Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Spółka Gazownictwa tłumaczy się z opieszałości w podpisywaniu umów w sprawie nowych przyłączy gazowych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Tomasz Żak/Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego - arc
Polska Spółka Gazownictwa w lutym zadeklarowała, że znów istnieje możliwość wykonania przyłączy gazowych do nowych budynków. Kilka tygodni wcześniej firma informowała klientów indywidualnych i deweloperów, że w tym roku nie ma możliwości wykonania nowych przyłączy ze względu na fakt, że wykorzystano już wszystkie środki planowane na 2022 i 2023 rok. PSG miało się skontaktować z klientami, którym odmówiono wykonania przyłączy, w ciągu "najbliższych dni". Minął ponad miesiąc, a klienci żalą się na brak kontaktu ze strony firmy.

Saga z wykonaniem nowych przyłączy gazowych przez Polską Spółkę Gazownictwa trwa. Na początku 2022 roku spółka informowała, że podłączenie nowych domów i budynków do sieci nie jest możliwe z powodu braku środków.

PSG tłumaczyła, że środki na nowe przyłącza na lata 2022 i 2023 zostały wyczerpane w 2021 roku, który był rekordowy pod względem wykonanych przyłączy. Spółka wydała wówczas zawarła umowy na realizację 135 tys. przyłączy. W tym roku i kolejnym na przyłączanie nowych odbiorców wyda prawie 2 mld zł.

Klienci otrzymywali odpowiedź z odmową

Zawiedzeni klienci otrzymywali tę samą odpowiedź:

"Informujemy, że w związku z pełnym wykorzystaniem środków finansowych przewidzianych na inwestycje przyłączeniowe w Planie Działalności Gospodarczej Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. (dalej: “PSG”), aktualnie nie możemy sfinansować przyłączenia Państwa obiektu do sieci gazowej, dlatego też nie istnieją warunki ekonomiczne przyłączenia. W przypadku dalszego zainteresowania przyłączeniem do sieci gazowej prosimy o ponowne złożenie wniosku w przyszłości (nie wcześniej niż w 2023 r.)".

Zaniepokojony sytuacją był również rynek deweloperski. - Problem dotknie przede wszystkim Kowalskich, którzy na własną rękę decydują się na realizację budowy domu. Patrząc na dotychczasową politykę rządzących – m. in. uchwalenie ustawy o domkach do 70 m2 – wierzę, że problem utrudnienia możliwości budowy własnego domu z uwagi na brak przyłączy gazowych zostanie sprawnie rozwiązany – oceniał Sebastian Juszczak, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Polski Alarm Smogowy zwracał natomiast uwagę na fakt, że odmowa przyłączania nowych instalacji gazowych spowoduje zahamowanie programu „Czyste Powietrze” – około połowa osób, która skorzystała z tego programu wymieniała stary kocioł węglowy na gazowy.

Nie przeocz

Polska Spółka Gazownictwa zmieniła zdanie

Na szczęście dla klientów zmieniła zdanie i wydała 18 lutego nowe oświadczenie. - Polska Spółka Gazownictwa pozyska dodatkowe środki finansowe, które pozwolą zawrzeć kolejne nowe umowy o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej gazu ziemnego. W najbliższych dniach klienci, którzy w ostatnich tygodniach otrzymali odmowy przyłączenia do sieci gazowej, zostaną poinformowani przez Polską Spółkę Gazownictwa o możliwości przyłączenia się do sieci gazowej, po spełnieniu warunków przyłączenia do sieci, o których mowa w art. 7 ustawy Prawo Energetyczne. Przyłącza będą wykonywane zgodnie z datą zawarcia umowy. Z klientami, którzy otrzymali negatywne odpowiedzi, będziemy się kontaktować indywidualnie - poinformowała spółka.

Deklaracja wlała w serca zawiedzionych klientów nieco nadziei, która jedna z czasem znów się ulatniała. Do naszej redakcji zgłosiło się kilku klientów, którzy informowali, że mimo wcześniejszych deklaracji, nikt nie zgłosił się do nich w sprawie podpisania umowy na realizację przyłączy.

Niektórzy nie czekali i sami szukali pomocy w gazowni. Bezskutecznie. - Mąż dzwonił, ale nie otrzymał żadnej konkretnej odpowiedzi. Miał odczucie, że termin wykonania przyłączy jest na "święty nigdy". Jest wojna i wiadomo, że każdy chciałby załatwić to jak najszybciej - mówi pani Joanna.

Także deweloperzy odczuwają wciąż te same problemy.

Skontaktowaliśmy się z 2 firmami, które miały problem z przyłączami. Pierwsza z nich składała wniosek o zawarcie umowy z PSG w Warszawie, nikt się do nich nie odezwał i w końcu sami wysłali do PSG ponownie, pozostają bez odpowiedzi od 3 tygodni..

Druga firma z Katowic nie otrzymała odpowiedzi z PSG, a na tym samym rynku podpisano jakieś umowy np. związane z budową hipermarketu. Widzimy, więc że niestety problem istnieje do tej pory i dotyczy również deweloperów - informuje Zuzanna Wiak. manager ds. PR i marketingu w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

"Opóźnienie z powodu przeprowadzenia analiz efektywności"

O sytuację zapytaliśmy bezpośrednio w Polskiej Spółce Gazownictwa. - Powodem przesunięcia terminu osobistej komunikacji z klientami, była decyzja o przeprowadzeniu analiz efektywności przyłączenia dla poszczególnych wniosków. Dzięki temu o możliwości ponownego złożenia wniosku o przyłączenie do sieci gazowej, zostaną poinformowane tylko te osoby, które spełniają kryteria, o których mowa w art. 7 ustawy Prawo Energetyczne. Klienci, dla których analizy wyjdą pozytywnie, będą sukcesywnie informowani za pomocą SMS-a lub e-maila o możliwości przyłączenia się do sieci gazowej. Przez pierwsze dwa dni tego tygodnia Polska Spółka Gazownictwa wysłała już ponad 5 tysięcy takich informacji - informuje Grzegorz Cendrowski, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.

Sytuację będziemy monitorować na naszych łamach.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty