Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Premiera filmu „Historia Brzezinki”. Poznajcie dzieje dzielnicy Mysłowic

Olga Krzyżyk
Zdjęcia do  filmu udostępnili m. in. mieszkańcy Brzezinki
Zdjęcia do filmu udostępnili m. in. mieszkańcy Brzezinki archiwalne MMM
Pracownicy mysłowickiego muzeum nakręcili już 13 film. Tym razem zainteresowała ich historia Brzezinki. Prapremiera filmu będzie w czwartek.

Pół roku trwała realizacja filmu o Brzezince. To będzie już 13 film wyprodukowany przez Muzeum Miasta Mysłowice. To nie były tylko zdjęcia, montaż i praca przy komputerze. To były także liczne spotkania z mieszkańcami Brzezinki, rozmowy i poszukiwania starych zdjęć, czy kronik. Ale udało się. Film „Historia Brzezinki” będzie miał swoją prapremierę w najbliższy czwartek w muzeum o godz. 17. Dzień później film będzie pokazany w MOK Brzezinka, również o 17.

Film opowiada historię Brzezinki. Scenariusz do niego napisała Luiza Kuźnicka, reżyserią oraz montażem zajął się Marek Blaut, którego znają mysłowiccy Czytelnicy DZ, bo od 6 lat pisze felietony w tygodniku lokalnym. Wydał je też w formie książkowej.

Projekt okładki płyty z filmem stworzył dyrektor muzeum, artysta-plastyk Adam Plackowski.

- Wszystko zaczęło się od wystawy o Brzezince, po której postanowiliśmy nakręcić film o Brzezince. Było jednak za mało materiałów, głównie zdjęciowych. Prosiliśmy mieszkańców o udostępnienie swoich starych zdjęć. Mogliśmy też skorzystać z archiwów parafii św. Jacka w Morgach, czy z kroniki SP nr 10 w Brzezince - mówi Marek Blaut, pracownik muzeum.
„Historia Brzezinki” to 40-minutowy zapis dziejów tej dzielnicy, od czasów średniowiecza do dni współczesnych. Film pokazuje jak przez lata dzielnica się zmieniała. Ze wsi rolniczej przekształciła się w wieś przemysłową i stała się gminą. W dzielnicy wyrosły szyby kopalniane, zbudowano domy dla pracowników, powstała szkoła, kościół. Znaczącą rolę w historii Brzezinki odegrali też Żydzi. W dzielnicy była nawet synagoga.

Nie wszyscy młodzi mieszkańcy Brzezinki wiedzą także, że niegdyś był tu budynek pruskiej komory celnej. Co ciekawe, budynek stoi do dzisiaj przy jednej z głównych dróg. - W filmie prezentujemy także okres międzywojenny i czasy wojny. Nie zabrakło także wspomnienia o jednym z mieszkańców Brzezinki, który chciał opóźnić front radziecki i wysadził most. Czasy PRL to z kolei rozkwit dzielnicy. Powstaje nowy budynek SP 10, działa ośrodek kultury „Trójkąt”. Z czasem powstaje też kino Znicz ­- opowiada Luiza Kuźnicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!