Powódź w woj. śląskim: Żołnierze w Bielsku-Białej i Bieruniu umacniają wały przeciwpowodziowe i usuwają skutki podtopień

Marcin Twaróg
Marcin Twaróg
W akcji przeciwpowodziowej bierze udział 80 żołnierzy 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic i około 100 żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej .
W akcji przeciwpowodziowej bierze udział 80 żołnierzy 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic i około 100 żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej .
Żołnierze biorą udział w akcji przeciwpowodziowej. 80 żołnierzy 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic pomaga w umacnianiu wałów, a około 100 żołnierzy 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ruszyło do Bielska – Białej by pomóc lokalnej społeczności w związku z krytycznym przekroczeniem stanu wody w rzece Biała, potoku Kromarek i stawach hodowlanych.

Powódź w województwie śląskim

Żołnierze pomagają między innymi w umacnianiu wałów, tak by ochronić przed wodą pobliskie gospodarstwa. Na miejscu jest także kompania dowodzenia 13 ŚBOT wyposażona w łodzie, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe i kombinezony do pracy w wodzie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Niekorzystne prognozy dla tego regionu stały się przyczynkiem za podjęciem decyzji o mobilizacji 131 batalionu lekkiej piechoty z Gliwic. Ponad 80 żołnierzy pomagało między innymi w umacnianiu wałów, tak by ochronić przed wodą pobliskie gospodarstwa. Na miejscu była też kompania wyposażona w łodzie, agregaty prądotwórcze, zestawy oświetleniowe i kombinezony do pracy w wodzie.

Kolejnych 100 żołnierzy Śląskiej Brygady czeka w gotowości do wsparcia województwa małopolskiego. W Bieruniu, Szczyrku i Brennie swoje zadania wykonywały Zespoły Oceny Wsparcia

Nie przegapcie

Kolejny Zespół Oceny Wsparcia ruszył do Szczyrku, aby ocenić jakie siły i środki będą tam potrzebne do pomocy przy wylewającej rzece Żylice gdzie wartki nurt uszkodził kładki oraz do Wilkowic gdzie wystąpiły lokalne podtopienia.

Ewakuacja w Wilkowicach została ogłoszona na wyupadek przerwania tamy i pęknięcia zbiornika retencyjnego w Wilkowicach

Powódź na Śląsku: Zapora w Wilkowicach pęknie? Jest wniosek ...

Przypomnijmy: zadaniem Zespołów Oceny Wsparcia jest podwyższenie efektywności zarządzania kryzysowego. To one jako pierwsze udają się na miejsca zdarzeń, oceniają sytuację i nawiązują kontakt ze sztabem kryzysowym. Ich zadaniem jest także oszacowanie potrzeb użycia sił i środków z zasobów wojska.

Terytorialsi do działań mogą ruszyć na wniosek wojewody do ministra obrony narodowej. Takie decyzje podejmowane są błyskawicznie. Było tak w przypadku wtorkowych wydarzeń na Lubelszczyźnie, gdzie przy usuwaniu szkód po trąbie powietrznej ze strażakami współpracuje II Lubelska Brygada OT. do dwustu żołnierzy WOT.

Od wtorku przed intensywnymi opadami i wezbraniem rzek alerty wydaje Insytyt Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz RCB.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie