MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posłanki Mirosława Nykiel i Katarzyna Stachowicz podsumowują Forum Kobiecości 2024 - wydarzenie dla kobiet i o kobietach [ZDJĘCIA]

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Znane polityczki podczas Forum Kobiecości 2024 mówiły o wyzwaniach, które stoją przed kobietami w najbliższych latach.
Znane polityczki podczas Forum Kobiecości 2024 mówiły o wyzwaniach, które stoją przed kobietami w najbliższych latach. FB Śląskie. Pozytywna energia
W minioną sobotę w gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach odbyło się Forum Kobiecości 2024. Wydarzenie dedykowane kobietom, na którym pojawiło się wielu znamienitych gości. Wśród nich były m.in. posłanki Mirosława Nykiel oraz Katarzyna Stachowicz, które podkreślały, że tego typu inicjatywy są niezwykle ważne, gdyż stają się platformą do wymiany doświadczeń i myśli.

Posłanki Mirosława Nykiel i Katarzyna Stachowicz o roli kobiet i ważnych decyzjach

W sobotę, mieszkanki województwa śląskiego miały okazję wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu, stając się jego głównymi bohaterkami. Forum Kobiecości, bo o nim mowa, odbyło się w pięknych przestrzeniach Muzeum Śląskiego. Podczas czterogodzinnego eventu przedstawicielki płci pięknej miały okazję wysłuchać licznych debat, prelekcji oraz wziąć udział w warsztatach o różnorodnej tematyce.

Wśród wielu znamienitych gości znalazły się m.in. posłanki Mirosława Nykiel oraz Katarzyna Stachowicz, które są wielkimi entuzjastkami tego typu wydarzeń.

- W moim przekonaniu takie wydarzenia są bardzo ważne. Wiem to z praktyki, ponieważ od lat współorganizuję Kongresy Kobiet na ziemi podbeskidzkiej. Bardzo potrzebne jest tworzenie przestrzeni do wspólnych spotkań, miejsc, gdzie kobiety będą się wspierały i inspirowały dzięki swoim doświadczeniom. Świat wokół nas zmienia się bardzo szybko, tym bardziej ważna jest wymiana myśli, a wydarzenia skupiające kobiety dają taką możliwość. Warto pokazywać dobre przykłady, udowadniające, że nawet jeśli coś jest trudne i wydaje się nie do pokonania, to są wokół nas kobiety, które przezwyciężyły największe przeszkody. To bardzo pozytywnie nastawia. Wspólnie można przenosić góry - mówi Mirosława Nykiel, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

W podobnym tonie wypowiada się posłanka Stachowicz, która w ławach sejmowych zastąpiła Wojciecha Saługę, który objął stanowisko marszałka województwa śląskiego.

- Inicjatywy, które poruszają sprawy ważne dla kobiet, w których kobiety biorą udział, są bardzo potrzebne. Myślę, że teraz coraz więcej kobiet decyduje się na udział w życiu społeczno-publicznym i właśnie spotkania z osobami, które osiągnęły sukces zawodowy lub społeczny dają przykład jak można działać i połączyć życie rodzinne z karierą zawodową. Spotkania takie jak Forum Kobiecości pokazują, że można walczyć o siebie pomimo przeciwności losu, jakimi są m.in. choroby. Każde takie spotkanie jest wartością dodaną, sobotnie spotkanie w Muzeum Śląskim, w sercu województwa śląskiego przyciągnęło wiele ciekawych postaci z życia kulturalnego, polityki, ale także z życia społecznego - wyjaśnia Katarzyna Stachowicz.

Posłanka Stachowicz zwróciła uwagę na szeroki zakres omawianych podczas Forum treści, a te były związane z życiem społecznym, urodą i zdrowiem fizycznym oraz psychicznym. Sprawy kobiet przez lata były niezauważane lub spychane pod polityczny i historyczny dywan. Teraz czas na odrobienie zaległych lekcji.

- Jestem prezesem fundacji onkologicznej i bardzo dużo działam na rzecz profilaktyki i edukacji, a te wszystkie sprawy były również poruszone podczas Forum Kobiecości. Przed laty wraz z Dziennikiem Zachodnim działałam na rzecz refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii, którą udało nam się wspólnie wywalczyć dla kobiet, które mają mutację genetyczną. Jednak dalej jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia - mówi Katarzyna Stachowicz.

Rola kobiet w życiu społecznym - jakie wyzwania stawia przed nami świat?

Wśród ważnych debat, które odbyły się podczas Forum Kobiecości, były te dotyczące zadań, które stoją przed kobietami w najbliższych latach. Zwracano uwagę na fakt, ogromnych zmian, jakie w tej przestrzeni zaszły w ostatnim stuleciu.

- Rola kobiet rośnie i będzie rosła. Jeszcze niedawno nie miałyśmy praw wyborczych, co dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić. Obecnie nie powinniśmy oceniać człowieka przez pryzmat płci, a jego umiejętności, zasobów. Kiedyś za to, co dzisiaj mówimy pewnie byłybyśmy spalone na stosie, to jest niewyobrażalne jak historia poprowadziła losy kobiet. A przecież kobiety świetnie potrafią sobie radzić z prowadzeniem kariery, z macierzyństwem, z realizacją pasji. Nasze ugrupowanie robi wszystko, aby wesprzeć kobiet w ich działaniach i chęci rozwoju - mówi Mirosława Nykiel.

Jak dodaje Katarzyna Stachowicz, rola kobiet w życiu publicznym jest nieoceniona.

- Uważam, że kobiety powinny jak najczęściej brać udział w życiu publicznym, ponieważ mamy w sobie ogromną wrażliwość, empatię. Jesteśmy bardzo dobrze zorganizowane i mamy inne podejście, często kompromisowe, do wielu zagadnień. Dlatego kobieca rola w życiu społecznym, zawodowym i politycznym ma bardzo duże znaczenie. Doskonale widać to w ostatnim czasie, gdzie kobiety chcą coraz częściej uczestniczyć w takim życiu, które do tej pory było tylko i wyłącznie przestrzenią dla mężczyzn - tłumaczy Katarzyna Stachowicz.

W świecie wielkiej polityki - między rodziną, a karierą

Jak twierdzą posłanki, na swoim politycznym podwórku zauważają wiele zmian związanych z zaangażowaniem kobiet w politykę, jednak dalej w tej przestrzeni brakuje im pewności siebie.

- Dla mnie ogromnie ważne jest, aby kobiety bardziej angażowały się politycznie, bo ciągle jest nas za mało. Kobiety, kiedy ma zapaść decyzja, np. aby wejść na listę do sejmu lub samorządu, przez długi czas zastanawiają się, czy to właściwa droga, czy dadzą radę. Jednak w tym czasie listy wypełniają się mężczyznami. Polityka obrosła mitami. Oczywiście to nie jest łatwa droga, w mojej ocenie to najtrudniejsza z dziedzin, których w życiu dotykałam, natomiast głos kobiet jest w niej niezwykle ważny - mówi Mirosława Nykiel.

O roli kobiecego głosu mogą świadczyć wybory parlamentarne, które odbyły się 15 października ubiegłego roku. Determinacja wielu kobiet w kwestii zmiany władzy zakończyła się sukcesem.

- W ostatnich latach, podczas rządów Prawa i Sprawiedliwości, zmieniono prawo, przez które kobiety wychodziły na ulice, chcąc zademonstrować swój sprzeciw. Kwestie dotyczące kobiet powinny leżeć w ich gestii – to one powinny decydować o swoim ciele i sumieniu. Wydarzenia tamtych dni pokazały, że jesteśmy ogromną siłą, której politycy się boją - wyjaśnia Katarzyna Stachowicz.

Teraz czas na kolejne, kluczowe decyzje rządu. Czekają na nie miliony kobiet w całym kraju.

- Wśród najważniejszych kwestii są dzisiaj te związane z aborcją. Wiemy co się stało po skandalicznym wyroku Trybunału Konstytucyjnego. To jest wiodący temat w parlamencie polskim. Istotna jest też dyrektywa unijna, która ma wejść w życie do 2026 r. mówiąca o zasiadaniu kobiet w spółkach giełdowych i spółkach Skarbu Państwa. Dzisiaj zasiadają w nich głównie mężczyźni - dodaje posłanka Stachowicz.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni