Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procesja Bożego Ciała przeszła przez Częstochowę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Procesja Bożego Ciała przeszła przez Częstochowę
Procesja Bożego Ciała przeszła przez Częstochowę Piotr Ciastek
W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, centralna procesja eucharystyczna w Częstochowie wyruszyła z archikatedry i wiodła Aleją NMP aż na Jasną Górę.

Tegorocznym obrzędom eucharystycznym w Częstochowie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Arcybiskup odprawił mszę świętą w archikatedrze, a potem poprowadził procesję I, II i III Aleją Najświętszej Maryi Panny.

Tradycją częstochowskich procesji jest naprzemienne rozpoczynanie jej raz na Jasnej Górze, a raz w Archikatedrze św. Rodziny.

– Przed rokiem stawaliśmy tutaj, przed Szczytem jasnogórskim, z następcą św. Piotra – papieżem Franciszkiem, ażeby zaświadczyć, że odkąd na ziemi polskiej stanął krzyż Chrystusa, od tej chwili przyszła do tego kraju, do wszystkich ludzi tej ziemi Matka Chrystusa, dana nam z wysokości krzyża – mówił na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski – Na tym miejscu od ponad już 600. lat szczycimy się Jej obecnością, i dzielimy się Nią na różne krańce świata, chociażby w peregrynacji ‘Od oceanu do oceanu’, a cóż dopiero powiedzieć o trwającej na ziemi polskiej nieustannie peregrynacji kopii Obrazu Jasnogórskiego.

– Chrystus jest naszym Zbawicielem, to On nas zbawia. Dlatego potwierdzamy dzisiaj jeszcze raz, że religia katolicka w tym kraju nie jest żadnym dodatkiem do życia, ale koniecznością, żebyśmy byli sobą w tym pokoleniu, i dla tych, którzy przyjdą po nas – podkreślił ks. arcybiskup.

W procesji eucharystycznej wzięło udział duchowieństwo diecezjalne i zakonne Częstochowy wraz z delegacjami parafialnymi miasta. Obecni byli kapłani Kapituły Bazyliki Archikatedralnej. Wraz z ojcami i braćmi paulinami szli: o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów i o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.

Procesję tworzyły delegacje parafialne z parafii częstochowskich; asysty: jasnogórska, parafialne, archidiecezjalna; sztandary cechowe, dzieci do sypania kwiatów, dzieci pierwszokomunijne, młodzież oazowa, lektorzy, ministranci, bractwa eucharystyczne, Niższe Seminarium Duchowne z Częstochowy, siostry zakonne i bracia, przedstawiciele władz Częstochowy, reprezentanci rzemiosła, klerycy, alumni WSD w Częstochowie i tegoroczni neoprezbiterzy.

Z kolei w Kłobucku główna Procesja Bożego Ciała przemieściła się do 4 ołtarzy przez Rynek Jana Pawła II, ulicą 3 Maja do ronda w kierunku ul. Szkolnej i powróciła do Kościoła św. Marcina.

ZOBACZ TAKŻE:
Boże Ciało w Lipinach: Tradycyjna procesja w śląskich strojach ZDJĘCIA
Bytom: Procesja Bożego Ciała w strojach rozbarskich w parafii św. Jacka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!