Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat gliwicki: Wodzenie niedźwiedzia po 50 latach przerwy wraca do Wielowsi

Paweł Pawlik
Wodzenie niedźwiedzia po 50 latach przerwy wraca do Wielowsi
Wodzenie niedźwiedzia po 50 latach przerwy wraca do Wielowsi Paweł Pawlik
Ulicami Wielowsi przeszedł korowód prowadzący na skazanie niedźwiedzia. Zwierze w tradycji ludowej symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka. Barwna grupa złożona z przebierańców, wśród których byli m.in. kominiarz, myśliwy, ksiądz, policjant i para nowożeńców, wróciła na ulice Wielowsi po 50 latach nieobecności.

W poniedziałek ulicami Wielowsi przeszedł korowód prowadzący na skazanie niedźwiedzia. Winowajca wszelkich nieszczęść, został przeprowadzony ulicami, gdzie z okien domostw wiwatowali mieszkańcy. Orszak odwiedził miejscowych przedsiębiorców, Urząd Gminy, aby dotrzeć na koniec do Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie na wszystkich czekała ostatkowa zabawa. Wodzenie Niedźwiedzia wróciło na ulice Wielowsi po 50 latach nieobecności. Historia tej śląskiej tradycji karnawałowej sięga XIV lub XV wieku.

Barwny korowód złożony z przebierańców, wśród których byli m.in. kominiarz, myśliwy, ksiądz, policjant i para nowożeńców, prowadził na postronku niedźwiedzia. Zwierze w tradycji ludowej symbolizuje wszelkie zło, jakie spotyka człowieka.

- Ja już chodzę od siedmiu lat, tutaj, ale tutaj pierwszy - mówi Rafał Profus, odgrywający rolę niedźwiedzia. - W tym roku strój jest nowy, robiliśmy własnoręcznie. Wszystko ze słomy, naszywane na spodnie robocze. 1,5 miesiąca pracy kilku osób. Ja głowę robiłem własnoręcznie - zachwala główny bohater korowodu. Grupie towarzyszyli muzycy: był akordeon, bęben, saksofon i trąbka.

Zgodnie z tradycją grupa wodząca niedźwiedzia często płata różne figle np. zatrzymuje samochody by wręczyć "mandaty" za przewinienia. Tak było i tym razem. Kilku kierowców zostało zatrzymanych do kontroli przez "policjanta" i próbowało wykupić swoje winy. Orszak dotarł do Urzedu Gminy, gdzie został przywitany przez wójta Gintera Skowronka, który został porwany do tańca przez przebierańców.

- O 18 przywitaliśmy niedźwiedzia w sali ośrodka kultury na wspólnej zabawie. Jak mówi tradycja, każda z gospodyń musiała zatańczyć z niedźwiedziem. Żeby tradycji stało się za dość Niedźwiedź został przepędzony, za to że był sprawcą wszelkiego zła - mówi Stanisław Ścisiewicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Wielowsi.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!