Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Procesja z figurą św. Antoniego w Rybniku. W mieście hucznie obchodzone jest 200-lecie kultu świętego, patrona miasta

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Procesja ulicami Rybnika z figurą św. Antoniego. To tradycja przypadająca zawsze na dzień odpustu w Bazylice rybnickiej. Wierni wraz z przedstawicielami władz miasta przechodzą od Bazyliki, przez ulicę Kościuszki aż na rynek.
Procesja ulicami Rybnika z figurą św. Antoniego. To tradycja przypadająca zawsze na dzień odpustu w Bazylice rybnickiej. Wierni wraz z przedstawicielami władz miasta przechodzą od Bazyliki, przez ulicę Kościuszki aż na rynek. Barbara Kubica-Kasperzec
Najpierw suma odpustowa w Bazylice pod wezwaniem św. Antoniego, potem procesja ulicami miasta z figurą świętego będącego patronem miasta na czele - tak w Rybniku wyglądają niedzielne uroczystości związane z 200-leciem kultu Antoniego.

Rybnik świętuje dzień patrona miasta

200-lecie kultu św. Antoniego jest w tym roku osią wydarzeń organizowanych w ramach święta miasta. W niedziele w bazylice pod wezwaniem tego świętego w Rybniku odbyła się uroczysta suma odpustowa. Potem wierni, duchowni, przedstawiciele władz miasta przeszli w uroczystej procesji ulicami Rybnika niosąc na jej czele figurę świętego, który od kilku lat jest patronem miasta. Na czele procesji szedł bisku Grzegorz Olszowski, który jeszcze kilka lat temu był proboszczem bazyliki. Tuż za nim szedł ksiądz Marek Bernacki, obecny proboszcz, oraz przedstawiciele władz miasta. Byli też mai parafianie, chłopcy przebrani w stroje św. Antoniego. Wielu wiernych niosło w rękach lilie. Tegoroczne obchody związane z 200-leciem kultu św. Antoniego zastąpiły organizowane zawsze w połowie czerwca Dni Rybnika.

– Dni Rybnika były organizowane zawsze w okolicach święta patrona miasta – świętego Antoniego. Tak będzie i w tym roku, z tą różnicą, że to właśnie patron miasta będzie w centrum wydarzeń i ich sercem. Będziemy świętować 200-lecie kultu św. Antoniego, pokazując radość z faktu przynależności do wspólnoty, nad którą czuwa wyjątkowy patron – mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

– Święty Antoni oficjalnie został patronem Rybnika 13 czerwca 2007 roku, jednak społeczność miasta otaczała go czcią od dawna. Święty czczony był w Rybniku przede wszystkim jako obrońca oraz opiekun miasta i jego mieszkańców. W 1823 zbudowano kaplicę, w której umieszczono pochodzącą z XVII wieku figurkę świętego patrona – dodaje gospodarz miasta.

Specjalny koncert z okazji święta miasta

Równie niezwykłym wydarzeniem był uroczysty koncert: „Symfonia miejska. Antoni – światło zagubionych. Rybniccy artyści swojemu miastu”, który odbył się w sobotę, 17 czerwca o godzinie 20.00 w bazylice św. Antoniego. Wystąpili: NOE – Nocna Orkiestra Eksperymentalna, Chwila Nieuwagi, Chór Autograph, Miejska Orkiestra Dęta Rybnik, Orkiestra symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku oraz soliści: Martyna Czech, Dominika Kierpiec-Kontny, Piotr Tłustochowicz, Kuba Blokesz. Koncert stanowił hołd dla św. Antoniego poprzez piękną muzykę, wydarzenie ma na celu uczczenie bogatej historii miasta i ukazanie roli patrona, św. Antoniego, także jako źródła inspiracji. Symfonia miejska to projekt, który powstał dzięki współpracy utalentowanych rybnickich artystów. Publiczność miała okazję przenieść się w świat dźwięków, emocji i historii.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera