MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prace ponad 80 artystów na Triennale Grafiki Polskiej. Dzis wernisaż wystawy w Muzeum Śl.

LOTA
Dziś (2 października) wieczorem w Muzeum Śląskim otwarta zostanie wystawa Triennale Grafiki Polskiej. Zobaczymy prace ponad 80 artystów, które na pokonkursową wystawę wybrali jurorzy konkursu.

Triennale Grafiki Polskiej to najbardziej prestiżowa i najważniejsza ogólnopolska impreza graficzna o charakterze konkursowym, stanowiąca przegląd polskiej grafiki współczesnej i towarzysząca Międzynarodowemu Triennale Grafiki w Krakowie.

Ideą Triennale jest wychwycenie najbardziej wartościowych postaw artystycznych oraz aktualnych trendów w grafice. W tegorocznej edycji po raz pierwszy prace oceniano w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich - drukowalne - koncentrowała się na tradycyjnej grafice, oceniano między innymi podejście artysty do problemu utrwalenia obrazu. Ważny był tu zarówno warsztat graficzny, przeniesienie idei na podłoże, jak i twórcze do niego podejście. Druga kategoria - matrycowe idee - zachęcała do prezentacji dzieł o charakterze intermedialnym lub instalacyjnym. Ocena prac uwzględniała głównie sposób ujęcia idei matrycy. Ich rodzaje ująć można w zakresie od kreacji intermedialnych i cyfrowego modelowania obrazu po przestrzenne, bądź też złożone instalacje graficzne, włączając w to również konceptualne definiowanie graficznej matrycy. W ramach tej kategorii zgłaszane mogły być także prace mieszczące się w idei tradycyjnego graficznego druku, podkreślające jednakże innowacyjny i nowatorski stosunek artysty do matrycy.

W sumie zgłoszono 623 prace 254 autorów. Najciekawsze prace graficzne nagrodziło jury w składzie: Andrzej Bednarczyk, Tomasz Daniec, Sebastian Dudzik, Ryszard W. Kluszczyński, Andrzej Łabuz, Mirosław Pawłowski, Krystyna Piotrowska, Małgorzata Et Ber Warlikowska, przyznając 19 nagród regulaminowych oraz fundowanych. Wszystkie nagrody zostaną oficjalnie wręczone w trakcie wernisażu wystawy, 2 października 2015 r. o godzinie 18.00, w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego.


*Oto zakręt mistrzów w Katowicach. Każdego dnia ktoś ląduje na barierkach
*Marsz przeciw imigrantom w Katowicach ZDJĘCIA + WIDEO
*Adamek - Saleta ZDJĘCIA + WIDEO CAŁA WALKA
*Merkury Market w Rybniku otwarty! ZOBACZ KONIECZNIE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni