Powstańcy śląscy stoczyli walkę pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich

Redakcja
Powstańcy śląscy stoczyli walkę pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich Kamila Rożnowska/Dziennik Zachodni
Zabytkowy i współczesny sprzęt wojskowy, pokazy i inscenizacje walk powstańczych oraz z 1939 roku. Tak pod Kopcem Wyzwolenia obchodzono dzisiaj Święto Wojska Polskiego. Zobaczcie zdjęcia i wideo!

Początkowo wszystko toczyło się po myśli śląskich powstańców, w bitwie udało się im pokonać oddział niemieckich żołnierzy, ale niestety nie udało się wygrać całego starcia – tak w skrócie można streścić scenariusz walki rekonstrukcyjnej z okresu pierwszego powstania śląskiego, którą można było wczoraj oglądać pod Kopcem Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. W ten sposób uczczono pamięć o śląskich zrywach niepodległościowych, ale również świętowano Dzień Wojska Polskiego.

- Obchody musieliśmy przesunąć o tydzień, ponieważ 15 sierpnia w Piekarach odbywała się pielgrzymka kobiet – wyjaśnia Dariusz Pietrucha, prezes stowarzyszenia Pro Fortalicium, które współorganizowało wczorajsze uroczystości, dlaczego impreza odbyła się wczoraj, a nie tydzień wcześniej.

Ale to nie jedyna inscenizacja, którą można było zobaczyć wczoraj w Piekarach. Na polach pod Kopcem zrekonstruowano również starcie z 1939 roku. –Publiczność mogła zobaczyć dwa duże czołgi. Po stronie niemieckiej był to Panzerkampfwagen II, natomiast po polskiej 7 TP - mówi–Bartosz Skolik z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe Hoffmeyer, który odpowiedzialny był za scenariusz wczorajszych inscenizacji.

Wszystko rozpoczęło się uroczystą Mszą Święta z udziałem wojskowych, a później nastąpiło luźniejsza część obchodów. Mieszkańcy mogli zobaczyć zabytkowy i współczesny sprzęt bojowy oraz spotkać nie tylko rekonstruktorów walk z okresu międzywojnia i drugiej wojny światowej, ale również żołnierzy służących na co dzień w 34. Dywizjonie Obrony Powietrznej z Bytomia oraz 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór.

Anicie, Marcinowi i Kubusiowi Grudniom, mieszkańcom Piekar Śląskich bardzo podobała się organizacja obchodów Święta Wojska Polskiego pod Kopcem. – Dobrze, że takie imprezy są organizowane. Młodzież i dzieci powinny wiedzieć co to jest wojsko, jak wygląda i kiedyś wyglądał sprzęt wojskowy – mówi pani Anita.

Mówi Bartosz Skolik z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Kampfgruppe Hoffmeyer:

Wideo

Komentarze 39

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oberschlesier

Warsiasko-zaglymbioskij historii ciag dalszy: od kiedy na Gornym Slasku byly powstania?

B
Beuthner

Unos tyz mieszkol powstaniec!!!!! wojna przesiedziol w pywnicy w grodzy na kartofle!!!! nazywol sie Hanek Ludziarcyk!!! Wojna sie koncola i ruse w krocyli do Beuthen!!! i Hanek lapnol ta polsko fana i leciol im na powitanie!!!! i prask Hanka zastrzelyli!!!!! i tak bork nie lobejrzol tyj polski w Beuthen!!!!! A reszta tych rylow wyjechala do NRF bo ta cudowno polska jym d......m wylazla!!!!!! A stary Szulik to umar przy zeleznioku !!! jak grol na grzebyniu od bytomia bito drogo!!!! tyla jym dala polska!!!!!! bo borok niemiol organkow !!!!! bo gorole take cos nie znali!!!!! Gück auf OS!!!!!!

R
Rybniczanin -ŚLONZOK

Walczyli o NIEPODLEGŁOSC SLASKA ale nic z tego bo po Nimcach Wkroczyli na Slask Poloki i tak skonczyły se marzenia o niepodległosci Slaska i co najgorsze siedza tu az do dzis

T
Tyta

a powiydz nom yno uposledzony czowieku, jak to bylo po 45-tym, z waszym wlazyniym do rzici Stalinowi?,
bo bardzo lichućko mosz pamiynć i bardzo wybiorczo, tak jak ta polcko pisano historyja,
kaj co drugo kartka je "luźno".

L
Lutek

Przecież sowieci to byli najlepsi sojusznicy nazistów! Razem napadli na Polskę w 1939 roku! Zbrodni? To była "kłótnia w rodzinie". Dowodem jest to że po 1945 naród enerdowski czcił Stalina i Lenina. Do dzisiaj wielu używa rosyjskiego alfabetu :-)

D
DM

Polski PRZYGŁUPIE

G
Gość

zwolennika Salomona Morela, który kłamał w żywe oczy ze jego frustracje
są podmiotem przerywania w obozie w Oświęcimiu

To obraz psychozy nomenklatury PRL - psychopaty z urojeniem
choroby popromiennej której nigdy nie doznał

Należy go traktować w sposób szczególny z naruszeniem
prawa Polskiego.

A
A las Katyński

jest pogrążony krwią NKWD twóców Komunismu i narodowego syjonizmu

D
Deutsch-Oberschlesier

kluczy kręci przeinacza i wyolbrzymia ponad miarę dla ukrycia zbrodni sowieckich

"W 1945 r. w obozie pracowała komisja radziecka, która podjęła proste ustalenia – pomnożono teoretyczne możliwości techniczne krematoriów przez liczbę dni ich pracy. Otrzymano w ten sposób liczbę prawie 5 milionów ofiar. Informacja ta była przez długi czas kolportowana oficjalnie, w podręcznikach i encyklopediach. Różnie podawano też narodowość unicestwionych. Według niektórych prac z okresu PRL mieli to być praktycznie wyłącznie Polacy. Sprawa ta stała się głośna w 1968 r., gdy ukazały się kolejne tomy nowego wydania Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. Podawano w niej zweryfikowane dane, zwłaszcza że w obozach Auschwitz zagładzie ulegali w większości Żydzi. Reakcja ówczesnych władz była histeryczna. Komitet redakcyjny encyklopedii oskarżono o fałszowanie historii, a nowa, zmieniona redakcja hasła, została dołączona jako wkładka do następnych tomów encyklopedii wraz z przeprosinami."

"Ze względu na brak zachowanej dokumentacji obozowej, jak również z powodu przeprowadzonej przez Niemców akcji zacierania śladów zbrodni, trudno jest ustalić precyzyjnie liczbę osób zamordowanych w Małym Trościeńcu. W niektórych publikacjach podawano liczby rzędu 205 000, a nawet 546 000 ofiar. Ich autorzy opierali się przy tym zazwyczaj na wynikach śledztw prowadzonych przez władze sowieckie w latach 1944–1945. Dziś wiadomo, że liczby te były zawyżone, a poza tym odnosiły się prawdopodobnie do całego rejonu Mińska[3]. Obecnie historycy instytutu Jad Waszem szacują, że w obozie i jego najbliższej okolicy zamordowanych zostało blisko 65 000 osób"

G
Gość

na wschód do Bauera a tam się nami zatroszczą !!!

Ale rodzice nas oszukali wysyłając na śmierć w sowieckich Łagrach

co ty na to filatelista

Suworow o tym pisał ?

W
Wilhelm Szewczyk

to ten co okupował Niemcy i nazwał je DDR - teraz zrozumiałe jest ten cały PRL

Brak ogłady polskiej zawsze wyjdzie na światło dzienne ...!

f
filatelista

LAS W SZEPAROWCACH - MIEJSCE ROZSTRZELANIA KOŁOMYJSKICH ŻYDÓW
AutorzyAktualizuj tekst i lokalizacjęAktualizuj kształtDodaj zdjęcieDodaj audioDodaj film

Podczas drugiej wojny światowej las koło wsi Szeparowce na obrzeżach Kołomyi stał się miejscem zbiorowych egzekucji ludności żydowskiej - mieszkańców Kołomyi, Kosowa, Obertyna, Wierzbowca i innych miejscowości.

Do jednego z największych mordów doszło 12 października 1941 r. W tym dniu naziści aresztowali w Kołomyi około 3000 ludzi i przez trzy kolejne dni przetrzymywali ich w więzieniu, bez żywności i wody. Następnie wyprowadzili ich w stronę Szeparowców. Po drodze zabito wiele osób, które nie nadążały za kolumną lub stawiały opór. W Lesie Szeparowieckim przybyłych zmuszono do wykopania dołu o przybliżonych wymiarach 10 x 10 metrów. Z trzymanej pod silną strażą grupy naziści wydzielali po pięć osób, które - po oddaniu odzieży i wszelkich kosztowności - prowadzili nad dół i rozstrzeliwali. Niektórym ofiarom ręce wiązano drutem kolczastym. Zabitych pochowano w miejscu kaźni.

Kolejna akcja eksterminacyjna w Szeparowcach miała miejsce 15 listopada 1941 r. Zabito wtedy około pół tysiąca mieszkańców getta w Kołomyi, w większości osoby starsze i chorych. Osiem dni później zgładzono grupę Żydów posiadających zagraniczne paszporty.

W nocy z 31 stycznia na 1 lutego 1943 r. podczas ostatecznej likwidacji getta w Kołomyi, w Szeparowcach zginęło około tysiąca ludzi [1.1].

Ofiary mordu upamiętniawspółczesny pomnik z tablicą w językach ukraińskim i jidysz.

T
TYŚ CHYBA OKSYMORON

Polskiego obywatela a Esterka to twoja królowa bajkopisarzy ???????

n
na Rosyjski

Na Śląsku to już przerabialiśmy - wymyśl coś nowego!!

G
Gość

Gdyby Polska zajmowała się sprawami Polski, nie wtykając kija w mrowisko dbała by o swoich obywateli
dając im poczucie bezpieczeństwa nie wszczynając wojenek Polsko śląskich !!!
Chciwość Sarmacka nie zna granic dlatego Śląsk nigdy nie pałał miłością do Sarmatów
i ich wielkim śnie o rządzy władzy nad EUROPĄ

Dodaj ogłoszenie