pierwszy w A oraz pierwszy w grupie B kontra drugi w A.

Gliwice: Turniej prekwalifikacji do igrzysk olimpijskich Paryż 2024

Polska - Bośnia i Hercegowina 85:76 (27:19, 23:18, 20:18, 15:21)

Węgry - Portugalia 74:86 (21:22, 21:26, 23:19, 9:19)

Polska: Michał Sokołowski 22, Mateusz Ponitka 22, Jarosław Zyskowski 13, Aleksander Balcerowski 8, Andrzej Pluta 8, Michał Michalak 5, Igor Milicić Jr. 3, Jakub Garbacz 2, Geoff Groselle 2, Mikołaj Witliński 0,Przemysław Żołnierewicz 0.

Bośnia i Hercegowina: Jusuf Nurkić 17, Aleksandar Lazić 15, Dżanan Musa 13, Amar Alibegović 11, Edin Atić 7, Luka Garza 5, Mralem Halilović 3, Kenan Kamenjas 3, Amar Gegić 2, Adin Vrabać 0.